„Žvaigždžių opera“ pradėjo šlovingą „žvaigždės“ kelią

2018 Nr. 11–12 (490–491), Žaneta Skersytė

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras sekmadienį Žvejų rūmuose pristatė „Bulvinės pasakos“ ir „Makaronų operos“ tęsinį – „Žvaigždžių operą“. Vertinant publikos susižavėjimo šūksniais, naujajai operai lemta patirti šlovingą „žvaigždės“ gyvenimą.

„Man „Žvaigždžių opera“ – labiausiai pavykusi trilogijos dalis, kurioje tobulai dera dramaturgija, muzika ir režisūrinis sprendimas. Kaip pasakytų operos veikėjos pelės, gera, kai burokas ir kosmosas dera, – sakė visų trijų kūrinių kompozitorius Antanas Kučinskas.

„Ši opera – neeilinis scenos įvykis, nes kartu su ja į Lietuvos muzikos ir teatro istoriją bus įrašyta pirmoji nacionalinė vaikams skirtų operų trilogija. Neteko girdėti, kad Europoje būtų daugiau tokių trilogijų, sukurtų vieno kompozitoriaus, todėl Antanui Kučinskui turėtume padėkoti už mums ir kartu visos Lietuvos kultūrai suteiktą garbę“, – artėjančios premjeros proga surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Klaipėdos muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Spektaklio režisierius – Ramūnas Kaubrys, muzikos vadovas – teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis. Žiūrovus sužavėjo Artūro Šimonio scenografija ir dailininkės Vilijos Šuklytės kostiumai. Vaizdo projekcijas modeliavo Donatas Ravaitis, choreografiją kūrė Aurelijus Liškauskas.

Scenoje spindėjo Kęstutis Nevulis (Pelių karalius), Tadas Jakas (Pelė I), Gytis Šimelionis (Pelė II), Rosana Štemanetian (Žvaigždė), Rasa Ulteravičiūtė (Žibutė), Šarūnas Juškevičius (Prodiuseris), Modestas Narmontas (M. Jacksonas), Aurelija Dovydaitienė (Lady Gaga), Jadvyga Grikšienė (Lady Kvaka) ir Simonas Laukaitis (Peliukas Astronautas), kosmose skraidęs ant riedžio.

Visas tris operas režisavęs Ramūnas Kaubrys sakė, kad jų pagrindinės veikėjos pelės – smalsios, sumanios, aktyviai tyrinėjančios aplinką ir tuo primenančios mažus vaikus. Teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis nustebino pranešdamas, kad „Žvaigždžių operą“ pasikeisdami diriguos net trys batutos meistrai. O choreografas Aurelijus Liškauskas išreiškė viltį, kad operų serija trečiąja dalimi nesibaigs: „Dažniausiai trečioji kino trilogijų dalis būna blankiausia, kūrėjai galutinai išsisėmę. Bet tik ne šįkart: „Žvaigždžių opera“– pati įspūdingiausia trilogijos dalis“, – tikino jis.

Artūras Šimonis juokavo, kad operų pelės jau virsta originaliu prekių ženklu. Jo sukurta spektaklio scenografija žiūrovus vilioja robotikos ir magijos elementais. „Artūras mėgsta „mažiau“, aš būnu už „daugiau“, todėl jei kai kurios pelių pasaulio detalės jums pasirodys netikėtai didelės – žinokit, kad tai mano sumanymas“,– pridūrė kostiumų dailininkė Vilija Šuklytė.

Teatralai juokavo, kad solistas Kęstutis Nevulis trilogijoje padarė stebėtiną karjerą: „Bulvinėje pasakoje“ buvo Morka, „Makaronų operoje“ tapo Senjoru Vermišelioniu, o „Žvaigždžių operoje“ pavirto Pelių karaliumi. „Opera įdomi ne tik vaikams, nes jos librete pribarstyta tokių perliukų, kad ir suaugusieji leipsta iš juoko“, – intrigavo K. Nevulis.

Teatro solistai Tadas Jakas ir Gytis Šimelionis neslepia, kad jų vaidinamos pelės sumanios, nors ne pačios protingiausios... Vis dėlto spektaklis atlieka svarbią ir kilnią misiją – nemoralizuodamas byloja apie meilės, draugystės ir pasitikėjimo vienas kitu būtinumą. „Žvaigždžių operoje“ klasikinė auksinės žuvelės, pildančios tris norus, istorija perkelta į sausumą. Išbadėjusios pelės iš pradžių pasotina pilvus, o tuomet Pelių karalius užsigeidžia tapti scenos žvaigžde ir laimi muzikinį TV konkursą. Tačiau apakintas populiarumo jis išpuiksta ir atstumia ne tik drauges peles, bet ir prodiuserį. Bet tada Pelių karalių kaipmat nukonkuruoja nauja žvaigždė Lady Kvaka... Ieškoti teisybės pelės skrenda į kosmosą – pas norus pildančią žvaigždę...

„Žvaigždžių operos“ kūrėjai stengėsi neskirstyti personažų į teigiamus ir neigiamus, o pasitikėti mažaisiais žiūrovais ir leisti patiems pasirinkti artimus veikėjus. Spektaklio programėlėje netgi atsirado pelių žargono žodynėlis, kad mažieji teisingai interpretuotų kai kuriuos sužvaigždėjusių personažų vartojamus žodžius.

„Žvaigždžių operos“ pirmtakės – kompozitoriaus A. Kučinsko ir libreto autorės Daivos Čepauskaitės sukurtos operos „Bulvinė pasaka“ (2007 m., apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“) ir „Makaronų opera“ (2014 m.).

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!