Victor Ryabchikov

Mokslinis laipsnis

Docentas

Biografija

VIKTORAS RIABČIKOVAS (Victor Ryabchikov) baigė Taškento valstybinę Ašrafi konservatoriją, A. Goldenveizerio ir J. Zako auklėtinės prof. A. Danilovos klasę, ir Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos aspirantūrą, vadovaujamas prof. T. Nikolajevos, taip pat A. Goldenveizerio mokinės.

Pianistas koncertavo beveik visose Europos šalyse, JAV, Indijoje, Argentinoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Zimbabvėje. Kviečiamas į festivalius Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Vokietijoje, Lietuvoje. Pats organizavo rusų muzikos festivalius Rusijoje, Švedijoje, Italijoje ir Šveicarijoje. Meistriškumo kursus vedė Stokholmo muzikos akademijoje, Didžiosios Britanijos Kolčesterio muzikos institute, JAV Kolorado Springso muzikos koledže, Klaipėdos universitete Lietuvoje ir kt. Daugelio tarptautinių konkursų organizatorius ir žiuri narys.

Labai gausi V. Riabčikovo diskografija – įrašyta 15 kompaktinių plokštelių: „Visi M. Glinkos kūriniai fortepijonui“ (3 CD; BIS, Šveicarija), „Brolių Rubinšteinų ir A. Borodino muzika“ (2 CD; „Olympia“, Didžioji Britanija), „P. Čaikovskio, F. Schuberto ir S. Rachmaninovo kūriniai fortepijonui“ (2 CD; „Intim Music“, Švedija), „F. Chopino muzika fortepijonui“ (2 CD iš koncertų Stokholme; „TVProm“, Švedija), „Rusų kompozitorių muzika“ (5 CD komplektas; „Bomba-Piter“, Rusija), „Rusų dvarų muzika“ („Melodija“, Rusija).

Apie V. Riabčikovo virtuoziškumą iškalbingiausiai byloja muzikologų nuomonė, kad, išgirdęs šį pianistą, būtų priblokštas pats Michailas Glinka. Tai visus standartus laužantis aukščiausio lygio atlikėjas, kurio rankose fortepijonas atgyja, šaukia, verkia, dainuoja. Jam sėdint prie instrumento gali pajusti, kas yra magija.

Po pirmojo pasirodymo Vakaruose praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje V. Riabčikovas akimirksniu užsitarnavo nepaprasto jautrumo ir žavesio pianisto vardą. Michailo Glinkos kūrinių atlikimas ir įrašai, kuriuos išleido firma BIS, sulaukė apžvalgų lavinos visame pasaulyje. Rusijoje ir Vakaruose į jo programas būdavo įtraukiami negirdėti ar pamiršti fortepijoniniai kūriniai, taip pat mažiau žinomų rusų kompozitorių romantikų opusai. Jo repertuaras itin platus, apimantis tiek vokalinę, tiek fortepijoninę muziką bei kūrinius su orkestru. 1992 metais UNESCO siūlymu Viktoras Riabčikovas buvo pripažintas metų pianistu.

Savo misiją ir veiklos prasmę pianistas mato supažindindamas užsienio klausytojus su retai atliekamų rusų kompozitorių muzika – jo repertuare atsirado monografinės M. Glinkos, C. Kiuji, J. Fieldo kūrinių programos. Išskirtinį dėmesį V. Riabčikovas skiria Michailo Glinkos kūrybai: organizavo didžiojo rusų kompozitoriaus atminimui skirtą festivalį, įkūrė Glinkos muzikos draugiją.

V. Riabčikovas – dažnas veidas Rusijos televizijose, radijo stotyje „Orfėjas“ rengia laidas apie rusų kompozitorius. 14 laidų apie jų muziką fortepijonui įtraukta į mokymų programas, jos viešinamos švietimo portaluose.

Koncertus Rusijoje bei užsienyje atlikėjas derina ir su pedagogine veikla – dėsto Valstybinėje chorinės muzikos akademijoje Maskvoje.

