Neumirštamas peterburgiečių „Žiemos karnavalas“

2019 Nr. 1–2 (492–493), Marius Šinkūnas

Praėjusių metų gruodžio 13–16 dienomis Lietuvoje svečiavosi Sankt Peterburgo menų licėjaus mušamųjų instrumentų ansamblis. Lietuvai jis atvežė neužmirštamą dovaną – šiais instrumentais atliko žymiausius klasikos opusus.

Sankt Peterburgo menų licėjaus mušamųjų instrumentų klasės vadovas Borisas Estrinas 1990 m. ansamblį subūrė iš talentingiausių savo klasės mokinių (nuo 10 iki 17 metų). Ansamblio tikslas – mušamaisiais instrumentais groti geriausius klasikinius ir šiuolaikinius kūrinius, tarp jų J. S. Bacho, W. A. Mozarto, A. Vivaldi, J. Strausso, E. Griego, A. Piazzollos, R. Ščedrino ir kitų kompozitorių opusus.

Ansamblis koncertuoja geriausiose Sankt Peterburgo scenose, sėkmė lydėjo jo gastroles Bulgarijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje. 1997 m. Liverpulyje (Didžioji Britanija) pelnytas Tarptautinio muzikos festivalio Gran Pri, 2011 m. sėkmingai pasirodyta Karališkajame jaunimo muzikos festivalyje (Royal Festival Unga Musik) Stokholme (Švedija).

Borisas Estrinas yra labai garsus mušamųjų instrumentų pedagogas. Daugiau kaip 40 jo studentų yra tapę įvairių perkusijos festivalių laureatais, groja Rusijos, Europos, JAV orkestruose. Borisas – daugybės klasikinių kūrinių aranžuočių mušamiesiems instrumentams, knygų apie ksilofoną, mažąjį būgnelį ir vibrafoną autorius.

2018 m. gruodžio 13 d. rytą traukiniu iš Sankt Peterburgo su savo ansambliu į Vilnių atvykęs Borisas Estrinas tos pačios dienos popietę vedė meistriškumo pamoką Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mušamųjų instrumentų specialybės studentams, dėstytojams ir įvairių Lietuvos muzikos mokyklų auklėtiniams. Pedagogas kalbėjo apie taisyklingą kūno laikyseną prie instrumento, tinkamą lazdelių laikymą, laisvumą muzikuojant. Jis pabrėžė, kad svarbiausi instrumentai studijuojant mušamųjų techniką ir atlikimą yra mažasis būgnelis ir ksilofonas. Grojant ksilofonu formuojasi unikalus atlikėjo muzikinis garsas, o taisyklingai įvaldyta mažojo būgnelio technika leidžia atskleisti visų mušamųjų instrumentų spalvas. B. Estrinas kalbėjo ir apie klasikinio repertuaro svarbą, pavyzdžiui, Bacho opusus violončelei, atliekamus marimba, smuiko ksilofonu. Meistriškumo kursus vainikavo santūri B. Estrino šypsena ir jo trylikamečių mokinių atliekami kūriniai.

Gruodžio 14 d. mušamųjų instrumentų ansamblis koncertavo Žiežmarių kultūros centre (renginį organizavo Lietuvos nacionalinė filharmonija). Čia Borisas Estrinas savo muzikantams leido atsiskleisti kaip solistams ar duetų nariams. Klausytojai galėjo mėgautis žymiausiais šių dienų kompozitorių E. Séjourné, F. Posero, N. Rohwero ir kitų, rašančių mušamiesiems instrumentams, kūriniais.

Gruodžio 16 d. dešimties muzikantų ansamblis iš Sankt Peterburgo žengė į Lietuvos nacionalinės filharmonijos sceną. Šį kartą jie ne tik grojo kone visais simfoniniame orkestre naudojamais mušamaisiais instrumentais, bet ir akompanavo vienam žymiausių jaunosios kartos Lietuvos fleitininkų Justinui Mačiui, pasirinkusiam Lietuvoje dar neskambėjusį I. Clarkeˊo kūrinį „Hypnosis“. Taip pat pirmą kartą Lietuvoje kartu su soliste Viktorija Vorobjovaite buvo atlikta J. S. Bacho koncerto fortepijonui ir orkestrui Nr. 5 f-moll pirmoji dalis. Koncerte „Žiemos karnavalas“ skambėjo ir Boriso Estrino aranžuoti A. Vivaldi, E. Griego, J. Strausso, F. Liszto, J. S. Bacho kūriniai.