Tarptautinis akordeonistų konkursas „Vilnius 2019“

2019 Nr. 9–12 (500–502), Dangira Goštaltavičiūtė

Jautrus ir elegantiškas, tačiau nestokojantis jėgos bei ryžto – tokį akordeoną pažįstame, mylime ir juo žavimės. Kovo 19–23 dienomis Lietuvos sostinė alsavo jausminga ir veržlia akordeono muzika – čia vyko jau XIII tarptautinis akordeonistų konkursas „Vilnius 2019“.

Lietuvos akordeonistų asociacijos bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rengiamas Tarptautinis akordeonistų konkursas šiais metais buvo skirtas keliems svarbiems šalies kultūros įvykiams paminėti: prieš 60 metų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje) buvo įsteigta akordeono specialybė, o prieš penkerius metus, 2014-aisiais, LMTA įkurta Akordeono katedra, kurios veikla pastebimai sustiprino akordeono kaip profesionalaus instrumento pozicijas.

Tarptautinis akordeonistų konkursas Vilniuje – didelio susidomėjimo sulaukęs ir pripažinimą pasaulyje jau spėjęs pelnyti renginys. Nuo 1994 metų vykstantis konkursas kas antrų metų pavasarį į Vilnių sutraukia gabiausius Lietuvos ir užsienio jaunuosius atlikėjus ir suteikia jiems galimybę pademonstruoti savo meninius ir techninius gebėjimus, pasisemti patirties iš kitų konkurso dalyvių ir žengti pirmuosius žingsnius profesionalios karjeros link.

„Mums, organizatoriams, svarbu, kad Vilniuje susirenka ne tik konkurso dalyviai, kurie kaskart stebina profesionalumu, įtaigiu muzikavimu, bet ir ypatingos pagarbos nusipelnę atlikėjai, elitinėms pasaulio mokymo įstaigoms atstovaujantys pedagogai. Dalyvių ir pedagogų skleidžiama nuomonė, kad Vilniaus akordeonistų konkursas neabejotinai yra vienas geriausių tarp tokio lygio renginių pasaulyje, glosto mūsų širdis“, – sako konkurso meno vadovas, Lietuvos akordeonistų asociacijos prezidentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Akordeono katedros vedėjas docentas Raimondas Sviackevičius.

Lietuvos muzikantai varžytis Tarptautiniame akordeonistų konkurse gali tik įveikę atranką regioniniuose turuose ir tapę nacionalinio konkurso diplomantais ir laureatais. Džiugina konkurencija: šiais metais Lietuvos akordeonistų konkurse dalyvavo beveik 150 jaunųjų talentų, o Tarptautiniame konkurse „Vilnius 2019“ – apie 200 atlikėjų. Vilnius sulaukė jaunųjų talentų ir jų mokytojų iš Suomijos, Austrijos, Rusijos, Škotijos, Vokietijos, Danijos, Kinijos, Vietnamo, Baltarusijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Serbijos, Bulgarijos, Ukrainos, Slovakijos, Italijos, Prancūzijos ir, žinoma, Lietuvos.

Konkurso dalyvius stebėjo ir jų pasirodymus vertino net 11 skirtingų komisijų, sudarytų iš žinomų užsienio bei šalies pedagogų. Tarp garbių komisijos narių buvo vienas ryškiausių pasaulio klasikinio akordeono meistrų iš Vokietijos Stefanas Hussongas, Viurcburgo universiteto profesorius, Helsinkio J. Sibelijaus muzikos akademijos profesorius Matti Rantanenas (Suomija), profesorius Geiras Draugsvollas iš Danijos karališkosios muzikos akademijos, nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatas, F. Chopino muzikos universiteto Varšuvoje rektorius prof. Klaudiuszas Baranas (Lenkija), akordeonistas ir bandonininkas, A. Brucknerio universiteto profesorius Alfredas Melicharas (Austrija), klasikinio akordeono virtuozas, bandonijos meistras ir muzikos mokytojas Giuseppe Scigliano (Italija) bei daugelis kitų.

Konkurso dalyviai pagal amžių ir pasirinktą žanrą buvo suskirstyti į 12 kategorijų.

A kategorijoje varžėsi patys mažiausi muzikantai (iki 10 metų). Laimėtoja tapo viešnia iš Rusijos Zenaida Ottich. B kategorijoje (iki 13 metų) taip pat nugalėjo viešnia iš Rusijos Eliza Mariotti.

C kategorijoje (iki 16 metų) tarp 27 akordeonistų geriausias buvo Jonas Vozbutas (Lietuva). Nuo šių metų mažeikiškis mokosi Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje (pedagogė M. Markevičienė).

Krzysztofas Polnikas iš Lenkijos pripažintas D kategorijos (iki 19 metų) nugalėtoju.

