Palanga – pučiamųjų orkestrų muzikos sostinė

2018 Nr. 3–4 (482–483), Kazys Daugėla

Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatas – didžiausias tokių orkestrų konkursas šalyje, pirmąkart jis buvo surengtas 2001 m. Panevėžyje. Šiemet XVIII čempionatas balandžio 6–8 dienomis vyko Palangoje.

XVIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate ir tarptautiniame orkestrinės muzikos savaitgalyje dalyvavo 35 profesionalūs ir mėgėjų orkestrai, apie 1200 muzikantų. Kaip ir kasmet, vyko tradicinė instrumentų paroda, meistriškumo pamokos, seminarai, susitikimai su kompozitoriais, svečių koncertai Palangoje ir Šventojoje.

„Labai džiugu, kad 2018-aisiais, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo metais, čempionatas atsinaujina ne tik keisdamas vietą, bet ir sulaukdamas dar daugiau profesionalių orkestrų. Viliuosi, kad Palanga, tituluojama atostogų sostine, puoselėdama ilgametes pučiamųjų orkestrų tradicijas, taps ir Europos pučiamųjų instrumentų orkestrų sostine“, – sakė projekto iniciatorius Remigijus Vilys Palangos kurhauze vykusioje spaudos konferencijoje.

Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų asociacija į kasmet organizuojamą atvirą pučiamųjų orkestrų čempionatą kviečia pasaulyje pripažintus kompozitorius, dirigentus ir atlikėjus, kurie savo kūrybine patirtimi mielai dalijasi su Lietuvos muzikais. Prieš čempionatą, balandžio 5 d., Klaipėdos universiteto Menų fakultete pirmą kartą buvo surengtas seminaras „Aranžavimas orkestrams“, kurį vedė Salfordo universiteto lektorius, kompozitorius ir dirigentas Tomas Davorenas (Jungtinė Karalystė). Būtent šio kompozitoriaus kūrinius Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija čempionato dalyviams išrinko kaip privalomus atlikti C ir D kategorijose.

Palangoje varžėsi regioninių turų laimėtojai

Geriausi Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrai į čempionato finalą Palangoje buvo atrinkti per sausio pabaigoje vykusius regioninius konkursus. Orkestrai pagal muzikavimo lygį buvo suskirstyti į keturias kategorijas. A kategorijoje varžėsi pradedančių groti vaikų orkestrai, B kategorijoje – muzikos, meno mokyklų orkestrai, ankstesniais metais laimėję A kategorijoje, C kategorijoje – pažengusiųjų muzikantų orkestrai, ankstesniais metais laimėję B kategorijoje, D kategorijoje – aukštųjų muzikos mokyklų orkestrai, ankstesniais metais laimėję C kategorijoje. Aukščiausioje, E kategorijoje, galėjo varžytis profesionalūs orkestrai, bet šiemet jie tokio noro neparodė. Laimėtojams suteikiama teisė atstovauti Lietuvai Europos ir pasaulio čempionatuose.

Tarptautinė komisija, sudaryta iš Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Latvijos ir Lietuvos muzikos ekspertų – kompozitorių, dirigentų, atlikėjų, pedagogų, konsultantų, – kreipė dėmesį į intonaciją, ritmą, balansą, dinamiką, garso kokybę, orkestro reprezentaciją ir dirigento darbą. Siekiant objektyvumo, komisijos nariai iš Lietuvos kūrinių klausėsi nematydami atlikėjų (būdami už širmos). Svečiai iš užsienio galėjo stebėti orkestrų pasirodymus, vertinti dirigento darbą, įžengimą į sceną, bendrą kolektyvo kultūrą. Kiekvienos kategorijos orkestras turėjo atlikti privalomąją programą ir bent vieną Lietuvių kompozitoriaus kūrinį.

Pirmąją čempionato dieną C kategorijoje varžėsi 4 Lietuvos kolektyvai ir vienas Latvijos orkestras. Grand Prix ir piniginį prizą – 700 eurų – laimėjo Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ (80,03 balo iš 100). Orkestre trimitu grojanti Vaiva Putriūtė pelnė geriausio solisto diplomą. Netrukus dvidešimties metų jubiliejų minėsiantis „Pamarys“ Lietuvos orkestrų čempionatuose dalyvauja nuo 2002 metų ir visuomet laimi prizines vietas.

I vieta (79,39 balo) paskirta Panevėžio rajono Šilagalio kultūros orkestrui „Sklepučini“. Jis geriausiai atliko privalomąjį kūrinį, T. Davoreno „Pure of Heart“, orkestro dirigentas Vilmantas Vapsva buvo pripažintas geriausiu C kategorijoje.

