Tarptautiniame konkurse – lietuvių akordeonistų dueto sėkmė

2018 Nr. 9–10 (488–489), Julita Puidokė

Rugsėjo 25–30 dienomis Kaune vyko prestižinis tarptautinis akordeonistų konkursas „Coupe Mondiale“ („Pasaulio taurė“). Šis bene svarbiausias pasaulio akordeonistų renginys kasmet vyksta vis kitoje pasaulio valstybėje: praėjusiais metais jis vyko Italijoje, kitais metais numatytas Kinijoje. Šiemet Lietuvai teko didžiulė garbė ir atsakomybė surengti 71-ąjį konkursą, jame varžėsi stipriausi atlikėjai iš 19 pasaulio šalių – Italijos, JAV, Ukrainos, Suomijos, Kinijos, Vengrijos, Prancūzijos ir daugelio kitų.

Suprantama, kad konkursas sulaukė didelio lietuvių muzikantų dėmesio. Lietuvos atlikėjai puikiai pasirodė konkurse: laimėjo prizinių vietų, o duetas „Tutto a Dio“ – Greta Staponkutė (altas) ir Augustinas Rakauskas (akordeonas) – nugalėjo kamerinių ansamblių kategorijoje. A. Rakauskas pasirodė ir solistų Senior Classique kategorijoje, joje užėmė trečią vietą.

Greta Staponkutė ir Augustinas Rakauskas konkursui ruošėsi Šveicarijoje, kur abu studijuoja Lozanos muzikos akademijoje (Haute École de Musique de Lausanne) ir šį pavasarį baigs jau antrąsias magistro studijas. Tačiau duetas „Tutto a Dio“ buvo sukurtas gerokai anksčiau, 2012 m. vasarą Londone. Per šešerius gyvavimo metus ansamblis yra dalyvavęs ir garsinęs Lietuvos vardą tarptautiniuose konkursuose. Solistų ir kamerinių ansamblių konkurse „Sion-2014“ Šveicarijoje iškovotas Grand Prix, konkurse „Premio Internazionale di Castelfidardo 2017“ (Italija), 67-ajame konkurse „Trophée Mondial-2017“ (Prancūzija) laimėta 1 vieta, gerai pasirodyta ir kituose konkursuose.

Duetas nuolat tobulinasi pas geriausius pedagogus. „Tai padeda ugdyti ne tik meistriškumą, bet ir valią. Aukšti reikalavimai sau ugdo užsispyrimą, pasitikėjimą, duoda idėjų ateičiai. Galų gale tikslo siekimas tobulina asmenybę“, – teigia Augustinas.

„Kol esame jauni, turime energijos bei įkvėpimo, stengiamės judėti pirmyn. Reikia išnaudoti atsiradusias galimybes, o jų nesant – jas susikurti. Kas iš tavęs daugiau pareikalaus pastangų bei užsidegimo, jei ne tu pats?.. Žinoma, pedagogai įteikė didžiulį kraitį mūsų duetui – nuostabioji profesorė Rusnė Mataitytė sujungė mus muzika, kai patys nelabai jungėmės, profesorius Petras Radzevičius – įkvėpimo užtaisas kiekvienai situacijai, daug padėjo profesorius Kazys Stonkus ir kiti“, – sako Greta.

Dueto „Tutto a Dio“ veikla neapsiriboja vien dalyvavimu konkursuose – ansamblis aktyviai koncertuoja užsienio šalių festivaliuose bei įvairiose koncertinėse erdvėse, pasirodo Lietuvos ambasadų, konsulatų, užsienio lietuvių bendruomenių rengiamuose mūsų valstybinių švenčių minėjimuose. „Tutto a Dio“ yra surengęs rečitalių Kalifornijoje, Meine, Floridoje, Lietuvos generaliniame konsulate Niujorke, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Latvijoje, Liuksemburge, Italijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Turkijoje ir, žinoma, Lietuvoje. Dueto nariai groja ir solo, taip pat kituose kolektyvuose. Greta muzikuoja su įvairiais kameriniais ansambliais, yra kviečiama koncertuoti kartu su pasaulyje pripažintais orkestrais, tarp jų „Kremerata Baltica“, Lozanos kameriniu orkestru, Lozanos operos orkestru, „Lausanne Sinfonietta“ ir kt. Augustinas koncertuoja kaip solistas, tarptautiniuose akordeonistų konkursuose yra pelnęs aukščiausių įvertinimų („Sion-2014“ (Šveicarija) – I vieta; „VAMÖ-2016“ (Austrija) – I vieta; Kieferių-Hablitzelių ir Ernsto Göhnerio fondo apdovanojimas (The Kiefer Hablitzel │Göhner Music Prize) bei stipendija ir kt.).

Tokia plati dueto narių veikla reikalauja ypač kruopščiai planuoti laiką. „Koncertinę veiklą derinti su magistro studijomis nelengva, tačiau labai norint viskas įmanoma. Jei kelis mėnesius nematome oro uostų, imamės vėl ką nors organizuoti. Kelionės uždega, įkvepia naujų idėjų. Muzikui reikia turinio – apie ką groti. Tam būtini nauji potyriai“, – įsitikinusi Greta.

Užsienyje studijuojantys muzikantai stengiasi ne tik garsinti Lietuvos vardą pasaulyje, bet ir savo pasirodymais stiprinti svetur gyvenančiųjų lietuvybės jausmą. „Išvykę iš Lietuvos studijuoti, pajutome poreikį lietuviams burtis ir bendrauti. Vien pabendravimas lietuviškai primena namus, tad pradėjome organizuoti pasirodymus užsienio lietuvių bendruomenėse. Koncerto metu pristatome mano sesers sukurtą modernių etnodrabužių kolekciją „Juostė“, Lietuvos kompozitorių muzikinę programą atliekame Čiurlionio paveikslų skaidrių fone... Supratau, kad Lietuva – ne tik šalis, pirmiausia tai pačių lietuvių bendrystė“, – mintimis apie lietuviškumo puoselėjimą dalinosi Greta. „Mums muzika yra gyvenimo kelias, kuris, nors ir reikalauja daug ryžto ir jėgų, yra pats tikriausias, labiausiai įtraukiantis ir giliai prasmingas“,– tvirtina Greta ir Augustinas, partneriai ne tik scenoje, bet ir gyvenime, šiais metais sukūrę šeimą.

Prenumeruokite „Muzikos barus“!