Miko Žukausko objektyve – Žibuoklės Martinaitytės muzika

2018 Nr. 7–8 (486–487), LMIC inf.

Po to, kai kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės albumas „Horizons“ buvo pristatytas šių metų Vilniaus knygų mugėje, jis pateko ir į užsienio muzikos žiniasklaidos, radijo stočių, įrašų kolekcininkų horizontą. Recenzuotas tarptautinės skaitytojų auditorijos pagrindiniame modernios muzikos žurnale „The Wire“, transliuotas 2 milijonus savaitinių klausytojų turinčioje radijo programoje „BBC Radio 3“, muzikos albumas pagaliau sulaukė ir videopristatymo. Lietuvos muzikos informacijos centro užsakymu du vaizdo įrašus sukūrė kino režisierius Mikas Žukauskas.

Rasti tinkamą vizualinį atitikmenį skambančiai muzikai paprasta nebuvo. „Abstrakti, emocionali Žibuoklės muzika pareikalavo nemažai laiko, kol pagaliau pavyko pasiekti tokį rezultatą, kuriuo esu patenkintas“, – prisipažino režisierius.

Albumo prodiuserė Eglė Bertašienė sakė: „Rodos, jau pažįsti kiekvieną taktą, lauki artėjančio išsiveržimo, bet ne – žiūrint Miko klipą ta pati muzika suskamba vėl visiškai naujai.“

Vaizdo klipas Žibuoklės Martinaitytės kūriniui „Apglėbtas tuštumos grožio“ klausytojams gali tapti gana netikėtu potyriu – režisierius pasirinko kosminės odisėjos temą. Ekrane lėtai sklendžiantys dangaus kūnai, dujų ir dulkių telkiniai, nuo pradžios iki galo juntamas svetimumo šaltis, nejaukiose kosminėse pievose rupšnojanti lama nustebino net pačią kompozitorę. Tačiau ji prisipažino, kad lygiai taip pat kaskart nustemba išgirdusi savo muzikos klausytojų „pamatytus“ vaizdinius.

„Klausydamasis muzikos kiekvienas tarsi regi savo paties kuriamą filmą. Todėl visada įdomu pamatyti savo kūrybą kito akimis“, – teigia kompozitorė. Ir nors pačios Žibuoklės Martinaitytės požiūriu muzikai vizualizacija nėra būtina, ji sutinka, kad dabartinėje į vizualumą orientuotoje kultūroje ji gali padėti priartėti prie muzikos ir pagilinti jos suvokimą. Tokia kinematografinė vaizduotė „įsijungė“ ir ne vienam užsienio kritikui, rašiusiam Žibuoklės Martinaitytės muzikos albumo recenzijas italų, prancūzų, britų ir amerikiečių muzikos žurnaluose ar interneto platformose.

Klipui pasirinktas kompozitorės kūrinys gimė iš intensyvių asmeninių išgyvenimų, o ir kita Miko Žukausko filmuotame interviu panaudota jos muzika turi stiprų emocinį krūvį. Apie atvirą, vietomis net radikalų intensyvumą rašoma žurnale „The Wire“: „Žibuoklė Martinaitytė kuria įkvepiančią muziką, kuri turi daug energijos ir įtampos. Jos orkestrinės ir ansamblinės kompozicijos sluoksniuotos, kelia daug asociacijų ir ekskursų. Jos tirštos ir nerimastingos, bet niekada neatrodo sujauktos. Jų kalba sklandi, drąsi, grįsta gestais. Staigūs greitėjimai ir netikėti lėtėjimai, skirtingų perspektyvų jungtys, įvairūs patempimai ir perstatymai Martinaitytės muzikoje sudaro sodrias patirčių faktūras.“

Abu vaizdo įrašai paskelbti Lietuvos muzikos informacijos centro „YouTube“ kanale. Žibuoklės Martinaitytės CD „Horizons“ leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba. Vaizdo įrašų kūryba finansuota Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo lėšomis.

 

Nuorodos:
https://www.youtube.com/watch?v=pD6YE5REB0o
https://www.youtube.com/watch?v=mbbwiEGmaVQ