Dainiaus Pavilionio sėkmė Torunėje

2016 Nr. 3–4 (458–459), Gabriela Ułanowska

2016 m. kovo 18 dieną Dainiaus Pavilionio diriguojamas Torunės simfoninis orkestras pakvietė pasiklausyti koncerto, kurio programoje buvo ir Sergejaus Rachmaninovo Antroji simfonija e-moll. Renginys vyko naujoje kolektyvo salėje Jordankose.  

Be abejo, šis koncertas bus įrašytas į Torunės simfoninio orkestro istoriją Nuo 2015 m. gruodžio pratinęsi prie naujos akustinės realybės, Torunės simfoninio orkestro muzikantai iškilaus rusų kompozitoriaus simfoninio kūrinio interpretacija tą penktadienio vakarą įtikino melomanus, kad naujoji scena  tapo tikraisiais jų muzikos namais.

Paskutinio romantiko (taip vadinamas Rachmaninovas) veikalas nuskambėjo puikiai, nustebindamas stipriu, tarytum įelektrintu garsu ir rusų autoriui būdingomis dainingomis frazėmis, taip pat žavėdamas subtiliomis piano vietomis, kurios tiesiog pakibdavo šiuolaikinės architektūrinės erdvės tyloje. Tai yra visų muzikų ir, žinoma, dirigento iš Lietuvos, kuris nuveikė milžinišką darbą, nuopelnas.

Dainiaus Pavilionio  diriguojamas kolektyvas imponavo preciziškumu, idealiu susiklausymu bei muzikalumu. Anot muzikos kritiko Juliuszo Engelio, Antroji simfonija „neatveria neregėtų pasaulių ar antžmogiškų apsireiškimų. Tačiau skamba šviežiai ir labai gražiai“. Šį šviežumą ir nepaprastą grožį Torunės muzikai ne tik atskleidė, bet ir – visų pirma – tuo sužavėjo klausytojus. Klarnetas, anglų ragas ir valtornos tobulai perteikė Rachmaninovo emocionalios  muzikos magiją. Tai pastebėjo melomanai, kurie po koncerto sukėlė dideles ovacijas visam orkestrui, o ypač jomis apdovanojo būtent šiuos instrumentininkus.  

Gabriela Ułanowska „Twoja Muza“, 2016, Nr. 2
Vertė Vera Badjanova

 

P/S

Pirmą kartą Torunės simfoniniam orkestrui Dainius Pavilionis dirigavo 2010 kovo 12 d. Tąsyk skambėjo Johanno Brahmso simfonija Nr.1 ir Dviguba koncertas smuikui, violončelei ir orkestrui. Tai buvo itin sėkmingas koncertas, kuris užtikrino tolesnį Lietuvos dirigento kūrybinį bendradarbiavimą su Lenkijos orkestru. Šiandien D. Pavilionis jau skaičiuoja 17 programų, parengtų su Torunės orkestru. Tarp daugybės kūrinių parengti ir itin didelio dirigento ir orkestro meistriškumo reikalaujantys kūriniai:  N. Rimskio-Korsakovo „Šecherezada“,  M. Weinbergo Simfonija Nr. 6, K. Jenkinso „Stabat mater“ ir „The armed Man“ („Ginkluotas žmogus“), D. Šostakovičius Simfonija Nr.5, S. Rachmaninovo Simfonija Nr. 2, Brahmso, Beethoveno ir kt. simfonijos.

 

Beethovenui 250
Traviata