Apie grožio ir kvapų sąsajas

2000 Nr. 1–2 (264–265), Roma Kazlauskaitė

Muzika ir grožis yra vienos kilmės. Kūrybiniame procese jie susilieja. Kadangi muzika teikia estetinį ir dvasinį pasigėrėjimą, ji pati tampa grožio dalimi.

Garsas - savitas grožio kūrimo vienetas. Muziką galima girdėti, matyti, suprasti. Jeigu garsus išreikštume spalvomis, ją būtų galima nutapyti.

Muziką galima jausti kaip… kvapą. Muzika ir kvepalai kyla iš tos pačios romantinės erdvės, kurioje vyrauja jausmai ir emocijos. Kvepalai, kaip ir muzikos garsai, gimsta iš kūrybinio įkvėpimo. Jie turi savo atsiradimo istorijas. Kvapų kūrėjas - "nosis" - ilgai įvairiose pasaulio vietose ieško augalų, kol randa kvapų kompoziciją, labiausiai išreiškiančią kompanijos sukurtą kvapo įvaizdį.

Kvapas - ne tik charakteris, jis turi ir savo formą - stiklinį indą, kurio dizainas kalba apie jo pobūdį. Kvapai kaip muzikos kūriniai turi savo stilių. Jų kūrimas taip pat paklūsta laiko diktuojamoms taisyklėms. Įvairiu laikotarpiu atsirandą kvepalai atspindi tuo metu vyraujančias gyvenimo nuotaikas.

Kvapas - daugiasluoksnis, kaip kūrinio formą jį galima padalyti į tris dalis. Kvapų teorijoje šie kvapo skleidimosi etapai apibūdinami muzikaliai: "viršutinėmis", "vidurinėmis" ir "bazinėmis" natomis. Vieną kvapą gali sudaryti apie dešimt augalų, kurie sklindant kvapui paeiliui skleidžiasi vienas po kito. Kaip ir muzikos kūriniai, kvepalai turi savo pradžią, kulminaciją, pabaigą.

Scena yra ypatinga vieta, kurioje susilieja kvapai, muzika ir grožis. Kvepalai - vieni iš pačių subtiliausių atlikėjo "aksesuarų". Jie nuspalvina atlikėjo nuotaiką, papildo muzikos išraišką.

Kvapai pajėgia sukelti pačias įvairiausias emocijas; jie gali pažadinti jausmus, gali nuraminti. Jie tonizuoja ir gaivina, pakylėja, sukuria tam tikrą - romantišką arba "tvarkingą" klasikinę nuotaiką. Taigi jie gali būti griežti ir švelnūs, ilgesingi ir šmaikštūs, koketiški arba melancholiški.

Tikriausiai visi kažkada esame patyrę, kaip kvapai grąžina į praeitį, tam tikrą laiką ir vietą, primindami tuomet patirtus jausmus. Kvapai susitapatina su žmogumi, vieta, veiksmu, emocijomis. Pavyzdžiui, kai moteris pripranta prie vienų kvepalų, ji ima vadinti juos "savais", - panašiai pagal kvapą moteris atpažįstama ir aplinkoje. Kaip gyvenime, taip ir scenoje kvapas emociškai sustiprina muzikinį charakterį, papildo būseną. Kvapas gali turėti ir "terapinę" prasmę - suteikti naujų charakterio savybių. Pavyzdžiui, labai santūriai ir jautriai pianistei kvepalai gali suteikti drąsos ir pasitikėjimo. Atlikėją jie gali "užsukti" ar net pralinksminti. Be to, kvepalai visuomet teigiamai veikia publiką.

Kvepalus reikia išmanyti, kad juos galėtume pritaikyti muzikos kūriniui. Kvapai turi jam neprieštarauti ne vien savo stiliumi, bet ir kokybe. Pavyzdžiui, tokių brandžių parfumerijos kompanijų kaip "Guerlain", "Chanel" ar "Christian Dior" kvepalai išbandyti laiko, jų vardai neblėsta dešimtmečius. Jie taurūs ir harmoningi aromatai, puikiai derantys akademinės muzikos kontekste.

Kvepalai scenoje papildo muzikinę aplinką, tačiau labiausiai ją išreiškia atlikėjo sceninė išvaizda, kurios kokybė tikrai priklauso nuo geros laikysenos, tinkamai pasirinktų drabužių, makiažo, aksesuarų.

Didžiausia kūrybos laisve gali pasinaudoti solistai: kaip atrodyti, kuo pasipuošti, kvepėti. Jų poreikiai kurti sceninį įvaizdį labai individualūs. Kiekvienas pasirodymas - tarsi savitas mini spektaklis. Viena būti gerai pasiruošus techniškai atlikti kūrinį, kita - jo nenuvertinti savo netinkamu sceniniu įvaizdžiu.

Kas kita - orkestro muzikantai. Jie neturėtų labai skirtis apranga ir makiažu, geriau kvėpintis lengvais, gaiviais, ne itin "charakteringais" kvepalais, kad kolegoms nebūtų sunku sekti teksto (dirigentas šiuo atveju yra solistas).

Kartais simfoninės muzikos orkestras tampa populiariosios muzikos šou dalimi. Tuomet galima būtų išreikšti savo fantaziją žavingu makiažu, paryškinti lūpas purpuriniu raudoniu. Iškilmingiausių švenčių - Kalėdų, Naujųjų metų proga galima groti papuošus plaukus auksiniu tviskėjimu…

Na, o muzikinio veiksmo spektaklyje ar džiazo muzikos projektuose kurkime save kaip ypatingą, nepamirštamą veikėją!

Prenumeruokite „Muzikos barus“!