Laimingas Veronikos Vitaitės kelias

2019 Nr. 9–12 (500–502), MB inf.

Žinoma pianistė ir pedagogė Veronika Vitaitė šiemet sulaukė aštuoniasdešimtojo gimtadienio. Jubiliejinę sukaktį spalio 1-ąją, Pasaulinę muzikos dieną, profesorė paminėjo Šiauliuose – savo muzikinės karjeros pradžios mieste. Pasveikinti mokytojos atvyko žinomi pianistai, tarptautinių konkursų laureatai Guoda Gedvilaitė, Martyna Jatkauskaitė ir Darius Mažintas.

Veronika Vitaitė muzikai paskyrė visą gyvenimą: groja solo, duetuose, šeimos trio „Dinastija“, ugdo pianistus (daugiau kaip du dešimtmečius vadovavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Fortepijono katedrai), dalyvauja tarptautinių konkursų žiuri, dėsto meistriškumo kursuose. Ir tai tik dalis energingosios profesorės veiklos.

Žvelgiant į V. Vitaitės gyvenimo aplinkybes, atrodo, kad ji negalėjo nepasirinkti muzikos kelio: mama, profesionali pianistė, kaip ir brolis, turėjo absoliučią klausą, sesuo puikiai dainavo, vėliau šalia atsirado vyras chorvedys. Dinastija nenutrūko – profesorės dukra Aleksandra Žvirblytė ir anūkas Paulius Anderssonas taip pat yra žinomi pianistai. Nors muzikos kelias nėra lengvas, profesorė jį vadina laimingu.

Kadaise į Šiaulius po studijų pagal paskyrimą dirbti atvykusi pedagogė praturtino miesto muzikinį gyvenimą. Pati koncertuodama kartu ugdė naują pianistų kartą, kuriai priklauso šiaidien jau puikiai žinomi profesionalai Romualdas Lukošius, Šiauliuose pradėjęs fortepijoninių duetų festivalį, Irina Kudinova, dabar jau pati ugdanti jaunuosius pianistus, Jonas Balvočius ir kiti. Kaip sakė V. Vitaitė, su kiekvienu mokiniu ji dirbdavusi individualiai, stengdavosi pastebėti jaunojo pianisto gabumus, charakterį, atskleisti stipriąsias jo puses. Į profesionaliosios muzikos kelią profesorė yra išleidusi daugiau kaip 70 mokinių.

V. Vitaitės jubiliejui skirtą koncertą pradėjo G. Gedvilaitė ir M. Jatkauskaitė – jos keturiomis rankomis paskambino žaismingą C. Debussy pjesę „Valtelė“ iš ciklo „Mažoji siuita“. Scenoje G. Gedvilaitei likus vienai, atsiskleidė jos teatrališka prigimtis. Pianistė temperamentingai pagrojo C. Schumann Scherzo, op. 14, didingai nuskambėjo F. Chopino Polonezas Nr. 53.

D. Mažintas paskambino tris F. Chopino balades (Nr. 1 g-moll, op. 23, Nr. 3 As-dur, op. 47, Nr. 4 f-moll, op. 52). Atlikimui gal kiek trūko gyvybingumo, tačiau frazuotės ir interpretacija buvo įdomios.

Koncertą tęsusiai M. Jatkauskaitei puikiai pavyko perteikti S. Rachmaninovo etiudų-paveikslų (op. 39, Nr. 1 Allegro agitato c-moll, Nr. 2 Lento assai a-moll, Nr. 5 Appassionato es-moll) tragizmą, N. Kapustino variacijų, op. 41, džiazinį lengvumą, žaismingumą. Pastarasis kūrinys įrodė, kaip meistriškai pianistė valdo ritmą.

Džiugu, kad kitose šalyse gyvenantys pianistai (G. Gedvilaitė – Vokietijoje, M. Jatkauskaitė – Graikijoje) grįžta pasveikinti savo mokytojos, pasidalinti grojimo džiaugsmu. Visų trijų vakaro atlikėjų aistra muzikai, tikėtina, neliko nepastebėta jaunųjų pianistų, kurių tą vakarą salėje buvo nemažai. Mokiniams iš scenoje pasirodančių profesionalų yra ko pasimokyti, tai gali tapti stipria motyvacija tobulinti savo grojimą.

Geras mokytojas, padedantis mokiniui augti ir skleistis jo talentui, tarsi atveria lobių skrynelę. Tokių skrynelių profesorė V. Vitaitė per savo gyvenimą yra atvėrusi ne vieną dešimtį.

Prenumeruokite „Muzikos barus“!