Tonus vivus – gyvas garsas

2019 Nr. 9–12 (500–502), A. B.

Įmonės „Tonus vivus“ pavadinimui pasirinkta lotyniška frazė tarsi pasako esminį dalyką – ši įmonė užsiima tik akustinių instrumentų pardavimu, nuoma ir jų priežiūra. Akustinis instrumentas yra stebuklas, medienos savybes, mechaniką ir fiziką išmanančio žmogaus sukurtas tam, kad estetinį malonumą patirtų ir juo grojantieji, ir jo klausantieji. Kūno juntama muzikos garsų sukeliama vibracija daro neįtikėtinai didelį poveikį mūsų savijautai, nuotaikai ir sveikatai. Įmonė „Tonus vivus“, įkurta 2017 m., netrukus tapo fortepijonų ir pianinų kompanijos SEILER atstove Lietuvoje, prižiūrinti ir koncertinius, ir muzikos mokymo įstaigų, ir privačių klientų instrumentus. Jos vadovas AUDRIUS BLAŽIŪNAS pasakoja apie savo profesiją, įmonės veiklą, SEILER produkciją.

NUO PIANISTO IKI DERINTOJO

Derinti instrumentus pradėjau 2008 m., dar studijuodamas fortepijono atlikimo meną. Mėgau meistrauti, todėl gavęs kelias pamokas su džiaugsmu ėmiausi derintojo profesijos. Įsidarbinau derintoju M. K. Čiurlionio meno mokykloje Vilniuje, po kelerių metų buvau pakviestas dirbti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, o nuo 2011 m. derinu fortepijonus Vilniaus koncertų salėse. Imdavausi ir restauracijos darbų – nuo instrumento akustikos iki mechanizmo bei išorės sutvarkymo. Siekiau tobulėti, todėl beveik kasmet vykdavau stažuotis į Italiją, Vokietiją, Suomiją, ten lavinau įgūdžius prižiūrimas patyrusių meistrų. Taip pamažu plėtėsi akiratis, todėl pasijutau pasiruošęs imtis iniciatyvos ir atsakomybės sukurti Lietuvos fortepijonų derintojų asociaciją (LFDA). Esu jos vadovas nuo pat įsteigimo 2016 metais. Dalinuosi patirtimi su kolegomis, vedu seminarus ir individualius mokymus, kaip LFDA atstovas vykstu į pasaulinius renginius, verčiu techninius straipsnius. Iš pradžių man svarbesnė buvo muzikinė veikla: grodavau koncertuose, su ansambliu „FliP“ išleidau to paties pavadinimo debiutinį CD, tačiau vėliau nugalėjo derintojo profesija. Vis dėlto neabejotina, kad fortepijono studijos, įvaldyta grojimo technika padėjo suprasti, ko iš instrumento reikalauja Lietuvoje ir pasaulyje pripažinti aukščiausio lygio pianistai.

 

SEILER FORTEPIJONAI IR PIANINAI

2017 m. įkūręs įmonę „Tonus vivus“, netrukus tapau fortepijonų ir pianinų kompanijos SEILER atstovu Lietuvoje. Šį pasirinkimą pirmiausia lėmė troškimas, kad vaikai, mėgėjai ir profesionalūs pianistai Lietuvoje galėtų gauti kokybišką produktą už adekvačią kainą. Iki tol šito labai trūko.

 

170 metų istorija

Šiandien kompanija SEILER (tarti zailer) yra viena svarbiausių europietiškų pianinų ir fortepijonų gamintojų, nuo 1849 metų vartotojams siūlanti nepriekaištingus instrumentus. Aukštos kokybės, puikaus garso instrumentai jau 170 metų pasaulyje siejami su SEILER prekių ženklu.