Svarbiausi darbai

Образование - Ташкентская гос.консерватория им. Ашрафи (класс А. И. Даниловой,
ученицы А.Б. Гольденвейзера и Я. И. Зака)

Московская государственная.консерватория им.Чайковского ( класс
Т. П. Николаевой, ученицы А. Б. Гольденвейзера - аспирантура)

Дискография - 1. все ф- ные соч. М. И. Глинки ( 3 СD, фирма "BIS",Швеция )
2. Два СD с музыкой братьев Рубинштейна и Бородина (фирма " Olympia",
Великобритания)
3. Два СD с музыкой Чайковского, Шуберта и Рахманинова ( фирма
" Intim music", Швеция)
4. Два СD с концертов в Стокгольме - Шопен ( фирма " TBProm" , Швеция)

5. Пять CD с муз. русских композиторов ( фирма " Bomba- Piter", Россия)

6. CD " Музыка Русской усадьбы" ( фирма " Мелодия" , Россия )

7. Записал 14- ть передач о русских композиторах на радио "Орфей",
Москва ( выложено в Интернете на образовательном портале)

Гастроли - гастролировал почти во всех странах Европы, в США, ЮАР, Индии, Аргентине,
Зимбабве,России ( более чем в 28 странах)

Фестивали - участвовал в различных фестивалях в Швеции, Англии, Италии, Германии,
Литве ( в том числе и сам организовывал фестивали в России, Швеции,
Италии и Швейцарии )

классы - давал мастер- классы в Академии музыки, Стокгольм; в Институте в
г.Колчестер, Англия;. в колледже Колорадо- Спрингс, США;. в Инсти-
туте г. Клайпеда, Литва; в г. Требинье, Сербия;

Работа в жюри конкурсов - член жюри - конкурс в г. Динан, Франция; конкурс им.Ру-
бинштейна,С.- Петербург; конкурс им. Лютославского,
Польша; конкурс "Музыка ХXI века" - Австрия, Португалия
Украина;. конкурс "Перлы Балтии", Литва, конкурс им. Сав-
шинского, Россия.
Председатель жюри - Конкурс " Remo Vinciguerra", Италия,
Конкурс " Reinessanse", Литва; Конкурс им Д.Фильда, Ир-
ландия ( организовал этот конкурс в 2017г.)

Известен, как пропагандист русской музыки, а также редко звучащих произведений не только русских, но и зарубежных композиторов. Записи В. Рябчикова часто транслируются российскими и западными радиостанциями классической музыки (к примеру - BBC-3, Англия, Радио Берна, радио Нью-Йорка Йорка, радио Австралии, Р-2 в Швеции, радио Классика и " Орфей" Россия и т.д.).
Один из основателей общества Глинки в Москве ( вице-президент президент) , Почетный член Берлинского общества любителей Глинки.
Член экспертного совета Российского Союза Творческих Работников Культуры, заслуженный работник культуры (2014), доцент кафедры фортепиано Академии хорового искусства имени В. С. Попова.

Publikacijos

Viktoras Riabčikovas: „Klasikinė muzika – šviesa, kurią norima išjungti“

Siūlome pokalbį su žymiu rusų pianistu ir pedagogu.

