Opusai iš svingo eros

2018 Nr. 9–10 (488–489), MB inf.

Vibrafonas ir klarnetas vienas kitą atrado svingo eros saulėtekyje ir nuo tada visuose kontinentuose mezga subtiliausius muzikinius pokalbius. Spalio 7 d. šis duetas pirmą kartą skambėjo Lietuvoje – Vilniaus rotušėje grojo Marius Šinkūnas ir Ąžuolas Paulauskas.

Koncertas „Opusai iš svingo eros“ buvo tarsi muzikinė kryžkelė, kurioje susitiko du instrumentai ir dviejų kompozitorių – Benny Goodmano ir Georgeˊo Gershwino – kūriniai. Klausytojai girdėjo džiazo standartus „Air Mail Special“, „Slipped Disc“, „After Youˊve Gone“, „Bags groove“ ir kt.

Svingo karalius Benny Goodmanas (g. 1909 m. Čikagoje) turėjo lietuviškų šaknų – jo motina Dora kilusi iš Kauno. Gausi ir muzikali Goodmanų šeima leido nevaržomai skleistis Benny talentui, kuris jau ankstyvoje vaikystėje bylojo apie išskirtinį svingo ir ritmo pojūtį. Praėjus vos penkeriems metams nuo jo debiutinio koncerto Čikagos centrinio parko teatre Benny įrašo savo pirmą vinilą su geriausiu Čikagoje Beno Pollacko orkestru. Benny Goodmanas buvo garsus klarnetininkas ir dirigentas, o jo kompozicijos puošia ir šiuolaikinių atlikėjų repertuarą. B. Goodmanas mirė 1986 m.

XIX a. pabaigoje iš Sankt Peterburgo į JAV emigravusiems Moisheˊi Gershowitziui ir Rosai Bruskinai 1898 m. gimė genialusis Jacobas, visam pasauliui žinomas kaip Georgeˊas Gershwinas – rapsodijų, koncertų, miuziklų ir juose skambančių įsimintinų melodijų autorius. „Aš studijuoju Bachą, kad galėčiau kurti populiariąją muziką“, – sakydavo draugams Geršvinas. Mirė 1937 m.

Daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatas Marius Šinkūnas – vienintelis profesionalus vibrafonininkas Lietuvoje. Žinias gilino ir koncertavo Prancūzijoje, JAV, Japonijoje, vedė vibrafono meistriškumo kursus Sankt Peterburgo meno licėjuje. Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokykloje įsteigė pirmąją Baltijos šalyse vibrafono klasę. Koncertuoja su džiazo, šiuolaikinės ir klasikinės muzikos atlikėjais. Radijo programoje „LRT klasika“ veda muzikines laidas.

Ąžuolas Paulauskas – kompozitorius, multiinstrumentininkas ir dainininkas, tarptautinių konkursų Rusijoje, Ukrainoje, Portugalijoje, Latvijoje laureatas. Pastaraisiais metais Ąžuolas koncertavo Vokietijoje, Rusijoje, JAV, Japonijoje, Kinijoje, Rumunijoje, Švedijoje ir Estijoje. Ą. Paulausko sukurtas solinis projektas „Evoliucija“ 2017 m. festivalyje „Kaunas Jazz“ buvo atrinktas koncertiniam turui Kinijoje (Pekine bei Šanksi), ten puikiai įvertintas vietos žurnalistų ir džiazo kritikų.

„Opusuose iš svingo eros“ unikaliam vibrafono ir klarneto skambesiui atsiskleisti padėjo visa džiazo grupė – Leonidas Mieldažis (fortepijonas), Eugenijus Kanevičius (kontrabosas) ir svečias iš Rusijos Michailas Delazaris (mušamieji).

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!