Auksinis Luko Geniušo sidabras
Birželio 15 – liepos 3 dienomis viso pasaulio muzikų dėmesys krypo į Maskvą ir Sankt Peterburgą, kur vyko vienas prestižiškiausių renginių – XV tarptautinis Piotro Čaikovskio konkursas, skirtas kompozitoriaus 175-osioms gimimo metinėms.
Konkursą tiesiogiai transliavo internetinis klasikinės muzikos kanalas „Medici.tv“, kurio įrašų archyvuose vis dar galima susipažinti su visų dalyvių pasirodymais. Baigiamajame konkurso koncerte apsilankė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Paskutiniame konkurso renginyje, baigiamajame koncerte Sankt Peterburge, paaiškėjo Didžiojo prizo laureatas – juo tapo mongolų baritonas Ariunbaataras Ganbaataras. Jam įteikta ir didžiausia piniginė premija (100 tūkstančių dolerių) per visą P. Čaikovskio konkurso istoriją. Premiją mongolų dainininkui įteikė vienas iš P. Čaikovskio konkurso organizacinio komiteto pirmininkų Valerijus Gergijevas, lydimas Rusijos kultūros ministro Vladimiro Medinskio.
„Šiame konkurse buvo daug atradimų. Tai įdomiausias pasaulio muzikinio gyvenimo reiškinys – dviejose Rusijos kultūros sostinėse koncertavo daugybė ryškių jaunų muzikų, visas žvaigždynas. Dėl tokio aukšto dalyvių profesinio meistriškumo žiuri diskusijos buvo labai karštos. Tačiau konkursuose taip būna. Net pats per pirmuosius turus kitaip įsivaizdavau finalo rezultatus, bet pagaliau tapome nuostabių atradimų liudytojais“, – prieš paskutinį renginį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo
V. Gergijevas. Marijos teatro meno vadovas pabrėžė, kad laureatų laukia daug gastrolių. Jau artimiausiais mėnesiais muzikai vyks į ilgas koncertines keliones po Švediją, Olandiją, Japoniją, JAV ir Didžiąją Britaniją. Jau liepos 4-ąją P. Čaikovskio konkurso laureatus išgirdo Suomijos melomanai – šios šalies Mikelio mieste vyko V. Gergijevo vasaros festivalis. Puikios akustikos Martti Talvelos koncertų salėje, kuri laikoma viena geriausių Skandinavijos šalyse, skambino jaunieji pianistai.
P. Čaikovskio konkurso laureatais tapo 14 šalių atstovai. Lietuvai šis konkursas buvo išskirtinis, nes jame antrąją premiją ir sidabro medalį laimėjo mūsų publikos numylėtinis pianistas Lukas Geniušas, atkreipęs žinovų dėmesį nuo pat pirmojo pasirodymo. Visuose konkurso turuose Lukas skambino stabiliai puikiai – pelnytai juo didžiuojamės. Tačiau muzikos konkursai tuo ir ypatingi, kad vien puikiai skambinti nepakanka – pirmosios premijos ir aukso medalio pianistų kategorijoje laimėtojo Dmitrijaus Maslejevo iš Rusijos programa išsiskyrė konceptualumu, nekonkursiniu požiūriu į jos sandarą.
Dalyvauti žiuri darbe jau antrą kartą buvo pakviestas violončelininkas Davidas Geringas, atstovavęs Lietuvai ir Vokietijai. Maestro ugdytinė Seung Min Kang iš Pietų Korėjos pelnė penktąją premiją violončelininkų konkurse. D. Geringas paviešino dar vieną įdomų Lietuvai faktą: antrąją premiją ir sidabro medalį laimėjęs violončelininkas Aleksandras Ramas iš Rusijos turi ir Lietuvos pilietybę, dažnai atostogauja mamos gimtajame mieste Palangoje.
Iki šiol turėjome tik du P. Čaikovskio konkurso laureatus – violončelininką Davidą Geringą (1970 m. pelnė pirmąją premiją ir aukso medalį) ir dainininką Vaclovą Daunorą (1966 m. pelnė ketvirtąją premiją).
XV tarptautinio Piotro Čaikovskio konkurso laureatai
DIDYSIS PRIZAS –
Ariunbaatar Ganbaatar (Mongolija)
PIANISTAI:
Pirmoji premija ir aukso medalis – Dmitrij Maslejev (Rusija)
Antroji premija ir sidabro medalis – Lukas Geniušas (Lietuva, Rusija), Georges Li (JAV)
Trečioji premija ir bronzos medalis – Sergej Redkin (Rusija), Daniil Charitonov (Rusija)
Ketvirtoji premija – Lucas Debargue (Prancūzija)
SMUIKININKAI:
Pirmoji premija neskirta
Antroji premija ir sidabro medalis – Yu Chien Tseng (Taivanas)
Trečioji premija ir bronzos medalis – Haik Kazazyan (Rusija), Aleksandra Konunova (Moldova), Pavel Miliukov (Rusija)
Ketvirtoji premija – Bomsori Kim (Pietų Korėja), Clara Jumi Kang (Vokietija)
VIOLONČELININKAI:
Pirmoji premija ir aukso medalis – Andrej Ioniță (Rumunija)
Antroji premija ir sidabro medalis – Aleksandr Ram (Rusija)
Trečioji premija ir bronzos medalis – Aleksandr Buzlov (Rusija)
Ketvirtoji premija – Pablo Ferrández-Castro (Ispanija)
Penktoji premija – Seung Min Kang (Pietų Korėja)
Šeštoji premija – Jonathan Roozeman (Olandija)
VOKALISTĖS:
Pirmoji premija ir aukso medalis – Julija Matočkina (Rusija)
Antroji premija ir sidabro medalis – Svetlana Moskalenko (Rusija)
Trečioji premija ir bronzos medalis – Mane Galojan (Armėnija)
Ketvirtoji premija – Antonina Vesenina (Rusija)
VOKALISTAI:
Pirmoji premija ir aukso medalis – Ariunbaatar Ganbaatar (Mongolija)
Antroji premija ir sidabro medalis – Chuanyue Wang (Kinija)
Trečioji premija ir bronzos medalis – Hansung Yoo (Pietų Korėja)
Ketvirtoji premija – Dmitrij Grigorjev (Rusija)