Tėvynei atidavęs savo turtus, darbus ir gyvenimą

2018 Nr. 11–12 (490–491), Virginija Kochanskytė

Spalio 26– 28 dienomis Rietave vyko III tarptautinis kamerinės muzikos festivalis-konkursas ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“. Festivalio rengėja – Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla, organizacinio komiteto pirmininkas – mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas, meno vadovė – aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė Virginija Kochanskytė. Festivalį globojo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.

Pirmoji vokalistų konkurso diena Rietavo kultūros centro mažojoje salėje buvo sklidina jaudulio. Įtemptai dirbo vertinimo komisija: Auksė Marija Petroni, Rostoko (Vokietija) muzikos ir teatro akademijos docentė, Pedagoginio skyriaus Vokalo katedros vedėja; Sabina Martinaitytė, dainininkė, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorė; Giedrė Zeicaitė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto vokalo dėstytoja, Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė; Rita Urniežienė, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė, vokalo mokytoja. Pirmoji vieta pripažinta Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos atstovei Gabijai Žvinklytei (mokyt. Rima Ramonienė), Grand Prix laimėjo VDU Muzikos akademijos studentė Gabrielė Kuzmickaitė (prof. Sabinos Martinaitytės klasė).

Vakaro koncerte dainavo konkurse geriausiai pasirodę jaunieji vokalistai. Jaudino iš toli – Kazachstano, Kinijos – atvykusių dalyvių atliekamos liaudies dainos, persmelktos liūdesio ir ilgesio, taip primenančio lietuviškų dainų nuotaikas.

Antrą konkurso dieną varžėsi pianistai. Scenoje taip pat netrūko jaudulio, nes kai kurie atlikėjai buvo vos aštuonerių. Bet vakare laureatų koncertas vyko smagiai, juolab kad visi buvo apdovanoti ne tik diplomais, bet ir mielomis dovanomis.

Pianistus vertino Nijolė Dorotėja Beniušytė (Italija), VšĮ ,,Musica Vitale“ direktoriaus pavaduotoja ir meno vadovė; Elīna Bambāne, Daugpilio (Latvija) vidurinės muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, fortepijono mokytoja; Vaiva Purlytė, Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos fortepijono mokytoja ekspertė; Šviesė Čepliauskaitė, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos fortepijono lektorė. Pirmąsias vietas pasidalino Benediktas Galvydis (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla, mokyt. Loreta Vainorienė), Goda Karžinauskaitė (Kauno Aleksandro Kačanausko muzikos mokykla, mokyt. Rita Kigienė), Matas Normantas (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla, mokyt. Virginija Dubinskienė), Ugnė Lamsaitytė (Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokykla, mokyt. Vilija Revutienė). Grand Prix laimėjo Marija Normantaitė (Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla, mokyt. Gabrielė Kondrotaitė).

Po konkurso mokytojai ir mokiniai dėkojo organizatoriams ne tik už pakilias muzikavimo akimirkas, bet ir už puikiai praleistas dienas Rietave. Visi prisimins įdomų muziejaus direktoriaus V. Rutkausko pasakojimą apie kilnią kunigaikščių Oginskių dinastiją ir jų darbus tėvynei Lietuvai, pasivaikščiojimus po parką, šaunias bendrystės akimirkas. Atsisveikindamos mokytojos sakė, kad šis konkursas joms bei jų auklėtiniams buvo labai maloni šventė ir kad po dvejų metų jos čia atkeliaus su dar daugiau mokinių.

Spalio 28-osios, sekmadienio, rytą, į Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, statytą M. K. Oginskio sūnaus Irenėjaus, susirinko ne tik parapijiečiai, bet ir festivalio dalyviai iš Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Kretingos, Gargždų, Plungės, Pakruojo, Telšių drauge su mokytojais ir artimaisiais. Klebono Antano Gutkausko išminties žodžiai, pasakyti per pamokslą, atvėrė susirinkusiųjų širdis priimti ir grožio Komuniją – baigiamajame festivalio koncerte skambėjusią muziką. Koncertą pradėjo konkursų Grand Prix laimėtojos – pianistė Marija Normantaitė ir dainininkė Gabrielė Kuzmickaitė. Subtilus merginų muzikavimas nuostabios akustikos bažnyčioje nė vieno klausytojo nepaliko abejingo. Marijai ir Gabrielei buvo įteikti prizai – M. K. Oginskio atminimo kolonos, priminsiančios kunigaikščio vykdytą misiją ir jo žodžius ,,Tėvynės labui atiduodu savąją dalį: turtus, darbus ir gyvenimą!“ Prizą sukūrė dizaineris Voldemaras Želkauskas (,,Reval baldai"), idėjos autorius – Rimas Kurlavičius. Iš medžio padarytas prizas papuoštas auksiniu Oginskių giminės herbu.

Koncerte pasirodė ir profesionalūs dainininkai bei muzikantai: tarptautinių konkursų laureatės dainininkės Sabina Martinaitytė, Auksė Marija Petroni, Giedrė Zeicaitė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, Maladečinos Mykolo Kleopo Oginskio muzikos kolegijos simfoninis orkestras, aktorė Virginija Kochanskytė. Pusantros valandos skambėjo genialių kompozitorių muzika, įkvėpti poetų žodžiai: E. Griego Koncerto fortepijonui ir orkestrui a-moll I dalis, arijos iš P. Mascagni operos ,,Kaimo garbė“, G. Verdi operos ,,Likimo galia“, Barkarolė iš J. Offenbacho operos ,,Hofmano pasakos“, G. Rossini operos „Sevilijos kirpėjas“ uvertiūra, M. K. Oginskio romansai ir nuostabusis polonezas ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“, V. Mačernio, S. Gedos, A. Marčėno eilės. Po koncerto žmonės atsistoję ilgai plojo, dėkojo už nuostabią šventę.

Nuostabu ir tai, kad koncerto dalyviai buvo ir jo rėmėjai! Tai jų padėka M. K. Oginskiui už gražią kūrybą bei įkvepiantį gyvenimo pavyzdį. Ir meilės dovana Rietavui Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga!

Koncerto Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje metu šventės organizatoriai man suteikė festivalio-konkurso ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“ garbės ambasadorės titulą. Neslėpsiu – buvau sujaudinta ir dėkinga! Šį titulą užsitarnavau drauge su M. K. Oginskio kūrybos sklaidos pirmeivėmis, puikiomis bičiulėmis pianiste Šviese Čepliauskaite ir dainininke Giedre Zeicaite.

Idėjos iš tiesų sklando ore! Vos tik ištariau, kad geriausia menininko kūrybos sklaida vyksta tada, kai ji yra grojama ir dainuojama, ir kad būtinai reikia organizuoti M. K. Oginskio jaunųjų pianistų ir vokalistų konkursą, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos direktorė Rita Urniežienė pasakė, kad tai jos sena svajonė! Ne tik pasakė, bet ir energingai ėmėsi ją įgyvendinti – surengė du pirmuosius kamerinės muzikos festivalius-konkursus ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“. Kaip smagu, kad naujasis mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas entuziastingai tęsia savo pirmtakės darbą!

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla jau kviečia visus į IV tarptautinį kamerinės muzikos festivalį-konkursą ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“, skirtą kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio 255-osioms gimimo metinėms.

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!