„Dagilėlis“ trečią kartą koncertavo Amerikoje

2019 Nr. 7–8 (498–499), Romas Bieliauskas

Liepos 8–21 dienomis Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ jau trečią kartą viešėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose, ten dalyvavo dviejuose tarptautiniuose chorų festivaliuose Aidaho ir Montanos valstijose.

Įspūdingos kelionės metu choras pasirodė šešiolikoje koncertų, kuriuose, kaip juokauja kolektyvo vadovas Remigijus Adomaitis, žiūrovams neleido sėdėti: po koncertų visi plodavo atsistoję. R. Adomaitis džiaugiasi, kad „Dagilėlis“ sulaukė tik teigiamų atsiliepimų ir kvietimų dalyvauti kituose festivaliuose.

Abiejuose festivaliuose pasirodė po 10 chorų iš Europos, Amerikos, Azijos šalių. Patekti į renginius šiauliečiams nebuvo lengva: jie turėjo siųsti paraiškas, veiklos aprašus, vaizdo įrašus. Atrinkti buvo geriausieji!

Amerikoje „Dagilėlis“ nespėjo aplankyti lietuvių bendruomenių, tačiau gyveno lietuviškų šaknų turinčiose šeimose.

R. Adomaitis vedė atvirą seminarą ir pasakojo apie savo metodiką ugdant „Dagilėlį“. „Tai buvo ir iššūkis, ir malonumas“, – sakė maestro. Jis pabrėžė, kad tokios išvykos nėra pigios, todėl džiugu, jog kelionę iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Kitais metais choras Lietuvos ir Šiaulių vardą ketina garsinti Ispanijoje ir Šveicarijoje.

 

„DAGILĖLIO“ KONCERTINIO TURO JAV DIENORAŠTIS

 

Liepos 8 d. Ką tik nusileidome tarptautiniame Frankfurto oro uoste. Toliau – skrydis į Čikagą, iš jos per Denverį vyksime į Solt Leik Sitį.

Skristi mums patiko, o ypač per Atlantą – lėktuve buvo daugiau kaip pusė tūkstančio žmonių. Rytoj kelionę į Pokatelą tęsime autobusu.

Liepos 9 d. Pernakvoję viešbutyje tęsėme kelionę.

Liepos 10 d. Rytas prasidėjo aktyviu laisvalaikiu. Vaikai žaidė įvairiausius žaidimus, valgė ledus, slėpėsi pavėsinėse, nes temperatūra siekė net 30 laipsnių karščio.

Vėliau liejosi dainos. Berniukai skambiais balsais sužavėjo festivalio dalyvius ir organizatorius.

Aidaho tarptautinio chorų festivalio atidarymo koncertą vienoje geriausių JAV universitetų koncertų salėje pradėjome mes. Nuo pat pirmo kūrinio „dagilėliai“ buvo susikaupę ir visus pakerėjo savo angeliškais balsais. Salė plojo stovėdama, choro vadovui Remigijui Adomaičiui buvo įteiktas Pokatelo miesto mero pasirašytas pripažinimo sertifikatas.

Festivalio atidaryme taip pat dalyvavo chorai iš Kinijos ir Ispanijos.

Visą dieną girdėjome širdį džiuginančius atsiliepimus. „Kai tik išgirdau dainuojantį jūsų chorą, ašaros pradėjo bėgti savaime“, – sakė Corey, viena iš festivalio organizatorių.

Liepos 11 d. Šiandien vyks chorų vadovų tobulinimosi seminaras, vėliau – koncertas lauke. Laisvalaikiu žaisime mini golfą, o vakare laukia dar vienas koncertas.

Rytas prasidėjo puikia „mankšta“ – visi festivalio chorai drauge sustoję atliko įvairiausius dainavimo pratimus, vėliau mokėsi bendrus kūrinius, kurie šeštadienį skambės uždarymo koncerte.

Seminarui įpusėjus kai kurie vyresnieji „dagilėliai“ buvo pakviesti ant scenos kaip emocionalaus dainavimo pavyzdys. Visi chorai buvo įtraukti į socialinius žaidimus.

