Lietuvių sidabras Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate

2019 Nr. 5–6 (496–497), Kazys Daugėla

Balandžio 25–28 dienomis Šveicarijoje, Montrė (Montreux) mieste, modernioje ir puikios akustikos I. Stravinskio koncertų salėje, pastatytoje ant įspūdingo Ženevos ežero kranto, vyko 42-asis Europos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatas. Prestižiniame renginyje tarp geriausių Europos šalių orkestrų pasirodė ir du kolektyvai iš Lietuvos: Muzikos ir teatro akademijos orkestras „BrassLT“ (dirigentas Russellas Gray iš Jungtinės Karalystės) ir Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos jungtinis varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“ (meno vadovas Remigijus Vilys). Abu kolektyvai atskirose čempionato kategorijose iškovojo sidabro apdovanojimus.

„BrassLT“, šių metų pradžioje suburtas iš pajėgiausių LMTA Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros studentų ir Panevėžio rajono pūtikų, diriguojamas Russello Gray, varžėsi profesionalių orkestrų kategorijoje (challenge section). Orkestro idėjos autorius – prof. Robertas Beinaris, projekto vadovas – Remigijus Vilys, koordinatorius – Linas Rupšlaukis. Mūsų šalies orkestras, surinkęs 93 balus iš 100, savo kategorijoje užėmė antrą vietą. Pirmoji vieta (95 balai) paskirta Regensburgo orkestrui iš Vokietijos, trečioji vieta (92 balai) atiteko Šiaurės Airijos orkestrui iš Belfasto „1st Old Boys“.

Orkestras „Aukštyn“, diriguojamas nuoširdaus Lietuvos muzikantų bičiulio Pieto Visserio (Nyderlandai), savo konkursinę programą pristatė jaunimo iki 18 metų kategorijoje (development). Pirmoji vieta (97 balai), kaip ir praėjusių metų čempionate Utrechte, paskirta Wardleˊo akademijos jaunimo varinių pučiamųjų orkestrui iš Anglijos, trečioji (93 balai) – orkestrui iš Norvegijos. Antrosios vietos laimėtojas orkestras „Aukštyn“ nuo nugalėtojų atsiliko tik dviem balais.

Aukščiausioje kategorijoje (championship section) varžėsi 13 stipriausių Europos profesionalių varinių pučiamųjų orkestrų. Čempionų taurę iškovojo legendinis orkestras „Cory Band“ iš Velso, surinkęs 193 balus iš 200 galimų. Antroji vieta (192 balai) atiteko „Paris Brass Band“ iš Prancūzijos, trečioji (189 balai) – Norvegijos orkestrui „Eikanger-Bjørsvik Musiklag“.

Čempionato metu jau 17-tą kartą buvo suburtas Europos jaunimo varinių pučiamųjų orkestras, kuriam dirigavo šveicarė Véronique Gyger. Į šį orkestrą, sudarytą iš 38 talentingų Europos šalių jaunųjų pūtikų, buvo pakviestas ir Lietuvos trombonininkas Augustinas Ališauskas, šiuo metu studijuojantis Amsterdamo konservatorijoje.

Čempionato metu vyko ir didžiausia pučiamųjų instrumentų bei natų paroda-mugė, įvairūs seminarai, meistriškumo kursai, koncertai, 7-asis jaunųjų kompozitorių konkursas ir daugybė kitų renginių.