MUZIKOS SVETAINĖ kviečia pažinti muziką iš arti

2019 Nr. 9–12 (500–502), MB inf.

Spalio 4 dieną atnaujintoje Muzikos svetainėje (Gedimino pr. 32–2) įvyko pirmasis renginys – įžymaus dainininko Jono Stasiūno 100-mečiui skirtas vakaras. Gausiai susirinkusiems svečiams buvo pristatyta Lietuvos muzikų sąjungos išleista kompaktinė solisto plokštelė ir LRT dokumentinis filmas „Scenos ąžuolas. Jonas Stasiūnas“.

Kompaktinę plokštelę pristatė dainininko dukra Aušrelė Stasiūnaitė-Čepulkauskienė. Ji papasakojo apie savo tėvą, vakarui atrinko įvairių metų įrašus, geriausiai reprezentuojančius ilgą Jono Stasiūno kūrybinį kelią.

Dukters pasakojimą ir išklausytus įrašus puikiai papildė biografinis filmas. Filmo autorė Rita Aleknaitė-Bieliauskienė pristatė drauge kūrusius operatorių Egidijų Povilaitį, montažo režisierę Janiną Sabeckienę, garso režisierių Audrių Penkaitį ir prodiuserę Lolitą Bytautaitę. Filmavimo įspūdžiais ir prisiminimais dalinosi Joną Stasiūną pažinoję vakaro dalyviai.

 

Spalio 22 dieną įvyko susitikimas su „Auksinio disko“ 2019 m. laureatu operos solistu Kristianu Benediktu (Lietuvoje žinomu kaip Vaidas Vyšniauskas). Buvo pristatyta naujausia atlikėjo kompaktinė plokštelė, rodomi vaizdo įrašai. Dainininkas dosniai dalinosi interpretacijos meno subtilybėmis, įsimintinomis istorijomis, pasakojo apie įspūdingame karjeros kelyje sutiktus žmones ir nutikimus. Ypatingą kulminaciją vakaras pasiekė, kai svečias uždainavo. Išraiškingas jo tenoras, tik ką skambėjęs didžiausiose pasaulio operos teatrų salėse, tikrąja to žodžio prasme sudrebino Muzikos svetainę. Tiek nuostabių balso atspalvių tikrai neįmanoma išgirsti didelėje salėje. Tuo ir unikalūs vakarai Muzikos svetainėje!

Dainininkui talkino pianistė Olga Eleonora Taškinaite. Vakarą vedė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

 

Lapkričio 11 dieną Muzikos svetainėje viešėjo svečias iš Baltarusijos smuikininkas Artiomas Šiškovas (Artiom Shishkov). Vakaro vedėjos Audronės Žigaitytės-Nekrošienės kalbinamas svečias pasakojo apie savo sėkmę Europos koncertų salėse. Paskui smuikininkas pagriežė įspūdingų kūrinių smuikui solo. Atlikėjo pageidavimu koncertas vyko prieblandoje, šviečiant tik vienam prožektoriui ir kelioms žvakėms. Tai leido klausytojams panirti į muzikos garsų kuriamas vizijas ir gėrėtis Artiomo Šiškovo virtuoziškumu, gebėjimu perteikti subtiliausius būsenų atspalvius.

16 tarptautinių konkursų laureatas Artiomas Šiškovas kaip solistas su orkestru debiutavo būdamas aštuonerių, tąsyk jis griežė Baltarusijos valstybinėje filharmonijoje. Šiandien tarp didžiausių savo laimėjimų smuikininkas vardija apdovanojimus tarptautiniuose Karalienės Elžbietos (Belgija) ir Johanneso Brahmso (Austrija) konkursuose. Atlikėjo talentas yra įvertintas Vladimiro Spivakovo, „Naujų vardų“, Rusijos scenos menų fondų apdovanojimais. Taip pat jis yra pelnęs Baltarusijos Respublikos prezidento įsteigto Specialaus fondo prizą.

A. Šiškovas koncertuoja kaip solistas ir kamerinių ansamblių narys, yra pirmasis Lipkindo kvarteto smuikas. Intensyvų koncertinį gyvenimą jis derina su dėstymu ir meistriškumo pamokų vedimu.

Smuikininkas yra koncertavęs su Valonijos karališkuoju kameriniu orkestru, Belgijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Rusijos nacionaliniu filharmonijos orkestru, Lenkijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Baltarusijos ir kt. orkestrais, bendradarbiavo su žymiais dirigentais, tarp kurių ir Lietuvos publikai žinomi vardai – Vladimiras Spivakovas, Konstantinas Orbelianas ir kt.

2018 m. A. Šiškovas įrašė J. S. Bacho kūrinių solo smuikui albumą (išledo „Backlash Music“).

 

Lapkričio 25 dieną grupė muzikių, ypač aktyviai dalyvavusių Stanislavo Moniuškos 200-osioms gimimo metinėms skirtų renginių programose, pakvietė į vakarą „Atsisveikinimo daina“ – paskutinį koncertą-susitikimą su iškilaus vilniečio kūryba. Vakaro moto – Moniuškos atradimas. Kiekviena renginio dalyvė atkreipė dėmesį į tuos kompozitoriaus gyvenimo ir kūrybos bruožus, kurie jos pačios buvo atrasti minint kūrėjo sukaktį ir paliko didžiausią įspūdį.

Renginyje dalyvavo dainininkės Asta Krikščiūnaitė ir jos mokinė Evelina Gancevska, pianistė Ala Bendoraitienė, vargonininkė Jurgita Kazakevičiūtė, šį kartą skambinusi fortepijonu, muzikologė Laima Budzinauskienė ir kompozitorė Audronė Žigaitytė.

Ala Bendoraitienė pasirūpino mielais dekoratyviniais akcentais, suteikusiais Muzikos svetainei Moniuškos laikų namų muzikavimui artimą dvasią.

Susirinkę klausytojai turėjo progą dalyvauti momentinėje viktorinoje ir laimėti prizų.

Vakaro metu buvo apibendrinti šiais metais įvykę renginiai, priminę užmirštą vilnietį Stanislavą Moniušką ir jo kūrybą. Konferencijos Vilniuje ir Minske, koncertai Vilniuje, Minske, Birštone ir Šalčininkuose leido tarsi iš naujo atrasti talentingo kūrėjo muzikos žavesį. Koncertas-susitikimas „Atsisveikinimo daina“ buvo dar viena galimybė prisiminti žymiajam kompozitoriui skirtus renginius ir padėkoti visiems, kurių pastangomis jie galėjo įvykti.

Nors ir atsisveikinome su iškilia švente – Moniuškos metais, bet tikrai neatsisveikinome su jo kūryba. Priešingai, puoselėsime pamiltus kūrinius ir stengsimės su jais supažindinti kuo daugiau klausytojų.