Kupini geros energijos chorai dainavo lauke, Aidaho universiteto kieme. Ypač buvo laukiamas „Dagilėlio“ pasirodymas. Pasipuošęs festivalio dovanotais marškinėliais choras pateikė keletą staigmenų, jos klausytojams labai patiko.

Vakaro koncertas vyko ypač gera akustika pasižyminčioje koncertų salėje. Jos akustines galimybes puikiai išnaudojęs „Dagilėlis“ visuose pasirodymuose tapo geidžiamiausiu choru.

„Dagilėlio“ pasirodymą nufilmavo ir parodė televizija (https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=tRr1t-u6w7g)

Liepos 12 d. Bendra visų festivalio dalyvių repeticija – nuostabu dainuoti su aštuoniais chorais.

Valentas pasiryžo atlikti mušamųjų instrumentų partiją. Penki mūsų diskantai su kitais geriausiais sopranais atliko pagrindinę vieno kūrinio partiją ir buvo apdovanoti gausiomis ovacijomis.

Po pietų iškeliavome į Roso vandens parką, kur žaidėme vandens krepšinį, leidomės nuo čiuožyklų ir džiaugėmės kitomis vandens pramogomis. Saulėtą dieną atsigaivinome vaisiais, arbūzų skonio vynuogėmis – taip mus vaišino mūsų choro koordinatorės Corey ir jos dukra Whitney.

Festivalio organizatoriai, pripažindami „Dagilėlio“ meistriškumą, sukeitė koncertų vietas ir savo programą mūsų choras atliko kelių tūkstančių vietų koncertų salėje (Stephens Performing Arts Center Jensen).

Liepos 13 d. Šiandien vyks festivalio uždarymo koncertas, jame dainuos net 9 chorai (prisijungs choras iš Afrikos, kuris ilgą laiką buvo užstrigęs kelionėje dėl choristų sveikatos problemų).

Vyksta paskutinė „Dagilėlio“ repeticija. Choras skamba nuostabiai, šiandien jis klausytojams bei visų festivalyje dalyvaujančių šalių choristams atliks pačią gražiausią muziką. O iki tol „dagilėliai“ smagiai leis laiką juos priėmusiose šeimose.

Koncertas prasideda festivalio organizatorių kalba. Neužmirštama padėkoti visoms choristus priėmusioms šeimoms.

Festivalis neapsieina be netikėtumų: chorui iš Afrikos, deja, nepavyksta pasirodyti uždarymo koncerte dėl užgriuvusių ligų.

Į sceną žengia „Dagilėlis“, skamba trys jaunųjų choristų atliekami kūriniai. Žiūrovai kyla iš savo vietų, visa salė griaudėja nuo plojimų bei džiaugsmo šūksnių.

Festivalį vainikuoja visų chorų kartu dainuojami kūriniai. Solo partijas atlieka Gytis, Domantas, Kasparas, Mykolas ir Vytautas, tambūrinu groja Valentas.

Dar ilgai prisiminsime nuostabią atmosferą, kurią sukūrė choristai, atvykę iš šešių valstybių.

Liepos 14 d. Pokatelo bažnyčioje „Dagilėlis“ dalyvauja šv. Mišiose.

Po pietų visi festivalio dalyviai suvažiavo į pikniką Roso parke. Valgė, šoko, žaidė ir kitaip pramogavo. Visiems buvo taip linksma, kad net protarpiais pasirodydavęs lietus nesugadino nuotaikos.

Liepos 15 d. Vykstame į Mizulą. Pakeliui aplankome Jeloustouno nacionalinį parką. Karštos versmės, trykštančios iš po žemių, kunkuliuojantys purvo geizeriai, šalia jų vaikštantys bizonai tiesiog atima žadą.

Liepos 16 d.

Šiandien pradėjome XI tarptautinį chorų festivalį Mizuloje.

Liepos 17 d. Mizula skamba nuo iš įvairiausių pasaulio kampelių atvykusių choristų balsų. Festivalyje dalyvauja chorai iš Vengrijos, Estijos, Ispanijos, Kinijos, Suomijos, Vokietijos, Indonezijos, JAV ir, žinoma, mes – iš Lietuvos. „Dagilėlis“ labai greitai tampa klausytojų numylėtiniu – jie nuoširdžiai reiškia jausmus: liejasi džiaugsmo ašaros, girdėti šūksniai „bravo“ ir „bis“!

