Gidonas Kremeris ''Preludes to a lost time''

Gidonas Kremeris ''Preludes to a lost time''
VAIDILOS TEATRAS
A. Jakšto g. 9, Vilnius 04117
19:00
2017-12-29
Penktadienis
Įsigykite bilietą Įsigyti bilietą

Naujausio mano projekto pagrindas – Mieczyslawo Weinbergo preliudų ciklas. Šį lenkų ir žydų kilmės muziką laikau vienu ryškiausių XX amžiaus kompozitorių.
Bebaigdamas 24 preliudų transkripcijas smuikui (M. Weinbergas preliudus parašė violončelei) pagalvojau, kad atliekant šį ciklą vertėtų pasitelkti nuotraukose užfiksuotus vaizdinius. O kai 2017 metų birželį Vilniuje susitikau su fotomenininku Antanu Sutkumi, netrukus supratau, kad mes šnekame ta pačia kalba.
Įdomu tai, kad M. Weinbergo preliudai parašyti šeštojo ir septintojo dešimtmečio sandūroje – maždaug tuo metu, kai A. Sutkus užfiksavo kai kuriuos įspūdingiausius savo kadrus. Jokių kitų sąsajų tarp šių dviejų menininkų nėra, nebent tai, kad tuo metu jie abu gyveno Sovietų Sąjungoje ir buvo priversti taikytis prie postuluojamų komunistinių utopijų.
M. Weinbergo muziką aš atradau gana neseniai, bet susipažinęs su ja išsyk tapau aistringu jos gerbėju. Šie preliudai – tai 24 emocijų kupini garsiniai paveikslai. Kai šalia šios muzikos atsiduria A. Sutkaus darbai, susiformuoja unikali erdvė, kurioje klausytojai ir žiūrovai patiria neeilinių dvasinių įspūdžių – jie tarsi keliauja iš vieno daugiasluoksnio pasakojimo į kitą. Taip prisiliečiama prie seniai praėjusių laikų, į kuriuos žvelgia du dar gyvi žmonės.
                                                                                                                   Gidonas Kremeris, September 2017

GIDONAS KREMERIS

Rygoje gimusį ir užaugusį smuikininką Gidoną Kremerį (g. 1947) kritikai jau seniai vadina viena ryškiausių pasaulinės muzikos scenos asmenybių. Gimtajame mieste baigęs muzikos mokyklą, jis išvyko studijuoti į Maskvos konservatoriją, kur jo specialybės dėstytoju tapo Davidas Oistrachas. Baigdamas studijas G. Kremeris jau buvo keturių tarptautinių konkursų laureatas. Ryškiausiais to meto laimėjimais tapo pirmosios vietos Karalienės Elžbietos konkurse Briuselyje (1967) ir Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje (1970).
Puikiai prasidėjusi tarptautinė karjera nenutrūko: pavydėtinas darbštumas ir originalus muzikinis mąstymas padėjo G. Kremeriui pelnyti vieno įtakingiausių savosios kartos muzikų reputaciją. Jis yra griežęs beveik visose prestižiškiausiose pasaulio scenose – nuo Japonijos iki Šiaurės Amerikos, koncertavo su žymiausiais orkestrais ir dirigentais.
Būtų sudėtinga įvardinti tas smuikui parašytos muzikos teritorijas, kurių G. Kremeris dar nėra išžvalgęs. Jis yra atlikęs neįtikėtinai daug įvairiausios muzikos – nuo klasikos ir romantizmo „standartų“ iki XX amžiaus vidurio kompozitorių-novatorių opusų ir šiuolaikinių autorių, ypač iš Rusijos ir Rytų Europos, kūrybos.
Išleista daugiau kaip 120 jo atliekamų kūrinių įrašų, daugelis jų įvertinti reikšmingais tarptautiniais apdovanojimais. 2016 metais smuikininkui įteiktas „Praemium Imperiale“ apdovanojimas, kartais vadinamas muzikos pasaulio Nobelio premija.
G. Kremerio 1997 metais suburtas tarptautinis kamerinis orkestras „Kremerata Baltica“ – tai aukščiausio lygio kolektyvas, kurio įrašytas Mieczysławo Weinbergo kūrinių albumas 2002 m. pelnė „Grammy“ apdovanojimą, 2016 metais buvo jam nominuotas.
Intensyvus muzikinis gyvenimas netrukdo skleistis ir rašytojo talentui: G. Kremeris išleido jau keturias knygas apie muzikinį auklėjimą. Naujausia jo knyga „Laiškai jaunai pianistei“ išversta ir į lietuvių kalbą.

ANTANAS SUTKUS

Antanas Sutkus (g. 1939) ¬ vienas garsiausių vardų Lietuvos fotografijos istorijoje. Vien per pastaruosius penkerius metus jis surengė kelias dešimtis asmeninių parodų Lietuvoje ir keliolikoje pasaulio šalių. Jo darbų yra įsigiję dešimtys muziejų, fondų ir privačių asmenų. Antanas Sutkus buvo vienas iš Lietuvos fotomenininkų sąjungos iniciatorių ir vadovų. Lietuvoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse išleista daugiau kaip 30 jo nuotraukų albumų. Jis yra Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos valstybinių apdovanojimų kavalierius.
_____________________________________________________


Gerbiami žiūrovai, prašome gerbti vieni kitus ir atkreipti dėmesį, jog vaikai iki 7 metų į „Vaidilos klasikos“ koncertus neįleidžiami.


#klasika21amziuje

Renginio nuoroda: http://www.vaidilosklasika.lt

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius

Prenumeruokite „Muzikos barus“!