Eduardo Balsio jubiliejus minimas ir Alytuje

2019 Nr. 5–6 (496–497), Gabrielė Dambauskaitė

Vieno talentingiausių pokario kompozitorių Eduardo Balsio 100-ąsias gimimo metines mini ir Alytaus muzikinė bendruomenė. Į jubiliejui skirtus Alytaus muzikos mokyklos renginius įsitraukė ir miesto bendrojo ugdymo mokyklos.

Renginių ciklas prasidėjo seminaru „Eduardo Balsio gyvenimas ir kūryba“. Kovo 1 d. į Alytaus muzikos mokyklą atėjo svečių iš trijų bendrojo ugdymo įstaigų. Mokiniai pristatė pranešimus apie kompozitorių. Eduardo Balsio biografiją apžvelgė Dainavos progimnazijos 8 kl. mokiniai Loreta Pušinskaitė, Ugnė Matačinskaitė, Emilija Guzaitė, Beatričė Zykutė, Odeta Orlinskaitė. Su Eduardo Balsio baletu „Eglė žalčių karalienė“ seminaro dalyvius kūrybingai supažindino Vidzgirio pagrindinės mokyklos mokiniai Benediktas Vjužaninas (10 kl.) ir Audinga Sudvajūtė (8 kl.). E. Balsio oratoriją ,,Nelieskite mėlyno gaublio“ pristatė Gustė Stanevičiūtė, Vytautė Vabolytė. Pranešimą „Eduardo Balsio muzika kino filmams“ pateikė Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos 3 kl. mokinės Dominyka Naruševičiūtė ir Viktorija Nacytė.

Atidžiai į E. Balsio kūrybą gilinosi Muzikos mokyklos mokiniai kartu su muzikos istorijos mokytoja metodininke Daiva Grabauskiene. Balandžio 29 d. vyko pamoka ,,Eduardo Balsio gyvenimas ir kūryba“, joje mokiniai susipažino su kompozitoriaus kūrybos ypatumais, atliko kūrybines užduotis. Viltė Maselskaitė (mokyt. Rita Frendzelienė) smuiku griežė epizodą ,,Drebulytė išdykėlė“ iš E. Balsio baleto ,,Eglė žalčių karalienė“, o įvairių klasių mokiniai klausydamiesi kūrinio turėjo sudėlioti sukarpytas natas taip, kad jos atitiktų originalą.

Baletas ,,Eglė žalčių karalienė“ paskatino surengti parodą ,,Eduardo Balsio kūryba vaikų piešiniuose“. Miesto bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai drauge su savo muzikos mokytojais pamokose klausėsi baleto muzikos ir piešė iliustracijas. Sulaukta 22 piešinių, išrinkti geriausi. Pirma vieta jaunesniųjų klasių mokinių grupėje pripažinta Aurelijai Vilkončiūtei (Dainavos progimnazija) už piešinį ,,Eglės ir žalčio šokis“, vyresniųjų klasių grupėje – Rūtai Balenžentytei (Šaltinių pagrindinė mokykla) už piešinį „Eglės ir Žilvino meilė“. Jauniesiems dailininkams pavyko spalvomis ir linijomis perteikti Eduardo Balsio baleto lietuvišką dvasią, išreikšti pagrindinių herojų jausmus.

Suprasdami, kad Eduardo Balsio muziką vaikams atlikti nėra lengva, mokytojai ir mokiniai sutarė, jog verta į Alytų pakviesti profesionalų, savo repertuare turinčių kompozitoriaus kūrinių.