Seminaras pūtikams ir jų mokytojams
Balandžio 18 d. Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje vyko seminaras „Pučiamųjų instrumentų atlikėjų ugdymas: iššūkiai ir galimybės“, skirtas šalies muzikos ir meno mokyklų, konservatorijų mokytojams ir mokiniams. Seminaro teorinėje dalyje pranešimus skaitė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėjas prof. Robertas Beinaris, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos vyresnysis mokytojas Viktoras Bakys, aktorius Sakalas Uždavinys, sveikatos psichologijos specialistė Inesa Kraujutienė. Praktinėje dalyje savo patirtimi dalijosi ir atviras pamokas vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros dėstytojai.
Kaip sakė viena iš organizatorių, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų metodinės grupės pirmininkė Viktorija Zabrodaitė, šiandien net ir jaunam atlikėjui keliami reikalavimai ne tik raiškiai atlikti muzikos kūrinį, bet ir laisvai jaustis scenoje, gebėti pasirodymui suteikti naujų spalvų.
Apie naujoves kalbėjo mokytojas Viktoras Bakys: „Nesvarbu, ar mokytojas moko groti pučiamuoju, mušamuoju instrumentu, muzikos teorijos ar net biologijos, visus vienija tas pats klausimas – kaip suspėti su greičiausia žmonijos istorijoje technologine pažanga, dar vadinama ketvirtąja pramonės revoliucija? Kaip sukurti švietimo sistemą, orientuotą ne į šiandienos, o į ateities problemų sprendimą, kad mokinys, baigęs mokyklą, pavyzdžiui, 2025-aisiais, būtų pasiruošęs to meto, o ne praeities iššūkiams.“ Pranešėjo nuomone, lieka tikėtis, kad ateities technologijos neužgoš subtilaus muzikos pasaulio, o atlikimo profesionalumas, kokybė visada bus deramai vertinami.
Didelio susidomėjimo sulaukė teatro ir kino aktoriaus, režisieriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektoriaus Sakalo Uždavinio pranešimas „Personažas scenoje“. Pranešėjas kalbėjo apie muzikinio personažo kūrimą, scenos baimės įveikimą ir pan.
Sveikatos psichologijos specialistė Inesa Kraujutienė pranešime „Tikrasis meistriškumas mokinystėje“ atskleidė vaiko vidinę jauseną, atsakomybės ir svetimų lūkesčių svorį, kaltės, nepasitikėjimo savimi kilmės priežastis, pabrėžė, kokį svarbų ir dažnai lemiamą vaidmenį asmenybės formavimosi procese atlieka tėvai. Neretai profesija ne pasirenkama pagal tikrąjį pašaukimą, o parenkama tėvų: „Būsi laimingas tada, kai turėsi valdžią, garbę ir pinigus“. Mokytojas visų pirma turėtų padėti mokiniui suprasti, ko jis nori, pastebėti jo polinkius ir gabumus, skatinti drąsiai ieškoti savo pašaukimo.
Apie mokytojo kaip įkvėpėjo ir vadovo svarbą pranešime „Pučiamųjų instrumentų atlikėjų ugdymo procesas“ kalbėjo ir prof. Robertas Beinaris. Jis įvardijo kelias jaunųjų atlikėjų ugdymo problemas: ryškių asmenybių trūkumas, mokytojų negebėjimas nubrėžti mokiniams aiškių reikalavimų ir tobulėjimo krypties, nesupažindinimas su kūrinio kontekstu. R. Beinaris ragino mokytojus siekti pamokų įtraukumo, skatinti mokinius domėtis instrumentu, muzika, kalbėjo apie pučiamųjų instrumentų atlikėjų ir mokytojų glaudesnio bendradarbiavimo būtinybę.
Seminare atviras pamokas vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros profesoriai Robertas Beinaris, Valentinas Gelgotas, Adomas Kontautas, Petras Vyšniauskas, docentai Rimantas Valančius, Laimonas Masevičius, asistentas Antanas Taločka. Meistriškumo pamokose tobulinosi gabiausi pučiamųjų instrumentų specialybių mokiniai iš M. K. Čiurlionio menų gimnazijos, J. Tallat-Kelpšos konservatorijos, Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos, Alytaus, Panevėžio, Grigiškių, Rudaminos, Kelmės muzikos ir menų mokyklų, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos. Pamokas stebėjo ne tik pučiamųjų instrumentų, bet ir kitų dalykų mokytojai. Prof. R. Beinaris džiaugėsi renginiu ir pabrėžė atlikėjų, mokytojų ir mokinių bendradarbiavimo, dalijimosi žiniomis svarbą.
Seminaro organizatoriai tikisi surengti dar ne vieną tokį renginį, kuris burtų pučiamųjų instrumentų specialybės mokytojus ir mokinius, sudarytų galimybę mokytis iš geriausių profesionalų.