Du tarptautiniai konkursai Vokietijoje

2017 Nr. 3–4 (470–471), MB inf.

Balandžio 8–11 d. svetingoje Vokietijos Badeno-Viurtembergo žemėje, Miūlakerio (Mühlacker) mieste, vienu metu vyko net du tęstiniai tarptautiniai konkursai. Vienas jų – gerai ne tik klaipėdiečiams, bet ir daugeliui Lietuvos ir kitų Baltijos šalių jaunųjų muzikos atlikėjų žinomas konkursas ,,Baltijos perlai“, kitas – Lietuvoje gal mažiau girdėtas konkursas ,,Musical Fireworks in Baden-Wuerttemberg“.

Pirmą kartą tarptautinis konkursas ,,Baltijos perlai“ buvo surengtas 2016 m. birželį Klaipėdoje. Šis tarptautinis projektas yra užsibrėžęs tikslą plėtoti devynių Baltijos jūrą supančių valstybių – Danijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Švedijos, Rusijos, Vokietijos – meno ir muzikos sklaidą, skatinti šalių kultūrinį ir švietėjišką bendradarbiavimą, ugdyti talentingą jaunimą dalijantis pedagogine, metodine ir praktine patirtimi. Pagrindinės šio projekto organizatorės Klaipėdoje buvo Juozo Karoso muzikos mokykla ir Stasio Šimkaus konservatorija. Projekto idėjos autorė – Klaipėdos universiteto docentė, tarptautinių konkursų laureatė pianistė Inga Maknavičienė. Ji po pirmojo konkurso perklausų Klaipėdoje kartu su kolegomis surengė ne tik laureatų koncertus Juodkrantėje ir Nidoje, bet ir tarptautinę konferenciją, kurioje projekto partnerių atstovai aptarė konkurso perspektyvų, tęstinumo, šalių įsipareigojimų ir kitus klausimus. Tada ir gimė idėja konkursą ,,Baltijos perlai“ 2017 m. tęsti Vokietijoje.

Rengiantis konkursui Vokietijoje atsakingai žiūrėta į lietuvių delegacijos sudarymą: visi jos nariai turėjo būti bent vieno tarptautinio konkurso (Lietuvoje arba kitoje šalyje) laureatai. Tarptautinėje vertinimo komisijoje greta kitų keturių šalių profesorių dirbo du mūsų šalies atstovai – Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos mokytojai ekspertai Inga Maknavičienė (fortepijonas) ir Robertas Užgalis (akordeonas). Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos direktorius S. Kusas ne tik ėmėsi kelionės organizavimo dalykų, bet ir pasirūpino specialiaisiais prizais už savo šalies kompozitoriaus kūrinio įdomiausią interpretaciją, geriausią atlikimą ir kt.

Tarptautiniame konkurse ,,Baltijos perlai 2017“ Vokietijoje itin sėkmingai pasirodė Lietuvos akordeono mokykla – laureatų vardus A grupėje pelnė mokytojo eksperto Roberto Užgalio mokiniai Jokūbas Kulevičius (I vieta) ir Kęstutis Kersnauskas (II vieta). Tarptautinės vertinimo komisijos sprendimu pirmasis prizas (1° Premio Assoluto) paskirtas dviem Vokietijos atstovėms – Angelikai Vogel ir Manuelai Mariai Glock. Magistrantei (prof. Hanso Maierio klasė) M. M. Glock įteiktas ir mūsų skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo sukurtas Grand Prix.

Kamerinių ansamblių kategorijoje tarptautinės vertinimo komisijos sprendimu buvo paskirti du pirmieji prizai: mokytojos ekspertės Vaivos Purlytės vadovaujamam ansambliui iš Klaipėdos ,,Bravo duo“ – Jokūbui Kulevičiui (akordeonas) ir Emilijai Joanai Šoriūtei (fortepijonas) – ir vokiečių akordeonų kvintetui ,,Qintet MS Glock“ (Margaretės Glock kl.).

Specialiaisiais prizais už ryškų savo šalies kompozitoriaus kūrinio atlikimą apdovanotos akordeonistės M. M. Glock ir Lea Eberle iš Vokietijos bei kamerinis ansamblis ,,Bravo duo“. Specialiuoju prizu apdovanota ir daugiausia konkurso dalyvių paruošusi pedagogė Margarete Glock.

2018 m. konkursas ,,Baltijos perlai“ planuojamas surengti Švedijoje, Stokholme, 2019 m. – Rusijoje, Maskvoje ir Sankt Peterburge.

VII tarptautinio pianistų, stygininkų, pūtikų ir vokalistų konkurso ,,Musical Fireworks in Baden-Wuerttemberg“ dalyviai – tik tarptautinių konkursų laureatai, iš anksto atrinkti į antrąjį turą. Senas tradicijas puoselėjantis konkursas pasižymėjo ypatinga dalyvių gausa ir plačia geografija – sulaukta muzikantų iš Armėnijos, Austrijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Bulgarijos, Čilės, Gruzijos, JAV, Kinijos, Lenkijos, Nyderlandų, Pietų Korėjos, Prancūzijos, Rusijos, Švedijos, Turkijos, Ukrainos, Vietnamo, Vokietijos. Tarptautinėje vertinimo komisijoje Lietuvai atstovavo doc. Inga Maknavičienė.

Pianistų A kategorijoje pirmas skambinęs Lietuvos atstovas Benediktas Galvydis (I. Maknavičienės kl.) pelnė pirmąją vietą. Tokia pat vieta paskirta ne vieno tarptautinio konkurso laureatei E. J. Šoriūtei (mokyt. ekspertės V. Purlytės kl.).

Šauniai Lietuvos atstovai pasirodė ir fortepijoninių duetų kategorijoje: pianisčių Karolinos Jurkutės ir Anastasijos Miškevič duetas (mokyt. ekspertės V. Purlytės kl.) kartu su fortepijoniniu duetu iš Maskvos Olga Kemova ir Ksenija Kemova pasidalino pirmąją vietą.

Pirmą vietą pučiamųjų instrumentų kategorijoje pelnė Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos mokinė Gintarė Valionytė (mokyt. Linos Lisauskaitės kl.). Tarptautinės vertinimo komisijos sprendimu G. Valionytei paskirtas ir specialusis prizas iš Klaipėdos.

Konkurso Vokietijoje organizatoriai labai laukė praėjusių metų ,,Baltijos perlų“ Grand Prix styginių kategorijoje laimėtojos Ugnės Liepos Žuklytės. Styginių kategorijos žiuri pirmininkas profesorius V. Voileris tuomet Klaipėdoje Ugnei Liepai Žuklytei, kaip ir Gintarei Valionytei, įteikė oficialų kvietimą į konkursą Vokietijoje, tačiau šiemet styginių kategorijoje dalyvių iš Lietuvos nesulaukta.

Abiejų renginių organizatoriai ir vertinimo komisijų nariai džiaugėsi aukštu konkurso dalyvių lygiu, kūrybiška, pakilia atmosfera.