„Dagilėlio“ koncertai JAV

2017 Nr. 5–6 (472–473), Vitalis Lebedis

Kovo mėnesį Jungtinėse Amerikos Valstijose koncertavo Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“

Nepriklausomybės diena Čikagoje

Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną – „Dagilėlis“ dainavo Pasaulio lietuvių centre, kur vyko Čikagos lietuvių krepšinio lygos „Žvaigždžių dienos“ atidarymas. Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijos bažnyčioje nebuvo laisvų vietų – tiek klausytojų susirinko į „Dagilėlio“ šventinį koncertą. Tautiečius sužavėjo įvairi choro programa ir preciziškas atlikimas.

Kitą dieną Lietuvos choristai dalyvavo mišiose Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčioje ir didžiuliame Lietuvos konsulato Čikagoje organizuotame renginyje, skirtame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai. Po „Dagilėlio“ atliktos šventinės programos prie svečių prisijungė Čikagos lietuvių bendruomenės choras „Dainava“ ir visi kartu atliko iškilmingą finalinę programą.

Visos viešnagės Čikagoje metu šiauliečius globojo šio miesto lietuvių bendruomenės choro „Dainava“ vadovas Darius Polikaitis, jis rūpinosi ne tik koncertais, bet ir ekskursijomis. Jaunieji choristai lankėsi Fieldo muziejuje, Tūkstantmečio parke.

 

Pažintys su JAV chorais

Sėkmingai Čikagoje turą pradėjęs „Dagilėlis“ į savo koncertus netrukus kvietė Vest Lafajeto (West Lafayette) publiką, Šampanėje (Champaign) „Dagilėlio“ draugais tapo Centrinio Ilinojaus (Central Illinois) vaikų choras, Sinsinatyje (Cincinnati) – šio miesto berniukų choras (Cincinatti Boychoir). Koncerte, kurį pradėjo Sinsinačio berniukai, klausytojai entuziastingai įvertino Lietuvos ir pasaulio kompozitorių kūrinius profesionaliai atlikusį „Dagilėlį“.

 

48 valandos Klivlande

Klivlande šiauliečius pasitiko choras „Exultate“, jo vadovė Rita Čyvaitė-Kliorienė ir pirmininkas Jonas Muliolis. Tarp pasitinkančiųjų buvo ir Lietuvos garbės konsulė JAV Ingrida Bublys. Po trumpo pabendravimo „Dagilėlis“ skubėjo ruoštis atsakingam koncertui Klivlando valstybiniame universitete. Miesto žiniasklaidoje reklamuotas koncertas sudomino ne tik vietos lietuvius, bet ir amerikiečių publiką. Choras klausytojams pristatė Lietuvos kompozitorių kūrybą, atliko visiems amerikiečiams puikiai pažįstamų ištraukų iš miuziklų ir kelis spiričiuelius. Pasak Ritos Čyvaitės-Kliorienės, ypatingą įspūdį klausytojams paliko pasaulyje sparčiai populiarėjančio latvių kompozitoriaus Ēriko Ešenvaldo kūrinys „Žvaigždės“ („Stars“). Publiką ypač sužavėjo JAV popmuzikos atlikėjų mėgstamos dainos „The Lion Sleeps Tonight“ Remigijaus Adomaičio interpretacija. Ši daina tapo tikru turo hitu.

Koncertas Klivlando valstybinio universiteto salėje, kur buvo susirinkę per pusę tūkstančio klausytojų, neliko nepastebėtas meno kritikų. Lietuvių tautinės minties laikraštyje „Dirva“ buvo išspausdinta mu­zi­ko Vy­tau­to Ma­tu­lio­nio re­cen­zi­ja.

Kitą dieną „Dagilėlis“ vėl grįžo į Klivlando valstybinį universitetą, į jame vykusį OCDA/OMEA chorų festivalį. Koncerte po keletą kūrinių atliko trys Ohajo valstijos šiaurės rytų chorai, o festivalį užbaigti buvo patikėta garbės svečiui „Dagilėliui“.

 

Pasirodymas Rokenrolo šlovės muziejuje

Po chorų festivalio „Dagilėlio“ dainininkų laukė dovana – apsilankymas Rokenrolo šlovės muziejuje (Rock and Roll Hall of Fame). „The Beatles“, Elvis Presley, Princeˊas, Tina Turner, Michaelas Jacksonas ir kiti visame pasaulyje žinomi atlikėjai, vienaip ar kitaip įamžinti muziejuje, paliko didelį įspūdį jauniesiems Šiaulių dainininkams. „Dagilėlis“ net ir roko legendų apsuptyje sulaukė deramo dėmesio, R. Adomaičio auklėtiniai buvo pirmieji muziejaus scenoje koncertavę lietuviai.

 

Garbės konsulės įvertinimas

Lietuvoje su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku, šiauliečiu Seimo nariu Stasiu Tumėnu ir choro vadovu Remigijumi Adomaičiu susitikusi Lietuvos garbės konsulė Klivlande Ingrida Bublys sakė, kad JAV apsilankęs Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ publikai paliko neišdildomą įspūdį, apie jį iki šiol kalbama. „Didžiulė pagarba Šiauliams, kad turite tokį kolektyvą. Jūs net neįsivaizduojate, kokią misiją jie atlieka. Nei verslas, nei kas kitas nepadidins Lietuvos žinomumo tiek, kiek į sceną išėjęs gražus ir talentingas Lietuvos jaunimas. Išleiskite „Dagilėlį“ į pasaulį, jis skleis žinią, kad mūsų šalis – aukštos kultūros valstybė“, – kalbėjo I. Bublys. Lankydamasi „Dagilėlio“ dainavimo mokykloje garbi viešnia Remigijui Adomaičiui įteikė Klivlando mero Franco G. Jackono padėkos raštą. Meras išreiškė viltį, kad „Dagilėlio“ apsilankymas Klivlande buvo graži tolesnio bendradarbiavimo ir kultūrinių mainų pradžia.