Robertas Šervenikas
Meno kūrėjo statusas suteiktas 2005-11-11
LR Kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-513
Profesorius
2005 – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija
2016 – Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) antrasis dirigentas Robertas Šervenikas (g. 1966) ypač vertinamas už aktyvią ir įvairialypę kūrybinę raišką – lietuvių kompozitorių simfoninių kūrinių premjeras bei įtaigias ir brandžias šiuolaikinės ir klasikinės muzikos interpretacijas. Maestro repertuare lygiai dėmesio skiriama operos, baleto ir simfoninės muzikos partitūroms, o ypatingą vietą užima šiuolaikiniai opusai.
Šervenikas yra daugelio Lietuvos kompozitorių kūrinių pirmasis dirigentas, tarp įsimintiniausių jo darbų – su LNOBT trupe parengtas įstabus O. Narbutaitės operos „Kornetas“ pastatymas; su LNOBT ir Nacionalinės filharmonijos kolektyvais atlikti tokie didingi opusai kaip Algirdo Martinaičio „Pieta“, Onutės Narbutaitės „Tres Dei Matris Symphoniae“, Vidmanto Bartulio „Nelaimėlis Jobas“. Dirigentas nuolatos dalyvauja šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje („Gaida“, „Jauna muzika“, „Iš arti“, „Marių klavyrai“), Vilniaus festivalyje, įrašęs kelias dešimtis šiuolaikinės muzikos kompaktinių plokštelių, nemažai jų „Naxos“, „Finlandia Records“ ir kitose įrašų kompanijose.
LNSO kolektyvui R. Šervenikas diriguoja nuo 1993 metų. Su šiuo orkestru maestro dalyvavo Reingau, Liudvigsburgo ir Meklenburgo-Pomeranijos (Vokietija), Forbacho, H. Berliozo ir Eviano (Prancūzija), A. Benedetti-Michelangeli (Italija), Vilniaus, „Gaidos“ ir kt. festivaliuose.
Tarptautinė R. Šerveniko karjera prasidėjo 1997 m., su Mstislavu Rostropovičiumi statant Sergejaus Prokofjevo baletą „Romeo ir Džuljeta“ Eviano festivalyje. Nuo 1998 m. jie drauge koncertavo žymiausiose pasaulio salėse. Maestro yra kviečiamas diriguoti Izraelio „Cameratai“, Sankt Peterburgo ir Slovėnijos filharmonijų, Slovėnijos nacionalinės operos, Rusijos valstybiniam simfoniniam, Karališkosios filharmonijos (Didžioji Britanija) ir kitiems užsienio orkestrams. Nuolat bendradarbiauja su Lietuvos kameriniu orkestru. Su įvairiais kolektyvais R. Šervenikas koncertavo beveik visose Europos šalyse, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Kinijoje, Tailande, Pietų Afrikos Respublikoje, Brazilijoje, Meksikoje, Omane, Izraelyje, Rusijoje. Dirigavo Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos Didžiojoje salėje, Amsterdamo „Concertgebouw“, Madrido „Auditorium de nationale“, Frankfurto „Alte Oper“, Londono „Cadogan Hall“, Berlyno „Konzerthaus“, Osakos „Festival Hall“ ir „Symphony Hall“, Tokijo „Suntory Hall“, „Metropolitan Art Space“, Kelno, Hamburgo, Sankt Peterburgo, Maskvos filharmonijos salėse. Vokietijos dienraštis „Der Tagesspiegel“ rašė:
„Tai, kaip Šervenikas nuskaidrina faktūros tankmę, niuansuoja perėjimus ir įaudrina plėtotę iki paties paskutinio įtempčiausio protrūkio, rodo išties tarptautinę klasę. Kaip ir tai, kaip tiksliai orkestras jo klauso ir derina aistrą su profesionalia precizija.“
Pastarųjų metų dirigento koncertiniai keliai iki pandemijos driekėsi Norvegija, Vokietijoje, Švedijoje ir Meksikoje.