Kitą dieną nuo pat ankstyvo ryto vyko A, B ir D kategorijų konkursai. Palangos Vlado Jurgučio mokykloje varžėsi pradedantieji muzikantai (A kategorija): 5 varinių pučiamųjų instrumentų ir 4 koncertiniai pučiamųjų orkestrai. Grand Prix ir 250 eurų laimėjo Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos jaunučių pučiamųjų instrumentų orkestras (86,01 balo). Jis buvo apdovanotas ir diplomu už geriausiai atliktą privalomąjį kūrinį „Trys šokiai iš J.Gudavičiaus albumo“ (aranž. T. Šileika). Orkestro vadovas Rimantas Valančauskas apdovanotas geriausio A kategorijos dirigento diplomu. Geriausiu (77 balai) šios kategorijos varinių pučiamųjų instrumentų orkestru pripažintas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos orkestras „Šaltinis“, vadovaujamas Kazio Bivainio.

Palangos senojoje gimnazijoje vyko B kategorijos orkestrų konkursas, jame dalyvavo net 15 muzikos, meno mokyklų orkestrų. Jie atliko 15 minučių trukmės programą, kurioje, be privalomojo kūrinio (pasirinktinai iš 2018 m. Dainų šventės programos), turėjo būti lietuvių kompozitoriaus kūrinys ir choralas. Grand Prix ir 450 eurų laimėjo Kybartų kultūros centro moksleivių pučiamųjų orkestras „Kybartai“ (93,4 balo). Kybartiečiai komisiją ir žiūrovus sužavėjo ne tik profesionaliu grojimu, bet ir muzikantų gausa. Atsinaujinęs kolektyvas pelnė diplomą ir už geriausią privalomojo kūrinio atlikimą. Geriausio B kategorijos dirigento titulą pelnė šio orkestro vadovas Donatas Ziegoraitis. Ilgametis šviesaus atminimo Kybartų orkestro vadovas, iki profesionalių aukštumų mažo miestelio kolektyvą atvedęs legendinis maestro Antanas Ziegoraitis, 2011 m. savo „kūdikį“ perdavė į tikrai geras sūnaus Donato rankas.

B kategorijoje I vieta (85,26 balo) paskirta Plungės kultūros centro orkestrui, jo dirigentas – Romas Jasevičius. Geriausiu šios kategorijos varinių pučiamųjų orkestru pripažintas Kauno rajono Babtų kultūros centro kolektyvas „Algupys“ (vadovas Jonas Girnius; 82,39 balo), jam dirigavusi Babtų kultūros centro direktorė ir chorvedė Eglė Patinskaitė-Žiuraitienė apdovanota geriausio B kategorijos dirigento prizu.

Palangos koncertų salėje vyko aukščiausios – D kategorijos – orkestrų konkursas, jame jėgas išmėgino 1 Latvijos ir 4 Lietuvos orkestrai. Jie buvo parengę 25 minučių trukmės programą, kurioje, be privalomojo kūrinio, turėjo būti lietuvių kompozitoriaus opusas ir kūrinys su solistu. Ypač sėkmingas čempionatas buvo neseniai suburtam Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros orkestrui – jis pelnė Grand Prix ir 750 eurų. 86 balus surinkusio LMTA orkestro dirigentui doc. Egidijui Ališauskui atiteko geriausio dirigento diplomas. Orkestras taip pat buvo apdovanotas diplomu už geriausiai atliktą privalomąjį Tomo Davoreno kūrinį „Divinity of Hell“, orkestro solistas Rimvydas Savickas (klarnetas) pelnė geriausio solisto diplomą.

I vieta paskirta Ligitos Bilevičienės vadovaujamam Panevėžio rajono Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio varinių pučiamųjų orkestrui „Saulutė“ (81,67 balo). Nuostabu, kad mažo kaimelio jaunieji muzikantai, pradėję nuo žemiausių kategorijų, šiemet ryžosi atlikti D kategorijos kūrinius. Viskas priklauso nuo asmenybės, kuri dirba su meile ir užsidegimu!

Čempionato prizininkai, geriausi solistai, dirigentai buvo apdovanoti rėmėjų ir partnerių prizais. Grand Prix sukūrė palangiškis menininkas Linas Žulkus.

Iškilmingame vakare Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato idėjos autorius ir koordinatorius Remigijus Vilys padėkojo visiems organizatoriams, Palangos miesto savivaldybės merui Šarūnui Vaitkui, Palangos orkestrui, savanoriams. Kasmet vis besiplečiantį ir šalies vardą garsinantį čempionatą rengti Palangoje paskatino gera akustika pasižyminti koncertų salė ir savivaldybės pagalba.

