Panevėžyje – Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatas

2016 Nr. 5–6 (460–461), Kazys Daugėla

Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų asociacija jau šešioliktą kartą surengė Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatą. Muzikos mylėtojai galėjo apsilankyti gausybėje nemokamų renginių.

 

Balandžio 15–17 d. Panevėžyje vyko XVI Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato finalas, kuriame varžėsi per 30 profesionalų ir mėgėjų pučiamųjų instrumentų orkestrų, žiemą atrinktų regioniniuose turuose. Renginys kasmet plečiasi, šį kartą su Lietuvos orkestrais varžėsi ir keletas kolektyvų iš kaimyninės Latvijos.

Čempionato tikslas – palaikyti pučiamųjų instrumentų orkestrų dalyvavimo dainų šventėse tradiciją, populiarinti tokių orkestrų veiklą Lietuvos regionuose, skatinti naujų kolektyvų kūrimąsi, suteikti galimybę mėgėjų ir profesionalų orkestrams pasitikrinti savo lygį, pristatyti Europos ir pasaulio orkestrinės muzikos kompozitorių kūrinius, žymiausius atlikėjus, skatinti lietuvių kompozitorių kūrybą.

Į 4 kategorijas suskirstytus orkestrus pagal europinę sistemą vertino tarptautinė komisija, sudaryta iš Nyderlandų Karalystės, Anglijos, Estijos ir Latvijos muzikos ekspertų (kompozitorių, dirigentų, atlikėjų, pedagogų, konsultantų).

Kaip ir kasmet čempionato dienomis svečiai buvo pakviesti į muzikos instrumentų parodą, vyko konferencijos, susitikimai su kompozitoriais, meistriškumo kursai ir koncertai.

Į čempionato renginius kviečiami svečiai iš įvairių Europos šalių. Šiemet čempionato finale sutiko dalyvauti pasaulyje žymus kompozitorius, dirigentas, pedagogas, smuikininkas, klarnetininkas Carlas Wittrockas. Būtent šio kompozitoriaus kūrinius Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija išrinko kaip privalomus C ir D kategorijų dalyviams. Balandžio 14 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centre su Carlu Wittrocku vyko susitikimas-diskusija.

Balandžio 15 d. aukščiausioje D kategorijoje varžėsi 6 Lietuvos ir Latvijos pučiamųjų instrumentų orkestrai, vakare buvo surengtas Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas ir nugalėtojų apdovanojimo ceremonija.

Grand Prix ir 750 eurų piniginį prizą laimėjo Latvijos Maduonos miesto pučiamųjų instrumentų orkestras, jo dirigentas Andrejs Cepitis pripažintas geriausiu D kategorijoje. Šis orkestras taip pat apdovanotas už geriausią privalomojo kūrinio (C. Wittrocko „Power of the Megatsunami“) interpretaciją.

Pirmoji vieta atiteko taip pat kaimynams – Latvijos krašto apsaugos savanorių orkestrui (dirigentas Andis Karelis). Geriausiu solistu pripažintas trombonininkas Andrius Pamorskis, kuris meistriškai atliko Balio Dvariono Temą ir variacijas (K. Daugėlos aranžuotė) su II vietos laimėtoju Vilniaus Gedimino technikos universiteto orkestru (dirigentas Rolandas Lukošius).

Koncerte grojo Lietuvos kariuomenės orkestras (dirigavo Egidijus Ališauskas ir Carlas Wittrockas) ir solistai Tomas Hutchinsonas (Anglija, kornetas), Indrė Jonaitytė (kornetas), Džiugita Bilevičiūtė (Es kornetas), Tautvydas Kasperavičius (bosinis trombonas), Mindaugas Akelis (eufonija), Viktoras Kusas (klarnetas), Dainius Verbickas (bosinis klarnetas).

Kitą dieną nuo ankstyvo ryto iki vakaro vyko A, B ir C kategorijų konkursai. C kategorijoje Grand Prix ir 700 eurų prizą laimėjo Marijampolės pučiamųjų instrumentų orkestras, šioje kategorijoje geriausiu pripažintas jo dirigentas Audrius Pučinskas. Orkestrui atiteko ir apdovanojimas už geriausią privalomojo kūrinio (C. Wittrocko „African Connection“) atlikimą.

B kategorijoje varinių instrumentų ir koncertinių orkestrų grupėse Grand Prix ir 450 eurų piniginius prizus laimėjo Šilutės meno mokyklos fanfarinis orkestras „Pamarys“ (dirigentas Gražvydas Raila) ir Vilkaviškio moksleivių pučiamųjų instrumentų orkestras (dirigentas Saulius Mickevičius). A kategorijoje Grand Prix ir 250 eurų piniginis prizas paskirtas Kazlų Rūdos pučiamųjų instrumentų orkestrui, vadovaujamam Rimanto Gelgotos. Visi laimėtojai buvo apdovanoti specialiais rėmėjų ir partnerių įsteigtais prizais.

Balandžio 16 d. kino centre „Garsas“ vyko baigiamasis Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato koncertas ir apdovanojimų ceremonija. Koncertavo legendinis orkestras „Kybartai“ (dirigavo Donatas Ziegoraitis ir Carlas Wittrockas), solistai Laura Ziegoraitytė (vokalas), Domas Ziegoraitis (saksofonas), pasirodė pasaulio aviamodelių čempionas Donatas Paužuolis.

Balandžio 17 d. Truskavos kultūros centre (Kėdainių r.) buvo surengtas Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro vario dūdų orkestro „Aukštyn“ ir solistų koncertas „Opa opa į Europą“. Naujamiesčio orkestrui vadovauja Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato idėjos iniciatorius Remigijus Vilys.