Adai Tumalevičiūtei-Nasvytienei – devyniasdešimt

2018 Nr. 11–12 (490–491), Renata Baltrušaitytė

Praėjusio amžiaus viduryje Operos ir baleto teatre Vilniuje dirbo dvi seserys Tumalevičiūtės: vyresnėlė Regina, vienas žymiausių savo laiko sopranų, 1948–1977 m. dainavo operos trupėje, o jaunėlė Ada 1948–1971 m. šoko baleto spektakliuose. Abi artistės vėliau tapo pedagogėmis ir Lietuvos scenai ugdė būsimuosius solistus.

Seserys augo Kaune pašto tarnautojo šeimoje. Ada (g. 1928 m. rugsėjo 4 d.) 1944 m. baigė baleto studiją prie Valstybės teatro. Kartu su šio teatro baleto trupe 1948 m. persikėlė į Vilnių ir tapo Operos ir baleto teatro balerina. Šoko Odetą Piotro Čaikovskio „Gulbių ežere“, Floriną to paties kompozitoriaus „Miegančiojoje gražuolėje“, Driadžių valdovę Ludwigo Aloiso Minkuso „Don Kichote“, Franciską Johanno Strausso „Žydrajame Dunojuje“, Odaliską Nikolajaus Rimskio-Korsakovo „Šecherezadoje“, Silviją to paties pavadinimo Léo Delibesˊo balete. Sukūrė kelis įsimintinus vaidmenis lietuvių kompozitorių baletuose – Juliaus Juzeliūno „Ant marių kranto“ (Kastė), Juozo Indros „Audronėje“ (Giedrė).

Asmeninį gyvenimą balerina susiejo su žymiu Lietuvos architektu Vytautu Nasvyčiu (1928–2016).

1973 m. baigusi baleto pedagogų kursus Maskvos choreografijos mokykloje, A. Tumalevičiūtė-Nasvytienė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviams pradėjo dėstyti klasikinį šokį. 1981–1991 m. dirbo LNOBT baleto trupės repetitore, pirmuosius reikšmingus scenos vaidmenis padėjo parengti savo talentingiausiai mokinei Jolantai Valeikaitei, vėliau sėkmingai šokusiai Vokietijos ir JAV teatruose.

Kita garsi A. Tumalevičiūtės-Nasvytienės mokinė – choreografė Anželika Cholina. „Esu dėkinga savo Mokytojai už tai, kad ji, suprasdama, jog netapsiu balerina, leido užbaigti mokslus savo klasėje ir toleravo mano kūrybinius pasireiškimus. Ji ne visada žinodavo, kaip reaguoti, kai pamokoje tekdavo stebėti mano statytus šokius, bet ir nedrausdavo man to daryti. Mokytoja juokais vadindavo mane vadu ir turbūt intuityviai jautė, kad nereikia užgniaužti mano noro kurti. Tasai „vadas“ šiandien yra laiminga suradusi save choreografės profesijoje. Nuoširdžiai sveikinu savo Mokytoją jubiliejaus proga ir lenkiuosi jai už supažindinimą su baleto menu, estetinį lavinimą ir supratingai ištiestą ranką“, – A. Tumalevičiūtei-Nasvytienei šiltus sveikinimo žodžius siunčia A. Cholina.

 

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!