Dešimt ECMTA veiklos metų

2017 Nr. 7–8 (474–475), Petras Kunca

Šių metų balandžio 21–23 dienomis Suomijoje, Kuopijo (Kuopio) mieste, vyko Europos kamerinės muzikos mokytojų asociacijos (ECMTA) metinis suvažiavimas. Jame dalyvavo ir septyni Lietuvos atstovai.

Suomijoje nuo seno skiriama daug dėmesio muzikos edukacijai, visuomenėje stiprios kamerinio muzikavimo tradicijos, tad nenuostabu, kad prieš dešimt metų būtent Suomijoje Juveskiulės (Jyväskylä) taikomųjų mokslų universiteto Muzikos fakulteto kartu su partneriais surengtoje konferencijoje buvo įkurta Europos kamerinės muzikos mokytojų asociacija (European Chamber Music Teachers´ Association). Šiandien tai gyvybinga tarptautinė organizacija, vienijanti daugiau kaip šimtą narių, ji yra kitos reikšmingos organizacijos – Europos muzikos tarybos (EMC) – narė.

Per dešimtmetį ECMTA susitikimai ir suvažiavimai vyko įvairiouse Europos miestuose – Vilniuje (2008 m., LMTA), Dubline, Mančesteryje, Manheime, Gdanske, Rygoje, Taline, Amsterdame, Tartu, Varšuvoje, Romoje, Kazanėje, Savonlinoje ir kt.

ECMTA 10-mečio minėjimo suvažiavimą ir patrauklią tai progai skirtą programą parengė Kuopijo konservatorija. Tarp kitų šalių atstovų Lietuvos delegacija buvo viena didžiausių, ją sudarė septyni pedagogai: Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė doc. A. Nekrošienė, LMTA lektorius P. Jacunskas, Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos direktorius R. Simanavičius, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja I. Milašiūtė, Lietuvos ir Italijos kultūrinės asociacijos „Musica Vitale“ direktorė, Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokytoja N. Karaškaitė, Lietuvos muzikų sąjungos tarybos ir ECMTA valdybos narys prof. P. Kunca, Tarptautinio festivalio-konkurso „Le strade d´Europa“ meno vadovė D. N. Beniušytė. Ankstesnių metų renginiuose yra dalyvavę ir kitų Lietuvos mokyklų – institucinių ECMTA narių – atstovai.

ECMTA ypatingą dėmesį skiria jaunimo ugdymo kamerinės muzikos srityje klausimams. Viena svarbiausių suvažiavimų programos dalių visuomet būna Narių forumas (Members Forum). Jame Lietuvos pedagogų ir koncertinių organizacijų kamerinės muzikos iniciatyvų pristatymas kaskart patraukia dėmesį, ypač kai pasitelkiama ir videoinformacija.

Suvažiavimo dalyviai gali dirbti pedagoginėje ar psichologinėje grupėje, kalbėti diskusijose, dalytis ugdymo patirtimi, rasti reikiamos pedagoginės literatūros ir partitūrų, susipažinti su kviestiniais įdomiais menininkais, klausytis jų paskaitų. Suvažiavimo metu rengiamuose meistriškumo kursuose ir koncertuose Lietuvos ir kitų šalių jaunimo ansambliai atlieka įvairių žanrų kamerinę muzika.

Per dešimtį metų kartu su ECMTA rengiamuose meistriškumo kursuose Lietuvoje ir kitose šalyse tobulinosi nemažas būrys Lietuvos jaunimo ansamblių. Tai ir pirmus žingsnius muzikoje žengiantys vaikai, ir vyresnieji moksleiviai, ir LMTA studentai. LMTA du kartus ECMTA kolegas buvo pakvietusi į Vilnių, į tarptautinius kamerinės muzikos festivalius ir meistriškumo kursus, Lietuvos muzikų sąjunga kartu su V. Jakubėno muzikos mokykla Biržuose suorganizavo penkias tarptautines kūrybines-edukacines stovyklas „Muzikuokime drauge“, jose dalyvavo Lietuvos, Didžiosios Britanijos, Latvijos ir Estijos pedagogai ir moksleiviai. Sėkmingai tęsiama Birštono vasaros menų akademijos veikla, VšĮ „Musica Vitale“ turi patirtį organizuojant Tarptautinį jaunimo muzikos festivalį „Le strade d´Europe Lietuvoje ir Italijoje, prie šios veiklos dabar prisideda Estijos ir kitų šalių jaunimo ansambliai.

Ryšius su ECMTA gražiai palaiko ir Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla, radusi galimybę į susitikimą Tartu išsiųsti tris mokyklos mokytojas ir smuikininkų ansamblį. Mokykla šiemet surengė I tarptautinį kamerinės muzikos konkursą „Musica Brillante 2017“. Jo vertinimo komisijoje dalyvavo ECMTA narys pianistas G. Devastato (Italija).

Kuopijo suvažiavime buvo pristatytas Biržų V. Jakubėno muzikos mokyklos kartu su Latvijos kolegomis rengiamas Tarptautinis fortepijoninių duetų konkursas. ECMTA nariai maloniai prisimena informaciją apie Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos rengiamą Baltijos šalių moksleivių kamerinių ansamblių konkursą „Pavasario sonata“.

Verta padrąsinti Lietuvos muzikos mokyklas ir pedagogus tapti ECMTA instituciniais arba individualiais nariais ir glaudžiau bendradarbiauti su kolegomis Europoje. Tapti asociacijos nariu labai paprasta: reikia internete (http://www.ecmta.eu/about-ecmta, skyrelis How to join ECMTA) užpildyti prašymo formą, sumokėti nario mokestį ir įsigyti bilietus į kitą šios organizacijos suvažiavimą, lapkričio 3–5 d. vyksiantį Didžiojoje Britanijoje, istorinėje Leiston Abbey vietovėje. Maloniai kviečiame.