Maestro diriguojamuose koncertuose dalyvavo violončelininkai M. Rostropovičius, D. Geringas, M. Maisky, trimitininkas M. André, pianistai D. Macujevas, A. Volodosis, M. Pletniovas, F. Kempfas, A.Volodin smuikininkai S. Chang, M. Fedotovas, J. Rachlinas, altininkai W. Christas, J. Bašmetas ir daugelis kitų.
2017 m. pasirodė R. Šerveniko diriguojamo Karališkojo Škotijos nacionalinio simfoninio orkestro CD su britų šiuolaikinio kompozitoriaus Peterio Fribbinso muzika („Resonus Classics“). 2018 m. pasirodė nauja kompaktinė plokštelė, kurioje maestro diriguoja M. K. Čiurlionio simfonines poemas.
Svarbią vietą R. Šerveniko veikloje užima operos ir baleto žanras. 2008–2018 m. R. Šervenikas buvo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro muzikos vadovas. Šiame teatre parengė daugelį operų (M. Musorgskio „Borisas Godunovas“, G. Verdi „Traviata“, G. Bizet „Karmen“, J. Tamulionio „Bruknelė“, A. Ponchielli „Lietuviai“, P. Čaikovskio „Eugenijus Oneginas“, R. Wagnerio „Lohengrinas“, O. Narbutaitės „Kornetas“, B. Bartóko „Herzogo Mėlynbarzdžio pilis“) ir baletų („Barbora Radvilaitė“, A. Šenderovo „Dezdemona“, L. Delibes’o „Kopelija“, G. Kuprevičiaus „Čiurlionis“, B. Bartóko „Stebuklingas mandarinas“), diriguoja baletus „Gulbių ežeras“, „Miegančioji gražuolė“, „Raudonoji Žizel“, „Romeo ir Džuljeta“, „Žizel“, „Don Kichotas“.
Nuo 2008 m. jis kviečiamas diriguoti Bavarijos valstybiniame operos teatre Miunchene. Tarp pastarųjų metų žinių apie maestro R. Šerveniką, pasiekusių iš Miuncheno, – ypatingą sėkmę liudijantys atsiliepimai apie Bavarijos valstybiniame operos teatre 2018 m. jo diriguotą P. Čaikovskio baletą „Spragtukas“, pastatytą žymaus JAV choreografo Johno Neumeierio. Antai „Abendzeitung Munich“ 2018 m. gruodžio 11 d. rašė:
„Diriguojant Robertui Šervenikui, vyravo absoliuti muzikos ir šokio scenoje harmonija, Bavarijos valstybinio orkestro instrumentai skambėjo melodingai ir minkštai.“
Tos pačios dienos dienraštyje „Süddeutsche Zeitung“ rašoma:
„Dirigento R. Šerveniko dėka Čaikovskis skamba gaiviai ir žėrinčiai.“
Apie „Romeo ir Džuljetą“ „Süddeutsche Zeitung“ buvo rašoma:
„Roberto Šerveniko diriguojamas Bavarijos valstybinis orkestras atskleidė visas Sergejaus Prokofjevo muzikos vertybes. Ilga Romeo ir Džuljetos kelionė į mirtį ir pabudimas žydinčiam gyvenimui buvo perteikti nuostabiai.“
Šervenikas taip pat yra dirigavęs Tokijo filharmonijos orkestrui Pasaulio baleto festivaliuose Japonijoje. 2020 m. debiutavo Ciuricho operos teatre su pandemijos sąlygomis pastatytu baletu „Miegančioji gražuolė“ (dirigavo orkestrui iš repeticijų salės, kai artistai šoko teatre). Po premjeros kritikai rašė:
„Skambesys buvo nuostabiai suderintas. R. Šervenikas perteikė turtingą P. Čaikovskio partitūrą ne tik entuziastingai, bet ir labai subtiliai“ („Oper actuell“);
„P. Čaikovskio muzika nuostabiai skamba ne operos teatre, o repeticijų salėje. Bet vis dėlto gyvai. Žavėjo dirigentas R. Šervenikas, smuikininkė H. Weinmeister“ („Tanznetz.de“);
„Dirigento tempas liudijo ryžtą, pasitikėjimą savimi – nepaisant brangios technikos, jautėmės lyg prisiminę senus gerus magnetofono juostų laikus“ („Neue Zurcher Zeitung“);
„Robertas Šervenikas dirigavo repeticijų salėje kilometro atstumu nuo operos teatro. Muzika buvo transliuojama šviesolaidžiu ir skambėjo tikrai nuostabiai turint galvoje tuščią orkestro duobę. Muzikantai galėjo girdėti gausius aplodismentus, skirtus „Miegančiajai gražuolei“ ir baletui“ („Dance for you“).
