Eglė Kasteckaitė

Eglė Kasteckaitė
Pianistė, B.Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos, Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos “Liepaitės” fortepijono mokytoja, koncertmeisterė
1975-06-12
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas suteiktas 2008-11-06

LR Kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-537

Biografija

Pianistė Eglė Kasteckaitė yra B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos bei Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ fortepijono pedagogė, koncertmeisterė. Ji nemažai dalyvauja kamerinės muzikos festivaliuose ir konkursuose Lietuvoje bei užsienio šalyse.

Straipsniai

„DUO“ - spektaklis, neturintis nei materijos, nei laiko ribų

Dovilė Lebrikaitė (2013-09-27)

„Menų spaustuvėje“ pristatyto kūrinio „DUO“ neįmanoma pavadinti tik šokio spektakliu. Net pavadinimas sufleruoja, kad tai yra kažkas daugiau. „DUO“ – tai 24 preliudai smuikui, fortepijonui ir dviems šokėjams.

Duetas suprantamas labai paprastai: 1+1=2. Visgi tarp šių sudedamųjų dalių yra daug erdvės kūrybinei laisvei ir meninėms interpretacijoms. Būtent šią terpę ir siekė išnagrinėti spektaklyje pasirodę artistai.

Šokis ir muzika. Vyriškumas ir moteriškumas. Ekspresija ir ramybė. Išsiskyrimas ir prisilietimas. Šį „in“ ir „jan“ sąrašą būtų galima tęsti be galo, mat spektaklyje „DUO“ dualizmas egzistuoja dualizme.

Muzikantai ir šokėjai nė karto nežengė žingsnio į šalį – viso spektaklio metu buvo nagrinėjama tik dualizmo tema. Suomijoje gyvenantis choreografas Andrius Katinas ir suomė Saara Töyrylä scenoje veikė ne kaip istoriją pasakojantys atlikėjai, bet kaip kūnų ir objektų santykių tyrėjai.

A.Katino ir S.Töyrylä duetas – profesionalus, tačiau nesustyguotas. Jų choreografija rėmėsi struktūrizuotos improvizacijos principu. Toks šokio dalies laisvumas tapo atsvara griežtos kompozicijos amerikiečių kompozitorės Leros Auerbach 24 preliudai smuikui ir fortepijonui. Juos pirmą kartą Lietuvoje gyvai atliko Aido Strimaičio smuiko ir Eglės Kasteckaitės fortepijono duetas.

Tenka pripažinti, kad vienu metu ir ekspresyvi, ir rami muzika vargino. Vis dėlto ji kaustė dėmesį ir neleido mintimis atitrūkti į šalį net kelioms sekundėms.

„DUO“ - tai spektaklis, neturintis ribų. Čia veiksmas persikelia ant sienų ir po sceną dengiančiomis popierinėmis dekoracijomis. Būtent jų išmoningas panaudojimas leido šokėjams keliauti ne tik erdve, bet ir laiku.

Į tradicinį duetą šiame spektaklyje įsiliejo ir trečias komponentas – naujųjų medijų menas. Aistė Valiūtė ir Daumantas Plechavičius elektroniniais judesio bei garso jutikliais šokėjų pagreitį ir garso intensyvumą pavertė statistiniais duomenis. Šie skaičiai realiu laiku buvo paverčiami į grafas ir projektuojami ant šoninių salės sienų.

Taigi, 1+1=?

tai ne koncertas su muzikantais kampe

tai ne šokio spektaklis su šokėjais scenos viduryje

tai ne kostiumų drama

tai ne psichologinė drama

tai ne apie virtuoziškumą ir ne apie kompleksiškumą

tai ne apie vyrą ir moterį

tai ne apie interaktyvių projekcijų reginį

tai ne apie abstrakciją

tai ne apie personažus

tai ne apie asmenines pozicijas

tai ne apie pramogą

Trijų menų kūrėjai – viename spektaklyje

Ingrida Gerbutavičiūtė (2013-09-23)

Rugsėjo 25 d. garsios amerikiečių kompozitorės Leros Auerbach 24 preliudai smuikui ir fortepijonui Lietuvoje skambės pirmą kartą. Tačiau įprasto koncerto žiūrovai neišvys. Jį pakeis muziką, šokį ir naująsias medijas jungiantis spektaklis „DUO“.  Kaip sako projekto iniciatoriai pianistė Eglė Kasteckaitė ir smuikininkas Aidas Strimaitis, L.Auerbach emocionali muzika tarsi prašyte prašėsi papildyti ją šokiu ir vaizdo instaliacijomis. 

Muzikos ir šokio jungimas A.Strimaičiui ir E.Kasteckaitei, žinomiems kaip „Duo Strimaitis“, yra pirmas. Muzikantai savo koncertuose jau ne kartą naudojo vaizdo projekcijas, kvietėsi aktorius skaityti poezijos kūrinių. Imantis tarpdisciplininio projekto neišvengiamai tenka taikytis prie naujų niuansų, tačiau menininkams tai nauja vertinga patirtis.

Apie naujas patirtis kalba ir choreografas Andrius Katinas, gyvenantis ir kuriantis Suomijoje. Iššūkiu jam pasirodė esanti pati muzika, kuri verčia peržengti kūrybinio patogumo ribas, nes, pasak A.Katino, jis pats tokios muzikos choreografiniams darbams nesirinktų. Vis dėlto kūrėjui teko ilgai pasukti galvą, kol surado muziką antrinančią choreografinę kalbą.

Interaktyvias projekcijas spektakliui kuria jau dešimtmetį sėkmingai dirbantys naujųjų medijų menininkai Aistė Valiūtė ir Daumantas Plechavičius. Spektaklyje „DUO“ jie pasitelkia elektroninius judesio bei garso jutiklius, dekonstruoja sceninį vyksmą iki detalių, o surinktą informaciją paverčia grafiniu statistikos vaizdiniu. Anot A.Valiūtės, taip elementarūs judesiai paverčiami choreografijos kūriniu, atskiri garsai – muzika, santykiai – meile.

„DUO“ kūrybinėje komandoje dirba ir šokėja Saara Töyrylä iš Suomijos. Skirtingų menininkų indėlį į bendrą procesą ji apibūdina kaip mokėjimą atsižvelgti į kiekvieno kūrėjo skonį. Šokėja mano, jog „verta tiesiog pasiduoti kūrybos procesui ir žiūrėti, kur jis tave nuneš“.

„DUO“ premjera - rugsėjo 25d. 19 val. "Menų spaustuvėje" Vilniuje.