Alytaus „Svajonė“ griežė Vilniuje

2018 Nr. 5–6 (484–485), Tomas Bakučionis

Tradiciniuose antradienio koncertuose Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje, be vargonininkų, pasirodo įvairūs muzikos kolektyvai, tačiau labai retai galima išgirsti tokį gausų jaunųjų muzikų orkestrą, koks yra gegužės 15 d. čia griežęs Alytaus muzikos mokyklos orkestras „Svajonė“.

Pripažinkime, kad toli gražu ne visose Lietuvos muzikos mokyklose susiburia simfoniniai orkestrai. „Svajonės“ istorija prasidėjo 2012 m., kai ilgametis (dabar jau šviesaus atminimo) Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos orkestro vadovas Pranas Stepanovas paskatino alytiškius žengti į profesionaliąją sceną ir surengti koncertą Šv. Kazimiero bažnyčioje. Dabar Alytaus „simfukams“ vadovauja aštuoni vadovai – Daiva Martikonytė, Justina Jočytė-Orintienė, Ingrida Krikščiūnienė, Antanina Pasaravičienė, Ričardas Matulevičius, Saulius Bučinskas, Arūnas Ščetilnikovas ir Gintautas Rakauskas.

Intensyvus Prano Stepanovo darbas su orkestru paliko ryškų pėdsaką. Net 2015 m. pavasarį, kai maestro netekome, orkestras bažnyčioje grojo jo paruoštą programą.

Bet kuriam dideliam orkestrui griežti Šv. Kazimiero bažnyčioje, kur reverberacija trunka apie 6 sekundes, yra nemenkas iššūkis. Alytiškių orkestras nusipelno pagiriamojo žodžio, nes su šia užduotimi palyginti sėkmingai susitvarkė – buvo pasirinkti tinkami tempai, pakankamai aiški garso artikuliacija, ganėtinai švarus intonavimas.

Gero žodžio vertas ir jaunasis orkestro dirigentas Karolis Variakojis. Jis yra Nacionalinės M. K. Čiurlinio menų mokyklos auklėtinis, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė dirigavimo studijas prof. Juozo Domarko klasėje. Karolis puikiai jaučia ir valdo orkestrą, jo dirigavimo technika ir kinetika labai aiškiai suvokiama. Regis, ir pats maestro Domarkas, įdėmiai klausęsis alytiškių koncerto, savo mokiniu liko patenkintas, o detalių tobulinimas yra kiekvieno muzikos atlikėjo, kiekvieno dirigento profesinės kasdienybės dalis.

Orkestras parengė įvairiapusę, įdomią programą, į ją įtraukė įvairių epochų ir stilių muzikos – nuo Antonio Vivaldi iki šiuolaikinių autorių Johno Williamso ir Johno Cageˊo, kurio „Svaja“ („Dream“) savaip įprasmino visą koncertą. Labai gaiviai nuskambėjo Kristinos Vasiliauskaitės Trys lietuvių liaudies dainos. Sėkmingai pasirodė solistai – alytiškiai smuikininkai Erika ir Gabija Krikščiūnaitės, Izabelė Gervelytė, Edvardas Vinerskas, violončelininkė Barbora Gailiūtė (iš J. Tallat-Kelpšos konservatorijos), kurie atliko A. Vivaldi Koncertą keturiems smuikams (I d.). Ypač išskirčiau violončelininką iš Marijampolės Kasparą Šerpytį (mokyt. Irenos Valiulienės auklėtinis), atlikusį Maxo Brucho „Kol Nydrei“.

Tad solidaus pasirodymo sostinėje proga galime pasveikinti visą Alytaus muzikos mokyklos bendruomenę ir pasidžiaugti, kad „Svajonės“ koncertas pavasariniame Vilniuje jau tapo tradicija.

 

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!