 

Įkūrimas ir sėkmė

1849 metais Eduardas Seileris Lygnice (Liegnitz; dabar Legnica, Lenkija) įsteigia „Pianoforte-Fabrik“. Jo vizija – gaminti fortepijonus ir pianinus profesionalams ir dar tik žengiantiems į muzikos pasaulį. Jau pirmieji mažose dirbtuvėlėse iš geriausių medžiagų padaryti SEILER instrumentai pasižymėjo unikaliai skaidriu garsu. Pastangos siekti tobulumo netrukus duoda vaisių – 1872 metais Maskvoje SEILER gauna aukso medalį už išskirtinę kokybę. Greitai dirbtuvės tampa per mažos, fabrikas perkeliamas į naujas patalpas, atidaromas instrumentų salonas. Į kompanijos veiklą vis labiau įsitraukia Eduardo Seilerio sūnūs Paulis ir Maxas.

Po 1864–1871 m. Prūsijos karų su Danija, Austrija ir Prancūzija įkurtoje Vokietijos imperijoje gyvenimas ėmė gerėti, tad 1873 metais E. Seileris pastato didelį fabriką su garo jėgaine, jame dirba daugiau kaip 100 darbuotojų. Bet 1875 metų rudenį Eduardas Seileris miršta, po ketverių metų toks pat likimas ištinka Paulį ir Maxą.

Jaunesnysis sūnus Johannesas Seileris fortepijonų gamybos amato mokėsi iš tėvo, patirties sėmėsi ir kituose pasaulyje žinomuose fabrikuose. 1879 metais jis tampa fabriko techninės dalies direktoriumi, o jo netikri broliai Augustas Leitungas ir Oswaldas Kasigas – pardavimų vadybininkais. Vadovaujant šiai trijulei SEILER tampa vienu didžiausių fortepijonų gamintojų Vokietijoje ir pasaulyje. Apdovanojimai, pelnyti Vienoje, Amsterdame, Melburne, Čikagoje, Berlyne, Milane, išgarsina SEILER prekių ženklą. 1882 metais atskirai pradedamos gaminti mechanizmo ir klaviatūros dalys.

 

Tarptautinis pripažinimas

1896 ir 1907 metais pastatomi nauji fabriko pastatai, juose dirba 350 darbuotojų. Metinės produkcijos kiekis – apie 2000 fortepijonų ir pianinų. 1907 metais po Jahanneso Seilerio mirties kompanijos ir pardavimų vadovais tampa jo sūnėnai Robertas ir Ludwigas Lauterbachai.

1893 metais Berlyne atidaromas didžiulis kompanijos filialas, jam vadovauja dr. Richardas Sternas. Maloniu garsu išsiskiriantys SEILER pianinai ir fortepijonai naudojami daugelyje garsių Vokietijos ir užsienio muzikos mokymo įstaigų, tarp jų Berlyno karališkojoje konservatorijoje. 1907 metais filialas įsteigiamas Breslau (dabar Vroclavas, Lenkija). Kompanija tampa tarptautine, SEILER filialas Londone instrumentus tiekia ne tik Anglijai, bet ir jos kolonijoms – šie pritaikyti tropiniam klimatui.

Nuo 1923 m. kompanijai vadovaujantis Johanneso Seilerio įsūnis Antonas Seileris-Dützas tęsia sėkmingą jos plėtrą – fabrikas su 430 darbuotojų tampa didžiausiu rytinėje Vokietijoje. Pasaulinio garso menininkai, tokie kaip operos solistas Enrico Caruso, dirigentas Arthuras Nikischas, kompozitorius Ruggero Leoncavallo pirmenybę teikė būtent SEILER fortepijonams. Šiuos instrumentus taip pat buvo galima išvysti Bairoito operos festivalyje ir daugelyje pasaulio koncertų salių.

 

Nauja pradžia

Baigiantis antrajam pasauliniam karui fabrikas Lygnice buvo sugriautas, bet Antono Seilerio sūnus Steffenas išsaugojo per 100 veiklos metų sukauptas vertingas žinias, eskizus ir liejimo formas. Nauja kompanijos istorija prasideda Danijoje, kol 1963 metais gamyba perkeliama į Vokietijos miestą Kicingeną (Kitzingen). Kūrybingasis Steffenas Seileris išplečia asortimentą nuo darbinių instrumentų iki tobulų koncertinių fortepijonų. Patentuodamas naujas technologijas, pavyzdžiui, SMR (pianino repeticijos funkcijos greitinimo) ir „DuoVox“, jis tęsia unikaliai skaidraus SEILER garso paieškas. Jo vardas susijęs ir su skaitmeninių technologijų diegimu. Nemažai Kicingeno fabriko darbuotojų jau daugelį metų ištikimi kompanijai, ir tai padeda užtikrinti aukštą SEILER pianinų ir fortepijonų kokybę.

„Su visa patirtimi, veržlia pionieriška dvasia, didele aistra ir tobulumo troškimu kiekvienoje detalėje mes kuriame ir tobuliname ypatingo garso fortepijonus ir pianinus, turinčius sielą“ – sakė Steffenas Seileris.

1985, 1986 ir 1988 m. – Paryžiuje pelnyti aukso medaliai grąžina kompaniją į pasaulio elitą;

1987 m. – fortepijone pirmąkart pasaulyje panaudojama skaitmeninė Midi sistema;

1997 m. – surengiamas pirmasis SEILER festivalis, vėliau išaugsiantis į tarptautinį konkursą;

1998 m. – netikėtai mirus Steffenui Seileriui, vadovavimą kompanijai perima Ursula Seiler;

2003 m. – pristatomas SEILER vėliavnešiu tapsiantis koncertinis fortepijonas „278 Concert“.

2008 m. – Pietų Korėjos Samicko muzikos korporacija tampa naująja SEILER prekių ženklo savininke. Didžiulės investicijos į naują įrangą Vokietijos fabrikui leidžia padidinti gamybos efektyvumą;

2011 m. – pristatoma nauja „Eduard Seiler“ serija, pagaminta Indonezijos gamykloje naudojant vokiškas medžiagas ir pagal tikslius vokiškų pianinų modelius;

2013 m. – po nuostabios „Eduard Seiler“ serijos sėkmės pristatoma „Johannes Seiler“ serija, papildanti SEILER produkciją ekonominės klasės instrumentais;

2019 m. – minint kompanijos 170 metų jubiliejų, pristatomas naujas saloninio fortepijono modelis „214 Konzert“.

 

Jubiliejinis SEILER suvažiavimas

Į kompanijos 170 metų jubiliejaus proga surengtą suvažiavimą Kicingene susirinkę atstovai iš viso pasaulio išgirdo ir aptarė naujoves. Pirmiausia buvo pristatytas specialus pianino modelis „Seiler 122 Passion“. Jis, nors papildytas „Adsilent“ sistema, klaviatūros stabdžiu, užraktu ir jubiliejiniu ženkleliu, tačiau parduodamas už standartinio modelio „Seiler 122 Primus“ kainą – taigi 20% pigiau. Serija limituota, pagaminta vos 30 tokių pianinų. Kitas naujas mokyklinio pianino modelis „Seiler 116 School“ yra populiaraus modelio „Seiler 116 Primus“ modifikacija. Jame sumontuoti ratukų stabdžiai, klaviatūros ir viršutinio dangčio užraktai, apsauginės atramos šonuose, siekiant išvengti smūgių į kitus objektus. Pianino paviršius – matinis juodas.

Buvo pristatytas naujausias išradimas – klaviatūra be švino. Pagal pageidavimą ji kol kas dedama tik į pianiną „Seiler 132 Konzert“, bet numatoma ir kituose modeliuose. Ne ką mažiau reikšmingas yra gamybos priemonių atnaujinimas. 2015 metais buvo įdiegtas skaitmeninis gamybos procesų valdymas (CNC), šiemet atnaujinta dažyklos įranga, ji dabar moderniausia visoje Vokietijoje. Netrukus fabriką pasieks naujos skaitmeninės ketaus rėmo gręžimo staklės. Darbo sąlygos pagerintos įrengus elektros energiją taupantį LED apšvietimą ir naują gaisro signalizacijos sistemą. Per pastaruosius 5 metus į gamybą investuota daugiau kaip milijonas eurų.

Šiuo metu pagaminama apie 350 SEILER pianinų ir 60 fortepijonų per metus. Trečdalis jų lieka Vokietijoje, trečdalis išvežama į Kiniją, kiti – į JAV, Rusiją, Australiją, Singapūrą ir Europos šalis, taip pat Iraną ir Turkiją. Artimiausiu metu Vokietijoje planuojama atidaryti 2 didelius SEILER instrumentų centrus, kuriuose bus galima išbandyti visus gaminamus modelius.

Suvažiavimas baigėsi šventine vakariene, o ją vainikavo koncertas „Seiler 242 Konzert“ fortepijonu. Pianistas Joshua Rupley atskleidė didžiules instrumento technines ir tembrines galimybes. Po vakarienės jos dalyviai aptarė naujoves, perspektyvas, dalijosi patirtimi ir susitikimo įspūdžiais.

 

KODĖL AŠ PASIRINKAU SEILER?

 

Kokybė

...nes 170 metų gamybos patirtis yra taip vertinamos SEILER kokybės pagrindas.

 

Meistriškumas

...nes SEILER yra pasaulyje pripažintas naujų tendencijų kūrėjas dėl gamybos procese naudojamų technologijų ir medienos rūšių.

 

Inovatyvumas

...nes per pastaruosius 30 metų SEILER įdiegė daug naujovių:

- į akustinį fortepijoną instaliavo MIDI elektroninę sistemą;

- sukūrė neprilygstamą pianino repeticijos funkcijos greitinimo magnetais technologiją (SMR);

- klaviatūroje šviną pakeitė labai stipriai suspaustu plastiku;

- sukūrė „Membrator“ sistemą rezonansiniams dekos virpesiams sustiprinti, išrado garso stabilizavimo būdą, padedantį instrumentui dešimtmečius išlaikyti puikų tembrą.

 

Nepralenkiamas kainos ir kokybės santykis

...nes joks kitas gamintojas negali pasiūlyti aukštos klasės instrumentų už tokią patrauklią kainą.

 

Garso grožis

...nes su niekuo nesupainiojamas garso skaidrumas yra prekių ženklo SEILER vizitinė kortele visame pasaulyje.

 

Platus modelių spektras

Visi aukščiau išvardinti SEILER išgarsinę bruožai garantuoja šio gamintojo instrumentų garso kultūrą, sulig metais bręstančią kaip geras vynas. Tačiau dar vienas neabejotinai svarbus dalykas – modelių įvairovė, tinkama ekonominei Lietuvos situacijai. Seiler siūlo trijų kategorijų instrumentus:

Johannes Seiler – ekonominės klasės instrumentai, gaminami Indonezijos filiale. Pigesnė darbo jėga tolimoje rytų šalyje nereiškia prastos kokybės – viskas priklauso nuo komponentų, pavyzdžiui, naudojama vokiška plaktukų vilna ir stygos. Pasaulinėje rinkoje tai tikrai ne patys pigiausi instrumentai, todėl man, profesionaliam fortepijonų technikui, ne gėda juos pristatyti ir prižiūrėti. Modeliai visuomet gerai surinkti, o prieš parduodant galutinai patikrinti pagrindiniame fabrike Vokietijoje. Pianinai kainuoja nuo 4.350 iki 6.250 Eur, fortepijonai – nuo 11.120 iki 14.450 Eur.

Eduard Seiler – vidutinės klasės instrumentai, taip pat gaminami Indonezijoje. Pagrindinis skirtumas – naudojamos medžiagos ir mechanizmo dalys yra kokybiškesnės ir patvaresnės. Korpusas ir akustinė dalis – tiksli vokiškų instrumentų kopija, fortepijonuose sumontuotas vokiškas RENNER mechanizmas, pasaulyje pripažinto tiekėjo ABEL plaktukai. Tai – melomanų pasirinkimas. Pianinai kainuoja nuo 6.550 iki 8.190 Eur, fortepijonai – nuo 17.380 iki 20.390 Eur.

