VI tarptautinis festivalis „Liepaičių draugai Vilniuje“

2017 Nr. 5–6 (472–473), Renata Lastauskaitė-Vengrienė

Vienas garsiausių Lietuvoje ­merginų choras „Liepaitės“ nuolat keliauja ir koncertuoja įvairiose šalyse, tad graži mintis pasikviesti draugų į savo gimtinę virto galingu projektu, besitęsiančiu jau daugiau kaip 10 metų. Pirmąkart Tarptautinis vaikų ir jaunimo chorų festivalis „Liepaičių draugai Vilniuje“ surengtas 2002-aisiais, šiemet balandžio 20–23 dienomis vyko jau šeštoji šventė.

Į iškilmingą šventės atidarymo koncertą buvo pakviesti Karoliniškių muzikos mokyklos choras „Cantica“ (vad. Diana Mikienė), Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ jaunučių choras (vad. Edita Jaraminienė) ir merginų choras (vad. Jolita Vaitkevičienė), Lajoso Nagy katalikiškosios gimnazijos mišrusis choras „Laudate“ (vad. Gáboras Havasi) iš Vengrijos miesto Pečo.

Kita diena kaip tik ir buvo skirta chorui „Laudate“. Šis kolektyvas nuolat keliauja po Vakarų Europą, yra laimėjęs daug įvairių konkursų prizų. Antrą kartą Lietuvoje viešėjusio choro koncertas vyko Vilniaus J. Biržiškos gimnazijoje. „Laudate“ repertuaro pagrindas – sakralinė muzika, tad koncerte skambėjo rimties kupinos giesmės: nežinomo autoriaus „Kalėdų kanonas“, Franzo Bieblo „Ave Maria“, F. Mendelssohno „Herr, wir trauen“, Johno Rutterio „The Lord Bless You and Keep You“, Josefo Reinbergerio „Abendlied“. Svečiai pateikė staigmeną ­– padainavo dvi K. V. Banaičio harmonizuotas lietuvių liaudies dainas. Choro atliekamos giesmės išsiskyrė švelniu, giliu skambesiu. Publiką pamalonino ir temperamentingos, įtraukiančios ritmikos vengriškos melodijos – Lajoso Bárdoso kompozicijos „Tiszai dallamok“ ir „Regi tancdal“.

Balandžio 22 d. surengtas nemokamas koncertas Šv. Jonų bažnyčioje. Koncerto idėja – pristatyti Lietuvos merginų chorus, plėsti jų repertuarą, skatinti bendradarbiavimą. Jungtinis merginų choras atliko specialiai šiam renginiui jauno kompozitorius Mato Drukteinio sukurtą misteriją lietuvių tautosakos motyvais „Saulėgrįžos“. Kompozicijoje darniai skamba daugiabalsė faktūra, giedojimas pinasi su kalbėjimu.

Koncertui susibūrė stiprūs kolektyvai: Šiaulių J. Janonio gimnazijos merginų choras „Viva melodica“, gyvuojantis jau penkerius metus ir aktyviai dalyvaujantis įvairiuose Lietuvos renginiuose, jauniausias Telšių muzikos mokyklos merginų choras, pelnęs aukso diplomą tarptautiniame chorų konkurse „Cantat Šiauliai 2014“, Šiaulių universiteto merginų choras „Pavasaris“, aktyvus tarptautinių konkursų, festivalių dalyvis, koncertavęs ir JAV, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis merginų choras, turintis ne vieno prestižinio tarptautinio chorų konkurso apdovanojimą. Kartu pasirodė ir festivalio šeimininkės – Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ merginų choro dainininkės.

Merginų chorų vakaro dalyvių pasirodymus vertina komisija, skiriami apdovanojimai. Šiemet komisiją sudarė Kijevo mergaičių choro „Vognyk“ vadovė Svitlana Stepanenko, choro ir orkestro dirigentas prof. Laurynas Vakaris Lopas ir Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ direktorė ir choro vadovė Edita Jaraminienė. Apdovanoti buvo visi kolektyvai. Už savitą interpretaciją pažymėtas Šiaulių choras „Viva melodica“, už įdomiausią programą – Kauno Vytauto Didžiojo universiteto choras. Už Lietuvos muzikos propagavimą apdovanotas Telšių muzikos mokyklos choras, išraiškingiausiu choru pripažintas Šiaulių „Pavasaris“. Merginų choras „Liepaitės“, dar kartą įrodęs savo unikalumą, apdovanotas ir už vokalinę kultūrą, ir už brandžiausią programą.

Koncertas paliko itin gilų įspūdį. Sužavėjo įdomi ir įvairi programa, kolektyvų profesionalumas, nuoširdus atlikimas.

Balandžio 23 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje vyko baigiamasis festivalio koncertas „Skamba laiškai“ (režisierė Eglė Storpirštienė), jis buvo skirtas Tarptautinei jaunimo solidarumo dienai.

Po Vilniaus chorinės muzikos mokyklos „Liepaitės“ direktorės Editos Jaraminienės ir Vengrijos ambasados pirmosios sekretorės dr. Bettinos Hruby sveikinimo kalbų pasirodė svečiai iš Ukrainos. Kijevo vaikų ir jaunimo rūmų mergaičių choras „Vognyk“ festivalyje svečiavosi jau ketvirtą kartą. Kaip visada šis kolektyvas atvežė mums mažai žinomų ukrainiečių kompozitorių kūrinių ­– skambėjo Igorio Shamo „Vesnianka“ iš kantatos „Yatranskije Igry“ ir Mykolos Leontovychiaus „Dubarik“. Klausytojai išgirdo ir vieną gražiausių chorinės muzikos veikalų Giulio Caccini „Ave Maria“, Astoro Piazzollos „Libertango“.

Pečo Lajoso Nagy gimnazijos mišrus choras „Laudate“ padainavo W. A. Mozarto, italo Bepi Di Marzi, vokiečių kompozitoriaus Franzo Bieblo kūrinių.

Pagirtinai dainavo Telšių muzikos mokyklos merginų choras (vad. Violeta Udelcovienė), Šiaulių J. Janonio gimnazijos merginų choras „Viva melodica“, Šiaulių universiteto merginų choras „Pavasaris“ ir, žinoma, „Liepaitės“.

Tą vakarą buvo pagerbti ilgamečiai „Liepaičių“ draugai ir rėmėjai iš Vokietijos Utė ir Johannas-Friedrichas Ritteriai. Visa salė neseniai praėjusio garbingo jubiliejaus proga Johannui-Friedrichui sugiedojo „Ilgiausių metų“.

Jungtiniam chorui giedant Jürgeno Golle festivalio himną „Cantamus ad gloriam musicae“, iškilmingai baigėsi VI tarptautinis vaikų ir jaunimo chorų festivalis „Liepaičių draugai Vilniuje“. Dėkui organizatoriams, chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ bendruomenei,o ypač festivalio sielai merginų choro „Liepaitės“ vadovei Jolitai Vaitkevičienei bei jos dešiniajai rankai Ninai Timofejevai – už didelį nuveiktą darbą, grožio ir draugystės puoselėjimą.