Nuo pat ryto šios dienos koncertai vyko netradicinėse miesto vietose. Kai kur reikėjo dainuoti net iš antro aukšto. Puikia akustika pasižyminčiame hole muzika skambėjo taip gražiai, kad klausytojai net užsimerkdavo, norėdami dar stipriau pajusti muzikos galią. Ir vėl skamba „bravo“! Sulaukėme gausių plojimų ir iš kolegų – Katalonijos ir Kinijos chorų.

Vakare atvykome į Bonnerio parką. Čia susitikome su dauguma festivalio dalyvių. Pavalgėme ir iki koncerto pramogavome. Septintą valandą vakaro prasidėjo koncertas, į jį susirinko gausybė žiūrovų. „Dagilėlio“ koncertas buvo toks nuostabus, kad klausytojai ir vėl chorui plojo atsistoję.

Liepos 18 d. Rytą Remigijus Adomaitis universiteto Muzikos rečitalių salėje vedė seminarą, kuriame dalyvavo ir pats festivalio meno vadovas Davidas Heidelis. Klausytojai turėjo galimybę pabandyti improvizuoti tam tikrą melodiją taip, kaip tai daro „Dagilėlio“ choristai. Buvo nepaprastai smagu klausytis, kaip salėje esantys žiūrovai bandė iš natų atlikti lietuvišką kūrinį. Remigijus Adomaitis džiaugėsi rezultatu, o visi dalyvaujantys sukėlė audringas ovacijas.

Paskui „Dagilėlis“ dalyvavo tobulinimosi seminare, kurį vedė katalonų choro „Veus – Cor Infantil Amics de la Unió“ meno vadovas Josepas Vila Joveris.

Vėliau berniukai žaidė biliardą ir kompiuterinius žaidimus, vaikinai – krepšinį.

Dar vienas šio festivalio koncertas vyko Mizulos universiteto Dennisono teatre.

Pradžioje koncertavo merginų choras iš Estijos, po jo į sceną žengė „Dagilėlis“. Tamsiai mėlyno atspalvio kostiumais, ryškiai raudonomis liemenėmis ir peteliškėmis pasipuošę choristai pelnė gausias žiūrovų ovacijas.

Liepos 19 d. Vyksta bendra visų chorų repeticija. XI tarptautinio Mizulos chorų festivalio uždarymo koncertas vyks rytoj, o šiandien laukia du svarbūs „Dagilėlio“ koncertai universiteto Muzikos rečitalių salėje.

Pirmąjį koncertą tiesiogiai transliavo Montanos valstijos visuomeninis radijas.

Tiek į pirmąjį, tiek į antrąjį koncertą susirinko pilnos salės. Maestro Remigijus Adomaitis abiem pasirodymams parinko skirtingą repertuarą. Chorui akompanavo koncertmeisterė Daiva Šulcaitė.

Rytoj „Dagilėlių“ balsai šiame festivalyje skambės priešpaskutinį kartą. Tiesa, koncertuose dainavimo jiems neužtenka. Susitikę su kitais chorais jaunuoliai vakarais traukia šiuolaikines dainas, paskutinis dažniausiai būna „Queen“ kūrinys „Bohemijos rapsodija“.

Liepos 20 d. Mizula įsikūrusi nuostabioje kalnuotoje vietovėje. Visi išsiruošėme į žygį, tačiau kalno viršūnės nepasiekėme – pritrūko laiko, o ir jėgas reikėjo pataupyti vakaro koncertui.

Uždarymo koncertas prasidėjo iškilminga chorų eisena. Choristai nešė savo šalių vėliavas, chorų koordinatoriai – lenteles su valstybių pavadinimais. Apėję ratą choristai susėdo parteryje, tada kiekvienas choras paeiliui lipo į sceną ir atliko po vieną kūrinį. „Dagilėliui“ žiūrovai ir chorai plojo atsistoję...

Didingas jungtinio choro pasirodymas užbaigė šventę.

Liepos 21 d. Prieš kelionę namo „Dagilėlis“ dalyvavo šv. Mišiose episkopalinėje bažnyčioje.

Štai ir viskas. Grįžtame pavargę, bet laimingi.

Prenumeruokite „Muzikos barus“!