MUZIKINĖS PARALELĖS
Dvi iškilios Ukrainos muzikės, šiuo metu gyvenančios Lietuvoje, pristato naują programą, kurioje skambės kūriniai smuikui solo ir smuikui su fortepijonu. Atsidėkodamos prieglobstį suteikusiai Lietuvai, koncerte jos pristato lietuvių ir ukrainiečių kompozitorių kūrinius.
Didžiąją programos dalį sudaro XX a. kūrėjų muzika. Taigi, atlikėjos puikiai įsisavinusios nūdienos muzikai būdingą atlikimo techniką, jautriai įsiklauso į kompozicijose alsuojančią tautinę dvasią, liaudies muzikos atgarsius.
„Fantazijoje“ smuikui solo ukrainietis Andrij Štogarenko geba puikiai sieti XX a. muzikos technikas, keliančias papildomus sunkumus ir kūrinio atlikėjams su ukrainiečių folkloro intonacijomis. Tačiau svarbiausia, kad visos techninės įmantrybės skirtos tautinei dvasiai atskleisti.
Vytautas Barkauskas – vienas iškiliausių lietuvių kompozitorių, itin garsėjęs savo kamerine muzika įvairios sudėties ansambliams. Jo kūryboje nūdienos kompozicijos technikos dera su neoklacicistinėmis tendencijomis (aiškus konstruktyvumas, skaidrumas), polifoniniai principai.
Viktoras Kosenko, parašydamas smuiko sonatą, į Ukrainos muzikos kultūrą pateko pirmiausia kaip lyrinių kūrinių meistras. Jo kūryba alsuoja romantiškomis liaudies dainų intonacijomis.
Oksana Protas (Ukraina) muzikinį išsilavinimą įgijo gimtinėje – iš pradžių Umano muzikos koledže, vėliau – Donecko muzikos akademijoje. Ten ji baigė ir aspirantūrą. Vėliau dirbo simfoniniame orkestre (Doneckas), operos teatro orkestruose (Doneckas, Dnepropetrovskas), yra nuolatinė kamerinių ansamblių narė. Jos repertuare – kūriniai smuikui ir fortepijonui, taip pat ji nemažai koncertavo trio, kvartetų, kvintetų sudėtyse, apvažiavo su koncertais daugelį Ukrainos salių.
O. Protas yra Ukrainos kamerinės muzikos asociacijos narė. Pastaraisiais metais ji buvo Dniepro operos ir baleto teatro koncertmeisterė, taip pat nemažai koncertavo ir kaip solistė su orkestru, yra dažna įvairių festivalių dalyvė. Ji taip pat dėstė Dniepro muzikos akademijoje.
Nuo 2022 m., prasidėjus karui Ukrainoje, Oksana persikėlė gyventi į Lietuvą, dirba Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre (meno vadovas ir vyr. dirigentas G. Rinkevičius) bei tęsia koncertinę veiklą kameriniuose ansambliuose su Ukrainos ir Lietuvos muzikais.
Marija Mirovska gimė Charkove (Ukraina). Vienuolikos metų pirmą kartą grojo su simfoniniu orkestru, o keturiolikos surengė pirmąjį rečitalį. 2000 m. su pagyrimu baigė Maskvos Gnesinų pedagoginį muzikos institutą, o kiek vėliau – ir aspirantūrą. M. Mirovska stažavo profesorių W. Balnkenheimo, K. Steinegger, K. Hellwigo, D. Baškirovo ir kt. meistriškumo kursuose. 2023 m. ji įgijo Meno daktaro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
Marija nepaprastai daug koncertuoja solo ir įvairių ansamblių sudėtyse. Jos koncertų maršrutai driekiasi Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, Šveicarijos, Ispanijos miestuose. Skambino ji ir su orkestrais, diriguojant V. Kucenko, D. Orlovui, Ukrainos liaudies artistui A. Gulianickiui, P. Baginskiui, J. Janko, A. Hurginui ir kt. Ukrainos ir Šveicarijos radijo ir televizijos kanalai apie pianistę yra sukūrę laidų. Pianistė bendradarbiauja su šiuolaikiniais kompozitoriais iš Lietuvos, Rusijos ir Ukrainos – atlieka jų naujus kūrinius.
Nuo 2011 m. rugsėjo pianistė gyvena Vilniuje, yra aktyvi Lietuvos muzikų sąjungos narė.
Projektą remia Lietuvos kultūros taryba
PROGRAMOJE
V. Barkauskas (1931-2020). Partita smuikui solo op. 12
A. Štogarenko (1902-1992) Fantazija smuikui solo
B. Dvarionas (1904-1972). Sonata-baladė smuikui ir fortepijonui
V. Kosenko (1896-1938). Sonata smuikui ir fortepijonui a-moll, op.18 (I dalis).
O. Balakauskas (1937). Šokių siuita smuikui ir fortepijonui
M. Skoryk (1938-2020). Karpatų rapsodija smuikui ir fortepijonui.