Muzikuojančios šeimos paminėjo Tarptautinę šeimos dieną

2019 Nr. 5–6 (496–497), MB inf.

Gegužės 15-ąją Jungtinės Tautos 1994 metais paskelbė Tarptautine šeimos diena. Jau ne vienus metus kartu švęsti šią vieną gražiausių ir šilčiausių švenčių kviečiami ir Lietuvos muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė“, kurį organizuoja Šv. Kazimiero ordinas, dalyviai ir svečiai. Šeimos gyvybingumo, kūrybiškumo ir kultūrinių tradicijų puoselėjimas yra vienas iš festivalio tikslų, nes šeima visada buvo ir bus svarbiausia žmogaus gyvenimo vertybė. Ne veltui festivalio šūkis yra „Muzikuojanti šeima – darni šeima, darni šeima – stipri valstybė“.

Tarptautinės šeimos dienos proga Kauno valstybinės filharmonijos Mažojoje salėje surengto koncerto vedėja Gailutė Kaklauskaitė pakvietė pasiklausyti muzikuojančių šeimų – festivalio „Gaidų pynė ˊ2018“ laureatų – ir profesionalių muzikų dinastijos atstovių mamos ir dukros Veronikos Vitaitės ir Aleksandros Žvirblytės koncerto.

Koncertą pradėjo Panevėžio muzikos mokyklos kanklių ansamblis „Ašarėlė“ – seserys Elzė, Urtė ir Erta Dambrauskaitės bei jų draugė Rugilė Jakštaitė (vadovė mokyt. Rima Mureikienė). Daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatės pagrojo latvių kompozitoriaus R. Tigulsˊo kompoziciją „Gruodis“ ir estų liaudies šokį „Uks kaks karaga“.

Viešnios iš Akademijos miestelio (Kėdainių r.) Ona Auškalnienė ir Rūta Auškalnytė, nuolatinės festivalio „Gaidų pynė“ dalyvės, labiausiai mėgsta autentiškas lietuvių liaudies dainas. Ansamblis, kiekvienąkart žavintis ir savo tautiniais drabužiais, atliko lietuvių liaudies dainą „Nors tamsi naktelė“, jausmingą pokario partizanų dainą „Menu, atbridot jūs per sniegą“.

Viduklėje (Raseinių r.) gyvenančios Germanavičių šeimos narės sesutės Lyja ir Vėja pagrojo A. Vivaldi koncerto smuikui g-moll I dalį. Su nemažo virtuoziškumo reikalaujančia užduotimi jaunosios atlikėjos puikiai susitvarkė, juk neveltui XII tarptautiniame jaunųjų atlikėjų kamerinės muzikos konkurse-festivalyje „Giovanni virtuosi“, kuris vyko gegužės mėn. Alytuje, smuikininkės ir pianistės duetas buvo apdovanotas laureato diplomu. Ansamblio vadovės – Raseinių meno mokyklos mokytojos Jolanta Turčinskienė ir Laisvida Juodytė.

Mamų ir dukrų kvartetas – Skirmutė Janulaitienė su dukra Aušrine ir Violeta Simonavičienė su dukra Kotryna (iš Gotlybiškių kaimo Šakių r.) – scenoje taip pat ne naujokas. Jo repertuare – ir profesionalių, ir mėgėjų kompozitorių dainos, tarp jų keliolika Skirmutės Janulaitienės kompozicijų. Ansamblis atliko lietuvių liaudies dainą „Būčiau nekalbėjus“, S. Janulaitienės „Vaikystės dobilai“ ir A. Hammondo „Dėkoju tau, gyvenime“. Ansamblio pasirodymas pavergė klausytojus nuoširdumu ir subtiliu jausmingumu.

Netrukus į sceną įžengė gitaristas Augustas Poškus ir jo brolis Algirdas Leonardas. Augustas tvirtai pasiryžęs žengti muziko profesionalo keliu, yra pelnęs ne vieną laimėjimą tarptautiniuose konkursuose. Jis atliko H. Villos-Loboso Preliudą Nr. 1, drauge su broliu – G. P. Telemanno Fantaziją, J. Lennono ir P. McCartney „Penny Lane“ bei A. Piazzollos „Libertango“. Ansamblio vadovė – Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos mokytoja Vaidotė Benaitienė.

Koncerto pabaigoje pasirodė profesorių Veronikos Vitaitės ir Aleksandros Žvirblytės fortepijoninis duetas. Lietuvoje ir užsienyje puikiai žinomos atlikėjos, pedagogės, tarptautinių konkursų ir festivalių organizatorės nuo seno puoselėja ir šeimos muzikavimo tradiciją, leidžiančią dalintis gražiausiomis emocijomis.

Duetas atliko skerco, valsą ir „Glorija“ iš Sergejaus Rachmaninovo Šešių pjesių keturioms rankoms, op. 11. Programą tęsė Klaros lopšinė iš G. Gershwino operos „Porgis ir Besė“, o koncerto pabaigoje efektingu džiazo ritmu nuskambėjo M. Schmitzo Dvi pjesės. Koncerto klausytojai turėjo išskirtinę galimybę girdėti virtuozišką, temperamentingą ir jaudinantį atlikimą.