Jaunųjų muzikų forumas Druskininkuose

2016 Nr. 9–10 (464–465), Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Rugpjūčio 14­–23 d. Druskininkuose vyko XVI tarptautinis konkursas-festivalis „Muzika be sienų“. Renginys jau žinomas tarptautiniu mastu, jis įtrauktas į Olandijoje įsteigto Alinko ir Argerich fondo (AAF) prestižinių forumų katalogą. Fondas įvertino pianistės profesorės Veronikos Vitaitės inicijuoto ir jos vadovaujamo renginio auštą meninį ir organizacinį lygį. Vienas iš AAF steigėjų, autoritetingas pianistų konkursų organizatorius ir ekspertas Gustavas Alinkas yra puikiai susipažinęs su konkursu-festivaliu „Muzika be sienų“, jame dalyvavęs.

Ką reiškia konkursui būti AAF pastebėtam? Jaunieji atlikėjai iš viso pasaulio gali kreiptis informacijos apie konkursą, konsultuotis, rasti repertuarą, užmegzti ryšius. Ši informacija pasiekia ir pasaulio bibliotekas, meno institutus, mokymo įstaigas.  

Konkursas kitų šalių muzikantams įdomus plačia apimtimi – jame gali varžytis solistai instrumentininkai, fortepijoniniai duetai, kameriniai ansambliai, vokalistai. Neribojamas dalyvių amžius, dalyvauja net mėgėjai.

Šiais metais į konkursą-festivalį atvyko apie šimtas muzikų iš Baltarusijos, Kosta Rikos, Danijos, Gruzijos, Italijos, Japonijos, Kazachstano, Kinijos, Korėjos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir kt. Konkurso dalyviams talkino Lietuvos nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko vadovaujamas „Muzikos be sienų“ kamerinis orkestras, jam dirigavo Laurynas Sadauskas.

Grand Prix laimėjo jaunieji pianistai Domas Žeromskas (Lietuva), Janas Bieniaszas (Lenkija), Buba Chkhirvadze (Gruzija), Timofejus Ivanovas (Rusija) ir Alisa Golovko (Rusija). Laureatams įteikti ir piniginiai prizai, vardinė mecenato Gedimino Kuprevičiaus premija paskirta klarnetininkų duetui ­­– broliams Stasiui ir Antanui Makštučiams. Vienas iš konkurso apdovanojimų – galimybė koncertuoti su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Be to, konkurso laureatai kviečiami ir į koncertus, festivalius Lenkijoje, Ukrainoje, Danijoje, Korėjoje ir kt. Ten bus girdimas „Muzikos be sienų“ pavadinimas ir Lietuvos vardas.

Greta įtampos reikalaujančio konkurso šiemet daug dėmesio skirta edukacinėms programoms: vyko seminarai, meistriškumo pamokos, disputai, surengta mokslinė-metodinė konferencija. Su renginio dalyviais dirbo puikūs pedagogai: Vera Nosina ( Rusija), Arturas Jaronas, Jaroslawas Drzewiecki (Lenkija), Marianne Jacobs (Švedija), Martinas Jepsenas (Danija), Jekaterina Starodubrovskaja (Rusija), Vytautas Landsbergis, Aleksandra Žvirblytė, Guoda Gedvilaitė, Algirdas Budrys, Valentinas Kaplūnas ir kiti. Seminaruose, konferencijoje aptartos įvairios temos. Profesorius Vytautas Landsbergis nagrinėjo M. K. Čiurlionio kūrinių interpretacijos subtilybes, Martinas Jepsenas kalbėjo apie jaunų atlikėjų technikos tobulinimą, Vera Nosina ­– apie klasikinės sonatos interpretaciją. Kaip ir kasmet, Rimantas Janeliauskas pristatė dar neatpažintus M. K. Čiurlionio kūrinius, improvizacijos meno mokė Olegas Molokojedovas. Su įdomių įrašų klausytojais bendravo Viktoras Januškevičius. Konkurso žiuri skyrė laiko ir darbui su neįgaliaisiais.

Sanatorijose „Draugystė“, „Belorus“, „Eglė“, „Grand SPA Lietuva“, SPA „Vilnius“, M. K. Čiurlionio muziejuje, miesto pramogų aikštėje buvo laukiami forumo dalyvių ir pedagogų pasirodymai. Bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga surengtas ypatingas koncertas, kuriame konkurso žiuri nariai atliko šalių, iš kurių buvo atvykę konkurso dalyviai, kompozitorių kūrinius, dar neskambėjusius Lietuvoje.