J (iki 17 metų) ir K (be amžiaus apribojimų) kategorijose varžėsi pramoginio žanro solistai. J kategorijoje 1 vieta nebuvo paskirta, o K kategorijoje nugalėjo Radu Ratoi iš Moldovos, surinkęs 24,93 balus iš galimų 25.

Konkurse varžėsi ir akordeono ansambliai bei orkestrai. F1 kategorijoje pasirodė 5 ansambliai, kurių sudėtyje buvo bent vienas akordeonistas iki 11 metų. Nugalėtoju pripažintas Vasilisos ir Zenaidos Ottich duetas iš Rusijos. Verta paminėti, kad šias mergaites, kaip ir A bei B kategorijų laureates, parengė ta pati mokytoja, jai, kaip daugiausia laureatų paruošusiai pedagogei, buvo skirtas specialus Vilniaus miesto savivaldybės prizas.

F2 kategorijoje (ansambliai su bent vienu akordeonistu iki 15 metų) laimėjo duetas iš Šiaulių S. Sondeckio gimnazijos – Jonas Vozbutas ir Orinta Lukauskaitė (pedagogė M. Markevičienė).

G kategorijoje (ansambliai su bent vienu akordeonistu iki 19 metų) laureatu pripažintas kvintetas iš J. Tallat-Kelpšos konservatorijos: Edgaras Dičpinigaitis, Ruslanas Grimbovskis, Matas Sabaliauskas, Jordanas Šagovas, Lukas Lazinka (pedagogė R. Auksoriūtė).

H kategorijoje (ansambliai be amžiaus apribojimų) I vietą komisija paskyrė kameriniam ansambliui „Krystek & Rydz Duo“ iš Lenkijos, o I kategorijoje, kurioje varžėsi orkestrai, nugalėjo Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos kolektyvas (mokytoja Ž. Gumenaja).

Pati svarbiausia konkurse – koncertuojančių atlikėjų kategorija (E). Joje varžėsi net 35 dalyviai, tarp kurių buvo 4 LMTA auklėtiniai. Šios kategorijos atlikėjams savo gebėjimus teko demonstruoti dviejuose – atrankiniame ir finaliniame – turuose.

Pirmajame ture reikėjo atlikti polifoninį 3 ar daugiau balsų kūrinį, laisvai pasirinktą bei privalomąjį kūrinius. Pastarąjį buvo galima rinktis iš 16 opusų sąrašo, kuriame puikavosi Magnuso Lindbergo, Sofijos Gubaidulinos, Jono Tamulionio, Petri Makkoneno, Georgo Kazerio ir kitų žinomų kompozitorių pavardės.

Finaliniame ture E kategorijos akordeonistai pristatė 30 min. trukmės programas. Jie griežė originalų ciklinį kūrinį, iki 1800 m. parašytą barokinį opusą ir laisvai pasirinktą šiuolaikinę originalią muziką. Kompetentinga dešimties muzikos pasaulyje pripažintų akordeono atlikėjų ir pedagogų komisija laimėtoju paskelbė Radu Ratoi iš Moldavijos. Šiam puikiam muzikantui atiteko akordeonų fabriko „Pigini“ įsteigta piniginė premija, kurią įteikė pats fabriko vadovas Federico Pigini, taip pat kvietimas surengti rečitalį Tarptautiniame akordeono muzikos festivalyje Pekine.

Neliko nuskriausti ir II bei III vietų laimėtojai. Jiems taip pat buvo įteikti piniginiai prizai ir bendradarbiaujančių pasaulio festivalių kvietimai 2020 metais surengti solinius koncertus Alkobasoje (Portugalija), Vasaros muzikos festivalyje Harbine (Kinija) bei Kastelfidardo festivalyje (Italija). II vietą pelnė Oleksii Murza (Ukraina), III vietą pasidalijo lenkai Bartoszas Kołsutas ir Dawidas Rydzas.

Festivalio svarbą įvertino Vilniaus savivaldybė, šiemet suteikdama jam miesto globojamo renginio statusą. Finansinės ir organizacinės paramos sulaukta iš Lietuvos kultūros tarybos, Švietimo, mokslo ir sporto, Kultūros, Užsienio reikalų ministerijų, Seimo Kultūros komiteto, LMTA rektoriaus prof. Zbignevo Ibelhaupto.

Dovanomis jauniesiems talentams pasirūpino dosnūs rėmėjai – Verslo parkas „Gariūnai“, akordeonų gamintojai „Pigini“ ir „Excelsior“, oficialus „Pigini“ atstovas Lietuvoje UAB „Artuplay“, žurnalas „Muzikos barai“, kaimo turizmo sodyba „Žališkės“.

Penkias dienas trukusį XIII tarptautinį akordeonistų konkursą vainikavo iškilminga apdovanojimų ceremonija ir laureatų koncertas Vilniaus rotušėje.