Teatrališkumas muzikoje. Susitikimas su Modestu Pitrėnu

Teatrališkumas muzikoje. Susitikimas su Modestu Pitrėnu
Birštono kurhauzas
B. Sruogos g. 2, Birštonas LT-59209
15:30
2014-08-03
Sekmadienis

Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Modestas Pitrėnas yra vienas profesionaliausių, perspektyviausių ir labiausiai vertinamų Lietuvos dirigentų. Chorinį, operinį ir simfoninį dirigavimą jis studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, profesorių Liongino Abariaus ir Juozo Domarko klasėse. 1995-1996 m. dirigentas tobulinosi garsiojoje Zalcburgo muzikos ir vaizduojamojo meno aukštojoje mokykloje „Mozarteum“, profesorių Walterio Hageno-Grollio ir Karlo Kamperio klasėse. Vėliau dalyvavo žymių dirigentų Esos-Pekkos Saloneno, Jormos Panulos, Helmutho Rillingo, Olgos Geczy  ir kitų seminaruose bei meistriškumo kursuose.

Modestas Pitrėnas sukaupė didelę ir vertingą patirtį dirbdamas su įvairiais muzikiniais kolektyvais. Būdamas 16 metų, 1990-aisiais jis įkūrė chorą „Psalmos“, kuriam vadovavo iki 2000-ųjų, gastroliavo Europoje ir JAV bei laimėjo daugelį apdovanojimų tarptautiniuose choro konkursuose ir festivaliuose. Pats Modestas Pitrėnas pelnė keletą aukščiausių prizų nacionaliniuose ir tarptautiniuose choro dirigavimo konkursuose, o 2003 m. VII-ajame Grzegorzo Fitelbergo dirigavimo konkurse Katovicuose (Lenkija) jam pirmajam iš Lietuvos dirigentų pasisekė pelnyti I premiją ir aukso medalį. Modestui Pitrėnui atsivėrė puikios galimybės atskleisti savo talentus bendradarbiaujant su įvairių Lenkijos regionų – Silezijos, Sudetų, Pamario ir Krokuvos – filharmonijų orkestrais.

Pastaraisiais metais dirigento veikloje ypatingą vietą užima bendradarbiavimas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO). Nuo 2004 m. jis yra orkestro vyriausiojo dirigento asistentas. Su LNSO jis parengė puikiai kritikų įvertintas programas – solidžius Witoldo Lutosławskio, Ludwigo van Beethoveno, Roberto Schumanno, Gustavo Mahlero ir Claude‘o Debussy simfoninius opusus, daugybę sekmadieninių programų visai šeimai. Maestro 2009 m. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertavo su Violeta Urmana, surengė koncertų su kitais garsiais atlikėjais – tai dainininkai M.Salminenas, J. Ryhänenas, A.Antonenko, V.Noreika, E.Montvidas, E.Silins, A.Angeris, V.Prudnikovas, S.Stonytė, E.Scherbachenko, I. Kalna, A.K. Behnke, A. Grigorian, I. Prudnikovaitė, K. Opolais, P. Yende ir A. Nigro, smuikininkai T.Grindenko, B.Skride, P.Bermanas, V.Čepinskis,  violončelininkai D.Geringas ir A.Kniazevas, pianistai M. Rubackytė, A.Lyakhovsky, P.Donohoe ir P.Geniušas, obojininkas F.di Rosa ir kt. Dirigentas nemažai koncertų parengė ir su Lietuvos valstybiniu, Mažosios Lietuvos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoniniais orkestrais bei Kauno ir Lietuvos kameriniu orkestrais. Nuo 2000 m. Modestas Pitrėnas dirigavo Georges'o Bizet „Karmen“ ir Kurto Weillio „Trijų grašių operos“ spektakliams Klaipėdos muzikiniame teatre.

2000–2004 m. M.Pitrėnas dėstė Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijoje ir vadovavo jos auklėtinių chorui; išleido liturginį bendruomenės giesmyną. 2001 m. rugsėjį tapo Vilniaus B. Dvariono muzikos mokyklos simfoninio orkestro meno vadovu ir dirigentu. Nuo 2003 m. dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dirigavimo katedroje. 2006 m. sausį jis buvo paskirtas Kauno miesto simfoninio orkestro vyriausiuoju dirigentu, su šiuo kolektyvu rengia koncertines programas, dalyvavo LTV muzikiniame projekte „Triumfo arka“ (2008 m.)

2006 m. pakviestas rengti Richardo Strausso operos „Salomėja“ ir Rachelės Portman operos vaikams „Mažasis princas“ premjeras Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, diriguoja baletus „Raudonoji Žizel“ ir „Graikas Zorba“, Peterio Eötvöso operą „Meilė ir kiti demonai“ ir Richardo Wagnerio „Valkiriją“, o 2008 m. tapo Gaetano Donizetti operos „Meilės eliksyras“ pastatymo muzikos vadovu ir dirigentu.

Nuo 2009 m. pradėjęs eiti Latvijos nacionalinės operos meno vadovo ir vyriausiojo dirigento pareigas šiame teatre M. Pitrėnas pastatė J.Massenet „Vertherį“ ir G.Puccini „Triptiką“, rengia G.Rossini „Sevilijos kirpėjo“ premjerą, diriguoja R.Wagnerio „Skrajojantį olandą“, G.Verdi „Aidą“, P.Čaikovskio „Pikų damą“, G.Puccini „Turandot“. 2010 m. pavasarį Varšuvos Didžiajame teatre M. Pitrėnas vadovavo baleto vakaro „Let’s dance Bach“ premjerai. 2010 m. gruodį maestro debiutavo Kelno operos ir Diuseldorfo „Deutsche Oper am Rhein“ teatruose. 2011 m. numatyti pasirodymai St.Galleno (Šveicarija) ir Varšuvos Didžiajame operos teatruose bei su Hamburgo simfoniniu orkestru (Vokietija).

M. Pitrėnas yra įrašęs daugiau kaip 10 chorinės ir simfoninės muzikos kompaktinių plokštelių.

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius