Instaliacija „Pabaltys“

Instaliacija „Pabaltys“
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
Vilniaus g. 41, Vilnius
03:42
2024-06-20
Ketvirtadienis

Autorės – Marija ir Natalija Pečiatnikovos (Vokietija)

„Pabaltys“ – tai 20 minučių animacinis filmas ir jį papildanti instaliacija, sudaryta iš piešinių, kadruočių, kt. Tai jautrus filmo autorių, sesių dvynių Marijos ir Natalijos Pečiatnikovų, grįžimas į savo vaikystę – kaimelį Ignalinos miškuose netoli Palūšės. Nuo mažų dienų kiekvieną vasarą mergaitės su tėvais ir seneliais iš tuometinio Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) atvažiuodavo atostogauti į Pabaltį – penkių namų kaimą, kuriame gyveno tik Mačiuliai…
„Tai buvo nuostabūs laikai. Tarp kerinčios gamtos, gerumą dalijančių vietos žmonių ir… menininkų, – pasakoja Natalija. – Tie menininkai buvo tėvo, kino studijos „Lenfilm“ filmų direktoriaus, bičiuliai – dailininkai, poetai… Nežabotos fantazijos žmonės, kaimelyje rengė parodas, koncertus, spektaklius. Įstabios vasaros Pabaltyje padarė mums didžiulę įtaką, didžia dalimi lėmė profesijos pasirinkimą. Vaikystės prisiminimai ir pojūčiai lydi mus ir dabar. Kur bebūtume, net Norvegijoje, susižavėjusios sakome, kad „gražu kaip Lietuvoje“… Lietuva ir menas mums neatsiejami dalykai. Lietuvos vasaras – suvokiame kaip laisvės ir kūrybos laboratorijas“.

Baigusios mokyklą merginos išvyko į JAV, ten studijavo meno specialybes. Vėliau grįžo į Europą. Šiuo metu gyvena Vokietijoje: tapo, kuria instaliacijas, dėsto; dalyvauja tarptautinėse parodose ir projektuose, pelno apdovanojimų.
2016 m. seserys išleido piešinių albumą „Pabaltys“, įamžinusį vaikystės Pabaltyje akimirkas.
„Prieš dvejus metus mirė tėvas. Kai radome jo mėgėjiška kamera Lietuvoje filmuotų juostų, suvokėme, kad privalome kažkokiu būdu jas panaudoti – įamžinti tėvo atminimą, savo vaikystės potyrius ir neblėstančią tų dienų aurą, – apie animacinio projekto sumanymą kalba Marija. – Po trisdešimties metų atvykome į Lietuvą, nusigavome iki Ignalinos, Palūšės. Ten niekas apie Pabaltį negirdėjo, sakė, kad kaimo, matyt, nebėra. Bet į mūsų paieškas įsijautė vienas vietos gyventojas, – jis rado kelią. Kai įvažiavome į Pabaltį, pamatėme visiškai nepasikeitusį vaizdą. Prie namo, kuriame gyvendavome, stovėjo mašina, iš kiemo išbėgo šuo. Išėjo vyriškis, pamatė mus ir sušuko: „Tai – mūsų dvynukės!“. Tas žmogus – Kazimieras Mačiulis, Jono sūnus, senelio Edvardo anūkas, tądien atsitiktinai buvo atvykęs į kaimą iš Kauno…“

Tačiau visai neatsitiktinai Kazimieras ir jo žmona Jūratė, brolis Stasys 2018-ųjų vasarą nuvyko į Hamburgą, kur gyvena seserų mama, ir kur įvyko projekto „Pabaltys“ premjera; šių metų liepą Mačiuliai važiavo į kūrinio pristatymą Sankt Peterburge. Dar daugiau Mačiulių atvyks į M. ir N. Pečiatnikovų filmo ir instaliacijos rodymą Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius