Arkadijus Gotesmanas

Arkadijus Gotesmanas
Mušamųjų instrumentų atlikėjas, LMTA lektorius
1959-11-11
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas suteiktas 2012-07-02
LR Kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-490

 

Biografija

 Arkadijus Gotesmanas – universalus būgnininkas, vienas kūrybingiausių Lietuvos perkusininkų, pagarsėjęs kaip laisvosios improvizacinės muzikos atlikėjas.
 Gimė Ukrainoje, ten mokėsi muzikos. Atvykęs į Lietuvą 1979 m., įsitraukė į čionykštį muzikinį gyvenimą. Nuo 1982 m. groja profesionalioje scenoje: valstybiniame pučiamųjų orkestre „Trimitas“, ansamblyje „Oktava“. Džiazą groti pradėjo su Gintauto Abariaus trio (1982-1989).
 Nuo 1989 m. bendradarbiauja su Petru Vyšniausku (duetas „Petrarka“), 1993 m. su Petru Vyšniausku ir Viačeslavu Ganelinu susibūrė į „Trio Alliance“. Nuo 1994 m. groja su Dainiumi Pulausku; yra nuolatinis Dainiaus Pulausko grupės narys. Arkadijus Gotesmanas grojo ir su įvairiausiais kitais muzikantais: Johnu Zornu, Davidu Geringu, Julianu Josephu, Changito, Christophu Baumanu, Rolandu Dahindenu, Jacku Sironu, Vladimiru Volkovu, Viačeslavu Gaivoronskiu, Fredi Studeriu, Jaaku Sooääru, Franku Londonu, Anthony Colemanu, Bradu Jonesu, Charlesu Gayle'u, Dominicu Duvalu ir bemaž su visais Lietuvos džiazo meistrais. Kaip solistas ir ansamblių narys grojo daugelyje Europos šalių, taip pat Azijoje, Afrikoje, JAV, dalyvavo daugybėje džiazo festivalių, tarp jų "Pori Jazz" su "Trio Alliance" (1996), Pekino džiazo festivalyje (1999) ir "JazzYatra" (2001, Indija) su Dainiaus Pulausko sekstetu, "SKIF-5" su indų muzikos ansambliu "Svara" ir Dainiaus Pulausko sekstetu (2001, Sankt Peterburgas).
 Arkadijus Gotesmanas groja ne tik džiazą, bet ir šiuolaikinę akademinę muziką (Horatiu Radulescu, Fausto Latėno, Šarūno Nako, Viačeslavo Ganelino, Anatolijaus Šenderovo kūrinius - reikšmingas mušamųjų partijas pastarojo balete „Dezdemona“ bei muzikoje filmui „Getas“), rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, komponuoja muziką teatrui, atlieka ją gyvai spektakliuose (pvz., „Stotis N mieste“, Oskaro Koršunovo „Oidipas Karalius“), rengia projektus su šokėjais. Jo įkvėpimo šaltiniais tampa ir kitos meno šakos, tai liudija būgnininko išleistas solo albumas „J. Brodsky in Memoriam“, skirtas poetui Josifui Brodskui, projektas su poetu Rolandu Rastausku „Metimas“. Tarp reikšmingesnių pastarųjų metų Arkadijaus Gotesmano projektų - filmas „Susitikimas“ apie Lietuvos žydus (idėjos autorius, režisierius ir atlikėjas), spektaklis „Mano gyvenimas“ pagal Marco Chagallo eiles (idėjos autorius ir atlikėjas), nebylaus filmo „Kazanova“ įgarsinimas kartu su Čiurlionio styginių kvartetu Nacionalinės filharmonijos salėje (idėjos autorius ir atlikėjas). 2009 m. Vilniuje suorganizavo pirmąjį Pabaltijo šalyse klezmerių muzikos festivalį.