Medijų opera „Traviata“: iš pagarbos praeičiai, su meile ateičiai

2019 Nr. 9–12 (500–502), MB inf.

Gruodžio 12 dieną Muzikos svetainėje pradėta rodyti atnaujinta medijų opera „Traviata“. Su ja pasitikome ir 99-ąjį Lietuvos operos gimtadienį gruodžio 31 d. vakarą.

„Traviata“ – viena populiariausių G. Verdi operų, Lietuvoje turinti ypatingą svarbą – būtent šios operos pastatymu 1920 m. gruodžio 31 d. 20 val. veiklą pradėjo Lietuvos profesionalus operos teatras. Nuo tų metų iki pat 2002-ųjų buvo puoselėjama unikali, niekur kitur pasaulyje negirdėta tradicija „Traviatos“ spektakliu palydėti Senuosius ir sutikti Naujuosius metus.

Medijų opera „Traviata“ – modernus paminklas pirmajai Lietuvos „Traviatai“.

Nuostabi G. Verdi pagal A. Diuma romaną „Dama su kamelijomis“ sukurta kurtizanės Violetos ir aristokrato Alfredo meilės istorija ir tragiška jos baigtis medijų operoje per valandą jausmingai papasakojama ant tam tikrų scenografiją kuriančių objektų rodant vaizdo projekcijas. Šiame pastatyme nauja susipina su sena – skambant šimtmečio balsams (Kipro Petrausko, Elzbietos Kardelienės, Elenos Čiudakovos, Virgilijaus Noreikos ir kt.) emocionalūs reginiai ir dramatiškas šokis nauja, tačiau kiekvienam suprantama kalba kuria legendinę meilės ir pagarbos didžiajai Operai istoriją.

Kartais tradicijų keitimas ir naujovės nepasiteisina, tačiau medijų opera „Traviata“ yra išimtis. Kultūrą ir mūsų šaliai itin svarbų palikimą norint perduoti jaunesnėms kartoms, tenka ieškoti naujų būdų pamilti operą. Nuo pirmųjų scenos uždangos pakėlimo minučių net ir mažiausiam žiūrovui stebėti šią „Traviatos“ versiją nebus nuobodu. Tai naujas, Lietuvoje, o gal ir pasaulyje analogų dar neturintis formatas, kai tradicija išmaniai atnaujinama pasitelkus modernias technologijas.

Su „Traviatos“ istorija ir jos svarba Lietuvos kultūrai vakaro pradžioje supažindina idėjos autorė, kompozitorė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Audronė Žigaitytė. Ji pristato ir medijų operos atlikėjus bei kūrėjus: režisierę Mariją Simoną Šimulynaitę, vaizdo instaliacijų autorių Rimą Sakalauską, garso režisierių Giedrių Litviną, scenografę Vitą Eidimtaitę. Garso takeliui panaudoti archyviniai įrašai (1931, 1953, 1955, 1957, 1958, 1988 m.), įamžinę Kipro Petrausko, Elzbietos Kardelienės, Elenos Čiudakovos, Virgilijaus Noreikos, Kosto Šilgalio ir kitų operos solistų balsus. Naujesni įrašai daryti 2003 metais, tuomet Lietuvos kameriniam orkestrui dirigavo Saulius Sondeckis, dainavo Virgilijus Noreika (Alfredas), Julija Stupnianek (Violeta), Vytautas Juozapaitis (Žermonas), choras „Jauna muzika“ (vadovas Vaclovas Augustinas).

 

Medijų operos „Traviata“ spektakliai vyksta Muzikos svetainėje (Gedimino pr. 32).

Užsisakyti spektaklį galima pageidaujamu laiku (mėnuo, diena, valanda).
Grupėje – ne daugiau kaip 50 asmenų.
Spektaklio kaina – 200 Eur.

Užsakymai priimami:
el. paštu info@muzikusajunga.lt
telefonu +370 68614066
Daugiau informacijos www.muzikusajunga.lt

SVARBU:
Visos lėšos, sukauptos už medijų operos „Traviata“ spektaklius, skiriamos naujiems pastatymams.

 

 

Su „Traviata“ gimsta Medijų operos teatras

„Medijų opera – naujas meninis edukacinis žanras. Ne vietoj operos teatro, o pakeliui į operos pažinimą“, – savo idėjos esmę trumpai apibūdina kompozitorė Audronė Žigaitytė. – Šiandien jau pradedame kurti naujus Medijų operos teatro pastatymus. Unikaliausias ir sudėtingiausias – Vilniuje gimusio garsios Radvilų giminės atstovo, iškilaus didiko kunigaikščio Antano Radvilos (1775–1833) opera „Faustas“, kuriai libretą kūrė pats Johannas Wolfgangas Goethe. Kiekvienas, ateidamas į mūsų „Traviatą“, paremia būsimus spektaklius, taigi – ir operos žanro, ir nežinomų Lietuvos operos istorijos puslapių pažinimą.“

 

Artimiausi numatomi pastatymai:
G. Verdi „Rigoletas“
A. Radvilos „Faustas“


 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!