Čempionatą organizavo Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija, finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė, tarp projekto partnerių buvo ir Panevėžio rajono savivaldybė.

Čempionate – pasaulinio garso atlikėjai

Čempionato kulminacija tapo keturis dešimtmečius gyvuojančio orkestro „Filton Concert Brass“ iš Velso (Jungtinė Karalystė) pasirodymas baigiamajame koncerte. Su kompozitoriaus ir dirigento Tomo Davoreno vadovaujamu kolektyvu grojo trombonininkas Brettas Bakeris.

„Filton Concert Brass“ yra pelnęs daugybę apdovanojimų Vakarų Anglijos ir visos Jungtinės Karalystės konkursuose. Orkestro dirigentas Tom Davorenas – tarptautiniu mastu pripažintas kompozitorius, jo kūrinius groja žymiausi pasaulio orkestrai ir solistai. Trombonininkas Brettas Bakeris kasmet surengia per 60 koncertų, yra įrašęs 30 solinių kompaktinių plokštelių. Jis yra įvairių prestižinių konkursų vertinimo komisijų narys, Singapūro ir Tailando „Low Brass“ festivalių vadovas. Lietuvoje B. Bakeris surengė meistriškumo pamokas jauniesiems atlikėjams.

Svečiai publikai pateikė malonią staigmeną, atlikdami kompozitoriaus Kazio Daugėlos kūrinį, Lietuvos orkestrams žinomą pavadinimu „Šventinis saliutas“. Beje, kūrinio natos muzikantams buvo išdalytos tik prieš pat koncertą! Netikėtai publikai ir orkestrui prie jo prisijungė Panevėžio šokių studijos „Fiva“ merginų grupė (vadovė Ugnė Zanevičiūtė-Audejeva).

Svečiai koncertavo ir jaukioje Palangos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje. Po iškilmingų Atvelykio šv. Mišių, kurias aukojo Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas, skambėjo orkestro „Filton Concert Brass“ atliekami anglų kompozitorių opusai, specialiai pritaikyti bažnyčios akustikai. Kiek anksčiau Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčioje koncertavo Panevėžio rajono jaunimo varinių pučiamųjų orkestras „Aukštyn”, vadovaujamas Remigijaus Vilio, orkestrui taip pat dirigavo svečias iš Nyderlandų Pietas Visseris.

Ar 2020 metais Palangoje vyks Europos čempionatas?

Palanga vis dar yra pagrindinė pretendentė surengti 2020 metų Europos pučiamųjų orkestrų čempionatą. Europos orkestrų asociacijos rekomendacijas reikia įgyvendinti iki gegužės vidurio, kai kurorte koncertuos praėjusių metų pasaulio čempionai iš Belgijos „Brassband Willebroek“.

„Savivaldybė nusiteikusi labai rimtai, – kalbėjo Palangos orkestro vadovas Vygantas Rekašius. – Šiuo metu vykdomi viešieji pirkimai ir netrukus scenoje bus sumontuota ir išbandyta akustinė kriauklė, kuri turėtų dar pagerinti akustiką. Gegužės 17–18 dienomis čia vyksiančių koncertų atvyks pasiklausyti Europos orkestrų asociacijos atstovai.“ Tai, kad dedamos visos pastangos Europos čempionatą surengti Palangoje, patvirtino ir Palangos mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas.

Europos orkestrų svetainės 4barsrest.com korespondentas Iwanas Foxas, pirmą kartą apsilankęs Lietuvoje, savo straipsniuose žavėdamasis aprašė Palangą ir XVIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatą, gerai įvertino koncertų salės akustiką.

Orkestro „Filton Concert Brass“ muzikantai, kurių daugelis Lietuvoje ir Palangoje svečiavosi pirmąkart, neslėpė, kad juos sužavėjo kurorto gamta, infrastruktūra ir ypatingas žmonių svetingumas. Šias gastroles jie pavadino vienomis geriausių per pastaruosius kelerius metus ir sakė nekantraujantys kuo greičiau sugrįžti. „Esu aplankęs daug šalių, tačiau patirtis Palangoje buvo išskirtinė. Sugrįžę savo žmonėms pasakojome apie jūsų užsispyrimą, kruopštumą, siekį dirbti“, – sakė ne pirmą kartą Palangoje viešėjęs kompozitorius ir dirigentas Tomas Davorenas.