SEILER – profesionalios klasės instrumentai, gaminami ir rankomis surenkami pagrindiniame fabrike Vokietijoje, atitinkantys aukštus kokybės ZDH-Zert standartus. Ilgaamžės mechanizmo detalės, rinktinė mediena ir medžiagos, kvalifikuotų meistrų darbas pateisina išrankių klientų lūkesčius. Šios kategorijos modeliai – ne tik tradicinio, bet ir modernaus, stilingo dizaino, derantys šiuolaikiniame interjere. Pianinai kainuoja nuo 8.990 iki 15.830 Eur, fortepijonai nuo 37.620 iki 96.620 Eur.

 

Seiler INSTRUMENTAI LIETUVOJE

Senų SEILER instrumentų mūsų šalyje teko derinti labai nedaug. Kodėl jie tokie reti? Dėl kelių priežasčių: buvo ganėtinai brangūs, o svarbiausia – sovietmečiu gaminti už geležinės uždangos, Vakarų Vokietijoje, iš kur daugumos gamintojų produkcijos importas buvo draudžiamas. Taigi nenuostabu, kad dalis muzikantų šio pavadinimo iki šiol nėra girdėję.

 

Daugėja naujų instrumentų

Nuo 2017 metų, kai ėmiau atstovauti kompanijai, į Lietuvą atvežiau jau 22 įvairių kategorijų instrumentus. Johannes Seiler – perkamiausias modelis, šiais instrumentais džiaugiasi Druskininkų, Lazdijų, Klaipėdos muzikos mokyklos, jie taip pat populiarūs tarp privačių klientų, nes galima įsigyti išperkamosios nuomos būdu. Eduard Seiler fortepijonais grojama koncertuose Plungėje ir Vilniuje, na, o SEILER pianinus, kaip savo klasės lyderius, įsigijo Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla. Santykinai vis dar nedaug žmonių išbandė šiuos instrumentus, bet neabejoju, kad susidomėjimas būtų didesnis, jei žinia apie SEILER nusiristų per visą Lietuvą. Tikiuosi išlaikyti ir sustiprinti pasitikėjimą SEILER prekių ženklu garantuodamas dėmesingą instrumentų priežiūrą. Kviečiu atvykti į „Tonus vivus“ fortepijonų namus Vilniuje!

 

Išperkamoji nuoma

Daugumai žmonių Lietuvoje įsigyti naują instrumentą vis dar per brangu. Prisitaikydamas prie šios situacijos sukūriau išperkamosios nuomos paslaugą. Pasinaudoję ja, klientai iki 5000 Eur vertės nauju pianinu su reguliuojamo aukščio kėde savo namuose gali džiaugtis net be jokio pradinio įnašo. Tereikia išsirinkti modelį ir nuspręsti, keleriems metams norima išskaidyti mėnesio įmokas, pavyzdžiui, nuo 80 iki 120 Eur. Trumpiausias paslaugos teikimo laikotarpis – 6 mėn., ilgiausias – 5 metai. Pagal galimybes ir poreikius kiekvienam klientui sudaromas lankstus individualus planas. Svajones verta išpildyti! Jei apsisprendėte pasidomėti, nedelskite, paslauga taikoma labai ribotam instrumentų kiekiui.

 

ATEITIES PLANUOSE – STEINGRAEBER & SÖHNE

Domėjimasis unikaliais instrumentais nuvedė į Bavarijos miestą Bairoitą, turintį gilias sąsajas su garsiais kompozitoriais R. Wagneriu ir F. Lisztu. Šiame mieste nuo XIX a. vidurio gaminami aukščiausios koncertinės kategorijos fortepijonai ir pianinai „Steingraeber & Söhne“. Senoviniam fabrikui vadovauja jau šeštos kartos palikuonis Udo Schmidtas-Steingraeberis, 2015 m. viešėjęs Vilniaus fortepijoninės muzikos festivalyje. Bairoite gaminami instrumentai ypač verti klasikinės muzikos atlikėjų dėmesio. Norėtųsi, kad užsimezgus draugiškiems ryšiams ir Lietuvoje atsirastų šių neeilinių tradiciškai gaminamų fortepijonų. Toks pasirinkimas papildytų ne didžiųjų tiekėjų kišenes, bet padėtų pakelti fortepijono kultūros lygį Lietuvoje.