Paliesiaus dvaro stebuklai

2018 Nr. 5–6 (484–485), Aldona Eleonora Radvilaitė

Nuostabi gamta, skoninga architektūra, įspūdinga puikios akustikos kamerinė salė – visa tai pamatai atvykęs į Ignalinos rajono Mielagėnų kaimo Paliesiaus dvarą, įtrauktą į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Benykstantį dvarą, kurio aplinkoje kadaise vyko Lietuvai svarbūs įvykiai, restauravo ir nuolat tobulina biomedicinos mokslų daktaras Julius Ptašekas. Jis, nuolat keliaudamas po Europą, iš įvairių sričių profesionalų semiasi žinių ir jas pritaiko savo fizinio krūvio terapijos klinikoje, kurią supa gražus parkas su šiuolaikinio suomių skulptoriaus Jari Mannisto skulptūriniu fontanėliu, šalia esančioje miško teritorijoje – specialia danga padengti vaikščiojimo ir bėgiojimo takai. Klinikos pacientams siūloma ne tik medikų priežiūra, bet ir išskirtinai sveikai ruošiamas maistas iš vietinių produktų.

Paliesiaus dvare rengiami ir aukščiausio lygio koncertai, kuriuose mielai sutinka dalyvauti pasaulinės žvaigždės. Bent kartą ten apsilankiusius menininkus sužavi ypatingos formos salės, sukuriančios išskirtinę natūralią akustiką, puikus kabinetinis kaštonų spalvos rankų darbo „Steinway and Sons“ fortepijonas. Pasirodo, čia rengti koncertus paskatino nuostabus JAV gyvenantis mūsų pianistas Andrius Žlabys, pastebėjęs nuo akmeninių sienų atsimušančio garso efektą. Buvusių arklidžių fragmentai apgaubti didžiule stiklo ir metalo konstrukcija, akmeninės sienų liekanos sudaro keletą erdvių. Centrinėje patalpoje, kurioje telpa per 100 klausytojų, stovi fortepijonas, už jo pro stiklinę sieną matyti gamtos vaizdai. Šoninėse erdvėse įrengta moderni garso ir vaizdo aparatūra.

Paliesiuje yra koncertavę Virgilijus Noreika, žymi suomių dainininkė Riikka Hakola, kiti puikūs atlikėjai, solinę plokštelę čia įrašinėjo Gidonas Kremeris. Koncertų meno vadovas pianistas ir dailininkas Viktoras Paukštelis, Juliaus Ptašeko sūnėnas, pats mielai čia skambina ir eksponuoja savo paveikslus. Prieš koncertus arba po jų klausytojai vedžiojami po dvaro parko teritoriją, jiems pasakojama apie pastatų paskirtį, istorinius aspektus, atliktus ir numatomus darbus.

Gegužės 26 d. Paliesiuje koncertavo Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas puikaus violončelininko Mindaugo Bačkaus. Skambėjo J. S. Bacho Brandenburgo koncerto Nr. 1 G-dur 2 dalys, M. K. Čiurlionio styginių kvartetas (3 dalys) ir Hugo Wolfo Itališka serenada styginių kvartetui, aranžuota kameriniam orkestrui. Atliekamą programą įdomiai komentavo pats Mindaugas Bačkus, jis kompozitorių gyvenimo ar kūrinių datas šmaikščiai susiejo su Paliesiaus apylinkių istorija. Daugumą įvairių Lietuvos miestų ar miestelių melomanų čia atvykti paskatino ir puikus prancūzų pianistas Jeanas Marcas Luisada, skambinęs solo ir su orkestru F. Chopino kūrinius. Klaipėdos kameriniame orkestre pirmuoju smuiku gyvybingai, labai nuoširdžiai griežė iš Dublino specialiai į koncertą atvykusi graži jauna britė, patyrusi ansamblistė Mia Cooper, jau ne kartą Lietuvoje pasirodžiusi su įvairiais ansambliais. J. M. Luisados talentu besižavinti smuikininkė jam mielai talkina, kai šis skambina su orkestru. M. Cooper griežė ir visoje pirmoje koncerto dalyje, drauge su M. Bačkumi prisidėdama prie jautrių, stilingų kūrinių traktuočių.

Po energingai nuskambėjusios Bacho muzikos, nuostabiai gražiai toje ypatingoje erdvėje sklandė orkestro atliekamo Čiurlionio kvarteto garsai. Maloniai nustebino trečioje kūrinio dalyje, menuete, pasigirdęs styginių kvartetas. Įspūdingai nuskambėjo ir vieno ryškiausių Lied kūrėjų, Austrijos kompozitoriaus Hugo Wolfo, išplėtojusio F. Schuberto ir R. Schumanno tradicijas, smagi Itališka serenada.

Malonu buvo klausytis J. M. Luisados puikių, įkvėptų F. Chopino kūrinių traktuočių. Prieš Koncertą fortepijonui ir orkestrui e-moll, op. 11, pianistas jautriai, išraiškingai ir labai natūraliai paskambino Keturias mazurkas, op. 24, Noktiurną, op. 62, Nr. 1, virtuoziškai – Grande valse brillante, op. 18.

Pasak Juliaus Ptašeko, maestro J. M. Luisada Paliesiuje turi giminingą sielą – buvusį savo ugdytinį Paryžiaus aukštojoje muzikos mokykloje Viktorą Paukštelį.

Po jaudinančio koncerto daugelis klausytojų neskubėjo skirstytis, vaikščiojo po parką, juolab kad alinantis dienos karštis jau buvo atslūgęs.