Garsiai nuskambėjo XIV „Trakų fanfarinė savaitė“

2018 Nr. 7–8 (486–487), Justina Orlovskytė

Liepos 30 – rugpjūčio 5 dienomis jau keturioliktą kartą vyko „Trakų fanfarinė savaitė“. Tarptautinėje vasaros meistriškumo mokykloje tobulinosi per 100 pučiamaisiais ir mušamaisiais instrumentais grojančių dalyvių ir pedagogų, su jais dirbo 10 aukščiausios kvalifikacijos dėstytojų, surengta 12 nemokamų pasaulinio lygio atlikėjų ir gabaus jaunimo koncertų.

„Trakų fanfarinės savaitės“ metu taip pat vyko „Buffet Group“ kompanijos, jungiančios 9 prestižinius prekių ženklus, muzikos instrumentų paroda.

Projekto organizatorė Trakų meno mokykla širdingai dėkoja visiems „Trakų fanfarinės savaitės“ partneriams, rėmėjams, su kurių pagalba jau keturiolika metų įgyvendinamas didžiulį atgarsį sukeliantis ir išliekamąją vertę turintis projektas.

Pasididžiavimo verta vasaros meistriškumo mokyklos dėstytojų komanda. Joje šiais metais dirbo vienas produktyviausių ir ambicingiausių džiazo atlikėjų Lietuvoje, Europos kultūros fondo „Europamusicale“ prizininkas saksofonininkas Kęstutis Vaiginis, Šv. Pauliaus kamerinio orkestro (JAV) pirmasis valtornininkas, koncertuojantis su žymiausiais Europos orkestrais, Zvolės konservatorijos dėstytojas René Pagenas (Nyderlandai), trimitininkas, tarptautinio Théo Charlier trimito konkurso ir Abruco muzikos festivalio vadovas Dominiqueˊas Bodartˊas (Belgija), žymiausių Vokietijos simfoninių orkestrų pagrindinis trimitininkas, Manheimo varinių pučiamųjų kvinteto įkūrėjas ir narys, Vokietijos Detmoldo aukštojosios muzikos mokyklos profesorius Klausas Bräkeris (Vokietija), pastaraisiais metais Zalcburgo festivalyje solo koncertus su Holivudo simfoniniu orkestru ir kameriniu orkestru surengęs trimito virtuozas Tamásas Pálfalvi (Vengrija), Nyderlandų radijo filharmonijos orkestro ir Nyderlandų varinių pučiamųjų ansamblio trombonininkas, Roterdamo ir Hagos konservatorijų dėstytojas Brandtas Attema (Nyderlandai), trombonininkas, dirigentas, Orhuso karališkosios muzikos akademijos profesorius Nielsas-Ole Bo Johansenas (Danija), vienas žymiausių XXI amžiaus eufonininkų, daugelio tarptautinių konkursų laureatas Glennas Van Looy (Belgija), tūbininkas ir kompozitorius, įrašęs 42 kompaktines plokšteles ir 2014 m. JAV laimėjęs apdovanojimą už geriausią džiazo albumą, profesorius Rolandas Szentpali (Vengrija), „Trakų fanfarinės savaitės“ bendramintis ir pirmasis dirigentas, daugiau kaip 30 metų Europos ir viso pasaulio pučiamųjų muzikos puoselėtojams ir populiarintojams puikiai pažįstamas pedagogas, konsultantas, prodiuseris Bertas Langeleris (Nyderlandai, Estija).

Meistriškumo pamokos ir mokinių koncertai vyko projekto partnerių Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos ir Trakų kultūros rūmų patalpose. „Trakų fanfarinės savaitės“ dalyvių dienotvarkė, kaip visada, buvo labai įtempta: individualios pamokos, ansamblinio grojimo ir orkestro užsiėmimai, vakariniai koncertai. 

Pirmasis projekto koncertas įvyko liepos 30 d. Trakų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bazilikoje, girdėjome Ispanijos jaunosios kartos saksofonininkų kvartetą „Purpura Pansa“. Festivalio atidarymo vakaras tęsėsi verslo ir laisvalaikio centre „Trakų Galvė“, ten džiazo kompozicijas grojo trimitininko Valerijaus Ramoškos kvartetas.

Festivalio koncertai skambėjo įvairiose erdvėse. Lentvario Viešpaties apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje grojo varinių instrumentų ansamblių „Philbrass“ su eufonininku Glennu Van Looy, „Opera Brass“ su trombonininkais Nielsu-Ole Bo Johansenu ir Tomu Karka.

Festivaliui įpusėjus į „Apvalaus stalo klubą“ kvietė jau antrą kartą projekte dalyvavęs prestižinio Karališkojo kamerinės muzikos konkurso (Royal Over-Seas League) finalininkas, unikalios sudėties ansamblis „A4 Brass Quartet“ iš Didžiosios Britanijos.

Verslo ir laisvalaiko centre „Trakų Galvė“ įvyko dar trys koncertai: rugpjūčio 1 d. pasirodė meistriškumo mokyklos „Trakų fanfarinė savaitė“ dėstytojai valtornininkas René Pagenas, trimitininkai Dominiqueˊas Bodartˊas ir Tamásas Palfalvi, tūbininkas Rolandas Szentpali bei koncertmeisterės Dovilė Bagdonaitė ir Kamilė Zaveckaitė. Rugpjūčio 2 d. turėjome išskirtinę galimybę išgirsti 2008 metais pasauliniam arfos kongresui susibūrusį ir su dideliu pasisekimu toliau gyvuojantį arfininkės Astrid Haring ir trombonininko Brandto Attemos iš Nyderlandų duetą. Toje pačioje salėje grojo talentingų jaunų muzikantų, šalies ir tarptautinių konkursų laureatų kvintetas „Amber Brass“ ir solistai: pianistė Dovilė Bagdonaitė, trimitininkas Klausas Bräkeris, tūbininkas Patrikas Kišūnas.

Tradiciškai projektą užbaigė meistriškumo mokyklos mokinių koncertai. Rugpjūčio 4 d. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos Didžiojoje salėje grojo solistai ir ansambliai, vėliau restorane „Pirosmani“ vyko džiazo vakaras, koncertavo grupė „On Vacation Trio“ ir saksofonininkas Kęstutis Vaiginis. Rugpjūčio 5 d. Trakų kultūros rūmuose įspūdingą programą atliko tarptautinis „Trakų fanfarinės savaitės“ orkestras (dirigentas Bertas Langeleris) ir solistai: valtornininkas René Pagenas, trimitininkas Dominiqueˊas Bodartˊas, trombonininkai Martyna Mišeikytė, Ignas Filonovas ir birbynininkas Egidijus Ališauskas.

XIV „Trakų fanfarinė savaitė“ baigėsi. Iki susitikimo 2019-aisiais!