„Muzikiniai rudenys“ – laiptelis į didžiąją sceną

2018 Nr. 11–12 (490–491), Teresė Hokienė

Jau dešimt metų Šiaulių koncertinė įstaiga „Saulė“ vykdo edukacinį projektą „Muzikiniai rudenys“. Šiauliuose ir mažesniuose miestuose rengiami koncertai, kurių pirmoje dalyje su Šiaulių kameriniu orkestru pasirodo gabiausi vietinių muzikos ir meno mokyklų mokiniai, antroje dalyje – žinomi Lietuvos instrumentininkai ir solistai.

Lapkričio 22 d. Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ su Šiaulių kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila) muzikavo talentinga smuikininkė, Karalienės Mortos premijos laureatė bei daugelio konkursų prizininkė Augustė Emilija Janonytė, Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos, Dainų muzikos mokyklos, Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos, „Juventos“ progimnazijos ir „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos auklėtiniai.

 

Nuo Šiaulių iki Londono

„Šiaulių naujienos“ pakalbino smuikininkę Augustę Emiliją Janonytę, kuri specialiai atvyko iš Londono groti šiame renginyje.

Nuo 4 metukų smuikuojanti Augustė save vadina ketvirtos kartos menininke: kaime gyvenę proseneliai gražiai dainuodavę, senelė – dailininkė, tėtis – dizaineris, bet kadaise grojo kontrabosu ir kitais instrumentais. Augustės mama Birutė – choro dirigentė, Šiaulių universiteto Muzikos pedagogikos ir vizualiųjų menų katedros docentė. „Muzikinis ugdymas, – sako Augustė, – man nebuvo brukamas per prievartą, pati norėjau.“ Būdama dvejų metukų prašydavo paduoti ant sienos kabantį mamos smuiką, bet teko palaukti iki 4-erių... Augustė turėjo išskirtinę galimybę bendrauti su puikiais muzikais, nuo 5-erių susibičiuliavo su šviesaus atminimo Sauliumi Sondeckiu.

Mergaitė grieždavo daugybėje konkursų, tačiau sako, kad užtekdavo laiko ir smėlio dėžėje pasikapstyti, ir su lėlėmis pažaisti. O darbas nuo mažumės dabar atsiperka. „Galiu pasigirti koncertų, konkursų gausa, mokausi garsiajame Londono karališkajame muzikos koledže“, – sako jaunoji smuikininkė.

Paauglystė nuo muzikos neatšaldė: „Mokykloje buvau stropi mokinė. Bėgioti, šūkauti nelabai mėgau, man patikdavo sėdėti, skaityti. Niekas neversdavo groti, tik primindavo: Augustyte, laikas. Manau, kad su manimi problemų tėvai neturėjo.“
Mergina labai gerbia savo mokytojus. Nuo vaikystės ją griežti mokė ir į konkursus vežiojo mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė, dabar jos pedagogas – profesorius Janas Repko, įdomus žmogus, gimęs Afrikoje, mokęsis Amsterdame. Augustei jis kaip antras tėtis.

Augustė pasakoja, kad išmoko planuoti ir branginti laiką. Ji, kaip ir visi studentai, dirba – privačiai ir sekmadieninėje mokykloje vaikučius moko groti ir gimtosios kalbos.

Londone gyvenančią jauną muzikantę domina filmų muzika, ji svajoja apie galimybę tokią muziką įrašyti su orkestru. „Būsiu ten, kur manęs reikės“, – teigia Augustė. Bet nesako, kad niekada negrįš į Lietuvą. Čia jos šaknys, jos šeima.

Ką A. E. Janonytei reiškia ,,Muzikiniai rudenys“, kurių koncertuose jau ne kartą teko groti? Ji mano, kad jaunam muzikantui pirmas pasirodymas scenoje su orkestru yra nepaprastas potyris. Ją pačią įkvepia Šiaulių kamerinis orkestras, kiekvienas susitikimas su juo – šventė.

 

Pirma patirtis didžiojoje scenoje
Koncerto išvakarėse pakalbinome moksleives Korneliją Morkevičiūtę ir Kamilę Kaučikaitę, pirmą kartą scenoje grosiančias su orkestru. Merginos prisipažino: ,,Mums garbė groti diriguojant Ričardui Šumilai. Pildosi svajonės. Jaučiame atsakomybę, truputį baugu.“

Kornelija groja nuo 6 metų, bet rimčiau mokytis muzikos pradėjo penkiolikos. Jos pedagogė – mokytoja metodininkė Lidija Bražaitė. Mergina svajoja stoti į Muzikos ir teatro akademiją.

Kamilė intensyviau groja nuo 8 klasės. Ketina užsiimti muzika, keliauti. Fortepijono paslaptis jai atveria mokytoja ekspertė Raimonda Sližienė.

 

Padėti išskleisti sparnus

Projekto „Muzikiniai rudenys“ koncertams yra dirigavę Jonas Janulevičius, Tomas Ambrozaitis, Egidijus Miknius. Trečią sezoną diriguoja Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas Ričardas Šumila.

Jo nuomone, ,,Muzikiniai rudenys“ leidžia vaikams susipažinti su didžiąja scena. „Ne kiekvienam gyvenime pasiseka pagroti su orkestru. Tai nepaprasta patirtis, ji motyvuoja siekti daugiau. Ir mus įkvepia vaikų jaudulys, dalijimasis patirtimi atperka laiko praradimus. Padedame vaikams išgyventi kūrybos džiaugsmą, išskleisti sparnus“, – sakė R. Šumila.
S. Sondeckio menų gimnazijos mokytoja ekspertė Raimonda Sližienė, muzikos mėgėjams pažįstama ir kaip puiki koncertų vedėja, sakė matanti didelę projekto „Muzikiniai rudenys“ prasmę – galima matyti, kaip auga, stiprėja jaunoji karta. Tai ne tik daugelio vaikų pirmas laiptelis į didžiąją sceną, bet ir jų mokytojų tobulėjimo kelias. Šiaulių publika iš pradžių į tuos koncertus žiūrėjo santūriai, bet dabar susidomėjimas akivaizdžiai didėja, projekto koncertai rengiami ir kituose miestuose.

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!