Lietuviški muzikiniai akcentai Vokietijoje

2019 Nr. 3–4 (494–495), Vaclovas Juodpusis
2018 metų Kalėdų savaitę leidžiant Vokietijoje, Dresdene, teko patirti nemažai lietuviškų įspūdžių. Gruodžio 19-osios vakarą Fortepijonų salono patalpose skambėjo Ericho Wolfgango Korngoldo Sonata smuikui ir fortepijonui G-dur ir Felixo Mendelssohno-Bartholdy Trio d-moll. Šiuos nepaprasto virtuoziškumo reikalaujančius opusus stebėtinai įtaigiai atliko Dalia Stulgytė-Richter, pianistė Rieko Yoshizumi ir violončelininkas Hansas Ludwigas Raatzas. Tai Naujosios žydų kamerinės filharmonijos fortepijoninis trio, kurį pristatė šios filharmonijos kamerinio orkestro meno vadovas ir dirigentas Michaelis Hurshellis.
Dresdeno filharmonijos simfoninio orkestro koncerte, kurį dirigavo Dmitrijus Kitajenko, skambėjo rusų kompozitorių kūriniai. Tarp jų buvo ir N. Rimskio-Korsakovo operos „Kitežas“ orkestrinė siuita, kurios koncertinę versiją parengė Vilniuje gimęs kompozitorius Maksimilianas Šteinbergas. Šių metų kovo 24 d. šis orkestras turėjo atlikti M. Šteinbergo Simfoninį preliudą N. Rimskio-Korsakovo atminimui. Ne tik apie tai informuoja solidus daugiau nei 200 puslapių Dresdeno filharmonijos šių metų koncertinio sezono leidinys. Anonsuojamas gegužės 15 ir 19 dienomis rengiamas koncertas „Lietuvos, Vokietijos ir Prancūzijos romantikai“. Jame skambės ne tik R. Schumanno, E. Chaussono kameriniai opusai, bet ir M. K. Čiurlionio Styginių kvarteto I dalis Allegro moderato, gros D. Stulgytės-Richter suburtas styginių kvartetas. Beje, šiam koncertui skirtas visas leidinio puslapis – spausdinama D. Stulgytės-Richter nuotrauka, pristatoma M. K. Čiurlionio asmenybė.
Dievo Motinos katedros koncertų programėlės jau anonsavo ir sausio 13-osios koncertą, jose pristatyta vargonininkė Irena Renata Budrytė-Kummer.
Lankantis Dresdeno operos teatre (stebėta G. Puccini opera „Bohema“), pradžiugino informacija apie lietuvaitę Viktoriją Kaminskaitę – ji E. Humperdincko operoje „Jonukas ir Grytutė“ atlieka pagrindinį Grytutės vaidmenį.
O ypač maloni naujiena buvo rasta leidinyje „Concerti“, kuris pateikė Vokietijos sausio mėnesio muzikinius renginius. Į sausio 18 ir 19 d. koncertų Zalfelde (Saalfelde) programą Tiuringijos simfoninis orkestras (dirigentas Oliveris Wederis) greta J. Sibeliaus ir P. Čaikovskio kūrinių įtraukė M. K. Čiurlionio simfoninę poemą „Miške“.