Mirė Montserrat Caballé

2018 Nr. 9–10 (488–489), MB inf.

Spalio 6 d., būdama 85-erių, mirė legendinė dainininkė Montserrat Caballé.

Tarptautinę šlovę M. Caballé pasiekė septinto dešimtmečio viduryje. Istorija pakartojo ne vienos operos žvaigždės kelią į didį pripažinimą: ją pakvietė pakeisti staiga susirgusios tuometės žvaigždės Marilyn Horne Niujorko „Carnegie Hall“. M. Caballé, padainavusiai Lukrecijos Bordžijos partiją to paties pavadinimo Gaetano Donizetti operoje, publika sukėlė 20 minučių trukusias ovacijas. Garsiausi muzikos kritikai pavadino ją Marios Callas, kuri kaip tik tais metais baigė karjerą, įpėdine ir nauju „geriausiu pasaulio sopranu“. O Caballé Marią Callas visada vadino savo dievaite.

Ypač operos solistę išgarsino 1987-aisiais duetu su roko grupės „Queen“ lyderiu Freddie Mercury atlikta daina „Barcelona“. Vėliau dainininkė įrašė to paties pavadinimo albumą, kurio titulinė daina tapo 1992 m. vasaros olimpinių žaidynių, surengtų šiame Ispanijos mieste, himnu. Nuo tada M. Caballé tikrąja to žodžio prasme žinojo visas pasaulis, jau ne tik operos gerbėjai.

Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch gimė 1933-iaisiais Barselonoje darbininkų šeimoje. Tėvai jai davė Montserato Marios vardą (Montserato Švenčiausiosios Marijos vienuolynas ant Montserato kalno – šventa Ispanijos vieta). Mergaitės muzikinis talentas atsiskleidė anksti, septynerių ji jau dainavo Bacho kantatas. M. Caballé atkakliai siekė mokslo, tad iš neturtingos šeimos kilusiai būsimai primadonai jaunystėje teko dirbti ir siuvėja, ir pardavėja, kad turėtų iš ko susimokėti už muzikos, italų ir prancūzų kalbų pamokas.

Dainininkės vyras Bernabé Martí XX a. viduryje buvo žinomas tenoras. Jie susipažino, kai B. Martí buvo pakviestas pakeisti susirgusio „Madam Baterflai“ solisto. Operos bučinio scenoje gražuolis Bernabé taip aistringai pabučiavo Montserrat, kad ši vos neapalpo. Dainininkei tuomet buvo 31 metai ir ji jau nebepuoselėjo vilčių ištekėti. Ir staiga užklupo pirmoji meilė iš pirmo žvilgsnio... Kaip pasirodė – visam gyvenimui.

Per kiekvieną M. Caballé jubiliejų gerbėjai nesiliaudavo stebėtis, kad jos balsas ne tik nesensta, bet ir tarytum jaunėja. Viename interviu paslaptį atskleidė pati dainininkė: kiekvieną dieną ji daro specialius kvėpavimo pratimus, kurių išmoko dar konservatorijoje.

Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus – vienintelė lietuvė, dainavusi su M. Caballé. Jų draugystė prasidėjo 2000-aisiais, kai Nomeda Andoroje dalyvavo M. Caballé meistriškumo kursuose.

Ispanijos operos primadonos Montserrat Caballé laidotuvėse Barselonoje dalyvavo karališkieji asmenys, politiniai lyderiai ir paprasti jos talento gerbėjai. Į laidotuves buvo atvykę Ispanijos karalienė emeritė Sofia, premjeras Pedro Sánchezas, Katalonijos regiono prezidentas Quimas Torra, ispanų tenoras Jose Carrerasas. „Man ji buvo tarsi vyresnioji sesuo“, – sakė J. Carrerasas.

Montserrat Caballé palaidota Barselonos Šv. Andriejaus rajono kapinėse šalia savo tėvų.