EDUARDO BALSIO 100-OSIOMS GIMIMO METINĖMS PAMINĖTI „EDUARDO BALSIO MUZIKA“

EDUARDO BALSIO 100-OSIOMS GIMIMO METINĖMS PAMINĖTI „EDUARDO BALSIO MUZIKA“
Kauno valstybinė filharmonija
L. Sapiegos g. 5, Kaunas LT-44252
17:00
2019-10-05
Šeštadienis
Įsigykite bilietą Įsigyti bilietą

KLAIPĖDOS VALSTYBINIO MUZIKINIO TEATRO SIMFONINIS ORKESTRAS

Vyr. dirigentas Tomas Ambrozaitis

 

Solistė LINA MARIJA SONGAILĖ (smuikas)

 

Dirigentas TOMAS AMBROZAITIS

 

Programa:

EDUARDAS BALSYS

I koncertas smuikui ir orkestrui

Siuita simfoniniam orkestrui iš baleto „Eglė žalčių karalienė“

 

 

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras parengė koncertinę programą iš pajūrio krašto kilusio kompozitoriaus Eduardo Balsio (1919–1984) jubiliejiniams metams paminėti.

Koncerte skambės 1954 m. E. Balsio parašytas Pirmasis koncertas smuikui ir orkestrui. Jį atliks jauna, užsienyje mokslus baigusi klaipėdietė smuikininkė Lina Marija Songailė ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras. Antroje koncerto dalyje klausytojai išgirs Siuitą simfoniniam orkestrui iš vienintelio E. Balsio sukurto baleto „Eglė žalčių karalienė“. Pagal lietuvių liaudies pasakos siužetą sukurta muzika baletui „Eglė žalčių karalienė“ tiks ne tik gilesnius jos prasmių kodus lukštenantiems suaugusiems, bet ir pasakas mėgstantiems vaikams bei paaugliams.

 

Vieno talentingiausių pokario kartos kompozitorių E. Balsio pažintis su muzika prasidėjo pajūrio krašte, 1929–1939 m. jam besimokant Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Čia būsimasis kompozitorius dainavo gimnazijos moksleivių chore ir grojo pučiamųjų orkestre. 1941–1945 m. mokytojavo Kretingos gimnazijoje, dirigavo moksleivių chorui, kūrė dainas. 1945 m. E. Balsys pradėjo studijuoti kompoziciją Kauno valstybinėje konservatorijoje. Tačiau pajūryje jis su šeima daugelį metų leisdavo vasaras, čia parašė ir nemažai savo kūrinių. E. Balsys tapo vienu žymiausių Lietuvos kompozitorių-marinistų, Klaipėdos, Baltijos jūros tematikai paskyręs nemažai savo kūrinių. Tai – ne tik baletas „Eglė žalčių karalienė“ ir opera „Kelionė į Tilžę“, bet ir poema styginių orkestrui „Jūros atspindžiai“, taip pat kelios dešimtys pajūrio tematikai skirtų ir populiariomis tapusių dainų.

 

L. M. Domarkaitė-Songailė – jaunosios kartos smuikininkė, aktyviai koncertuojanti Europoje ir už jos ribų. Ji yra Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos absolventė. 2006–2008 m. paraleliai mokėsi Imolos muzikos akademijoje „Incontri col Maestro“ Italijoje. Studijavo prestižiniuose Europos menų universitetuose: bakalauro studijas 2012 m. baigė profesorės S. Marcovici smuiko klasėje Graco muzikos bei vaizduojamųjų menų universitete Austrijoje, magistro diplomą su aukščiausiais įvertinimais gavo 2014 m. baigusi profesoriaus P. Bermano smuiko klasę Lugano „Conservatorio della Svizzera italiana“ Šveicarijoje. Smuikininkė yra daugelio nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatė. Pelnė pirmąją vietą ir ryškiausios Lietuvos atlikėjos vardą tarptautiniame konkurse „Gradus ad Parnassum“ Kaune, pirmąją premiją festivalyje „Gasparo da Salo“ Italijoje. Kaip solistė sėkmingai pasirodė tarptautiniuose festivaliuose „Vladimir Spivakov invites“ (Maskva), „Gasparo da Salo“ (Italija), Livorno muzikos festivalyje Italijoje, taip pat Pažaislio muzikos festivalyje. 2013 m. vasarą kaip Gustavo Mahlerio jaunimo orkestro narė koncertavo tokiose žymiose Europos salėse, kaip Zalcburgo „Felsenreitschule“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Londono „Royal Albert Hall“ ir Drezdeno „Semperoper“. 2014–2018 m. buvo G. Kremerio vadovaujamo kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ smuikininkė. 2017 m. buvo orkestro „European Philharmonic of Switzerland“ narė. Nuo 2017 m. dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete ir Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje.

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius

Prenumeruokite „Muzikos barus“!