– Užaugote Taškente. Kaip klostėsi Jūsų santykiai su muzika?
– Sesuo privačiai mokėsi skambinti fortepijonu, sykį ji mane nusivedė į pamoką. Mokytoja, pamačiusi mano susidomėjimą, nutarė mane patikrinti. Pasakė, kad atidaroma nauja muzikos mokykla talentingiems vaikams ir pasiūlė ten mokytis. Buvau priimtas į smuiko specialybę, nes visos kitos vietos jau buvo užimtos.
Pirmaisiais metais mokiausi pas puikų pedagogą ir smuikas man patiko, bet antraisiais, pasikeitus mokytojui, rezultatai ėmė ryškiai prastėti. Ketvirtoje klasėje mane jau norėta išmesti kaip profesiškai netinkamą. Tik ritmikos mokytoja Zoja Bojarova, kuri mane labai mylėjo, vis sakė, kad būsiu pianistas. Keista, nes aš juk griežiau smuiku.
Ji kartodavo, kad būsiu pianistas, koncertuosiu visame pasaulyje, Paryžiuje, Londone. Tuo metu, septintajame dešimtmetyje, tai buvo sunku net įsivaizduoti. Bet greičiausiai ji man visa tai ir įkalė į galvą. Aš manau, tėvai savo vaikams turi nuolat kartoti, kad jiems prieš akis – puiki ateitis, kad jie talentingi, užuot priekaištingai niurnėję, jog esi nevykėlis.
Kai mane norėjo išmesti, mokytoja patarė pervesti į fortepijono klasę. Ten, regis, reikalai pajudėjo ir mokyklą baigiau kaip vietinė žvaigždė. Tačiau įstojęs į konservatoriją pamačiau, kad tokių žvaigždžių daug. Baigėsi visas mano pasipūtimas.

– Jūsų kūrybinis likimas susiklostė taip, kad kaip pianistas, rengiantis solinius koncertus, esate labiau žinomas Europoje negu Rusijoje. Kaip manote, kodėl?

– Rusijoje dabar esu daugiau žinomas kaip radijo stoties „Orfėjas“ laidų vedėjas, vedu programą apie rusų kompozitorius. Pataikiau gyventi tuo metu, kai Rusijoje buvo perdėm sureikšminti konkursai – koncertų scenose matėme tik daugybės konkursų laureatus. O juk konkursai – ne kiekvienam menininkui tinkanti forma atsiskleisti. Aš – ne konkursinis. Vakarų auditorijai ne taip svarbu, ar esi laureatas.
– Kas paskatino vesti radijo laidas?

– Kažkaip atsitiktinai viskas susiklostė. 1997 metais organizavau Michailo Glinkos kamerinės muzikos festivalį ir mane pakvietė į radijo stotį „Orfėjas“. Laida buvo labai sėkminga, pasakė, kad aš puikiai kalbu.

Pirmą kartą į savo laidą ėjau be galo pasitikėdamas, žinojau, apie ką kalbėsiu, buvau nusiteikęs improvizuoti numatytomis temomis. Pasirodo, nė velnio, mikrofonas – rimtas dalykas, reikia labai gerai pasiruošti, kad laida sudomintų klausytoją ir būtų vertinga.

– Kaip Jums atrodo, ar šiandien pakanka dėmesio klasikinei muzikai?

– Atėjo galingas popmuzikos, roko desantas. Vyksta stiprus klasikinės muzikos puolimas. Žinomas posakis: „Muzika – kalba, kuria Dievas kalbasi su žmonėmis.“ Čia turimos mintyje liaudies dainos ir klasika. Ką mes patiriame roko grupių koncertuose? Beprotišką, net fiziškai veikiantį garsą, stebime įmantrius reginius – šviesas, ugnį... Bet juk šviesa iš principo visuomet nugali tamsą, nes ji apšviečia. Reikia ją išjungti, kad tamsa laimėtų. Tai ir vyksta – norima išjungti šviesą. Betgi visada atsiras riteris ant balto žirgo, kuris išgelbės princesę. Menas – amžinas.

– Užsiminėte apie prestižinius tarptautinius konkursus. Kiek svarbu jaunam pianistui juose dalyvauti?

– Norint dalyvauti konkurse ir jį laimėti, reikia geležinių nervų. Jaunystėje tai lengviau, nes tiki esąs genialiausias. Iš esmės kiekvienas muzikantas tuo tiki, kitaip neįmanoma. Jaunystėje lengva groti konkursuose, nes tavyje natūraliai rusena konkurencijos, lenktyniavimo dvasia.
Su amžiumi viskas keičiasi. Kaip tame garsiame J. Brahmso posakyje. Jaunystėje jis sakydavo: „Aš. Aš ir Mozartas.“ Vėliau – „Mozartas ir aš.“ Pagaliau, gyvenimo saulėlydyje, liko tik „Mozartas“...

Į konkursą susirenka tie, kurie sugeba tenkinti (t. y., apie juos žino) visus vertinimo komisijoje sėdinčiųjų poreikius. Statistinį vidurkį. Pamenu, kartą P. Čaikovskio pianistų konkurse išgirdau japonų atlikėją, skambinantį J. S. Bachą. Jis pasiūlė visiškai kitokią traktuotę, ji mane sukrėtė, sužavėjo. Tačiau jis neperėjo net į antrą turą – būtent dėl to, kad Bachą interpretavo kitaip. Pasirodo, grūdai išmetami, pelai paliekami. Tačiau to negalima taikyti visiems laureatams, tikrai ne. Bet dažnai konkursinę karjerą baigę atlikėjai arba pradingsta, arba pradeda groti visai kitaip, sakyčiau – turiningai.

O konkursai šiandien perdėm sureikšminami, jau virto tarsi kokia manija.

– Yra tokia sparnuota frazė, kad talentą reikia remti, o vidutinybės pačios prasimuša. Ar šis posakis tinka ir pianistams?

– Na, manau, retai nutinka, kad talentas liktų nepastebėtas. Nors dešimt žmonių tave pastebės ir įvertins, nors dešimt tavęs klausysis, tave gerbs ir mylės.

– Kaip Jus veikia publika salėje? Ar jaučiate skirtumą skambindamas kelioms dešimtims žmonių ir dešimttūkstantinei auditorijai?

– Priklauso nuo nuotaikos. Kartais koncertai būna labai sėkmingi sėdint kelioms dešimtims klausytojų. Tokia atmosfera susikuria... Nors iš principo aš labiau mėgstu dideles sales, kai tarp publikos ir manęs yra distancija.

– Į savo programas įtraukiate ne tik retai atliekamus kompozitorius, bet ir apskritai neskambintus. Koks Jūsų požiūris į klasikinės muzikos komercializaciją, kai koncertuose skamba šlageriai, kad tik publika suprastų? Nebesiekiama auklėti publikos, o jai pataikaujama, kad tik ji ateitų į koncertus.

– Viskas būtent taip. Kaip tik turiu ryškų pavyzdį. Stokholme į koncerto programą norėjau įtraukti M. Balakirevą, A. Glazunovą. Mano vadybininkas pasakė: „Niekas neateis. Grok Chopiną.“ Buvau priverstas sutikti ir, patikėkit, niekada nemačiau tokio antplūdžio. Nes į fortepijono koncertus žmonės apskritai retai vaikšto. Komercine prasme tai buvo neįtikėtinai sėkmingas koncertas.

Žmonės eina paklausyti didelių vardų, kad galėtų prieš draugus pasipuikuoti. Lyg duodami suprasti, kad priklauso išrinktiesiems, nes buvo koncerte, į kurį neįmanoma gauti bilietų. Tokių, kurie eina klausyti muzikos dėl muzikos, maža. Dabar susidomėjimas retomis programomis išblėso.

Pamenate legenda tapusią istoriją apie Maskvoje kelis koncertus (1957 m. – Red. past.) grojusį garsųjį Glenną Gouldą? Pirmajame koncerte buvo vos dešimt klausytojų. O antrajame – apgultis, nes tie dešimt žmonių paskambino pažįstamiems ir pasakė, kad buvo kažkas nepaprasta. Dabar einama į tam tikrus vadybininkų išviešintus vardus. Ir sukasi karuselė: tie patys veidai, tie patys žmonės... Išsiveržti iš šios rutinos nėra lengva. Arba turi sugebėti įšokti į tą karuselę, arba sukurti kažką sava.

Pagal Tatjanos Valovič pokalbį su V. Riabčikovu parengė Edita GRUDZINSKAITĖ

Vaizdo įrašų galerijos

No video gallery found

Nuotraukų galerijos

Victor Ryabchikov

Victor Ryabchikov

2018-07-29