Intensyvi kūrybinė R. Šerveniko veikla 2005 m. buvo įvertinta aukščiausiu Lietuvos apdovanojimu – Nacionaline kultūros ir meno premija. 2016 m. už svarų indėlį bei ypatingus nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui maestro apdovanotas Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Baigęs M. K. Čiurlionio menų mokyklą, R. Šervenikas studijavo Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, kur įgijo chorinio, operinio ir simfoninio dirigavimo diplomus. Nuo 1996 m. dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, yra Dirigavimo katedros profesorius. 1996–2012 m. buvo LMTA simfoninio orkestro vadovas. 2002 m. su LMTA simfoniniu orkestru festivaliui „young.euro.classic“ Berlyne parengė Anatolijaus Šenderovo „Concerto in Do“ premjerą, sulaukusią itin palankių vertinimų Vokietijoje ir Lietuvoje (solistas – violončelininkas David Geringas). Maestro kviečiamas dalyvauti konkursų vertinimo komisijose, daugelį metų yra Tarptautinio Tytuvėnų vasaros festivalio ir Chaimo Frenkelio festivalio Šiauliuose meno vadovas.
DISKOGRAFIJA
Vytautas Barkauskas. Sun. (Avie AV2163)
Arvydas Malcys. Impetus (Arvydas Malcys, 2008)
Arvydas Malcys. Keturi koncertai. (SEM-001)
Arvydas Malcys. Vietos dvasia / Spirit of a Place (VSCD – 074; 2000)
Arvydas Malcys. Vox Clamantis in Deserto (quartz QTZ-2085)
Raminta Šerkšnytė Vortex (LMIPC CD 049, Lithuanian Music Information and Publishing Centre, 2007)
Marius Baranauskas. Kalbėjimas. Talking (LMIPC CD 045, Lithuanian Music Information and Publishing Centre, 2007)
Zoom in 6. New Music from Lithuania (Lithuanian Music Information and Publishing Centre, LMIPCCD 048, 2007)
Zoom in 7. New Music from Lithuania (Lithuanian Music Information and Publishing Center, LMIPCCD 054)
Jurgis Karnavičius (LMIPC CD 046, 2007)
New Music from Lithuania. Zoom in 5 (LMIPCCD 043, 2007)
Zoom in new music from Lithuania, LMIPCCD 011–012. 2002
Lithuanian New Music Series (LCUCD001)
Vytautas Barkauskas. Gidon Kremer, Yuri Bashmet (Vilniaus plokštelių studija, Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centras, VSCD-101, 2001)
Lithuanian Classical Collection 2006
Anatolijus Šenderovas Concerto in Do (Dreyer-Gaido, CD 21014)
Vilnius Festival Highlights 1997–2005 (National Philharmonic Society of Lithuania, LNF 009, 2006
Didysis muzikų paradas 2000 (Garso įrašų studija Bonifa. LMSMBCD-010)
Nymphaeum, Nomeda Valančiūtė (Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centras, LMIPC CD 033, 2006)
Klaipėdos kamerinis orkestras. Tobula garsų harmonija / Klaipėda Chamber Orchestra. Perfect Harmony of Sounds (Klaipėdos koncertų salė, 2009)
Zoom in 4. New Music from Lithuania (Lithuanian Music Information and Publishing Centre, LMIPCCD 032, 2005)
Jurgis Juozapaitis, Tower Counterpoints (LMIPC CD 031, 2005)
Centones Meae Urbi – Onutė Narbutaitė (Vilniaus plokštelių studija 2000, VSCD – 063)
Zoom in 2. New Music from Lithuania (Lithuanian Music Information and Publishing Centre, LMIPCCD 019–020, 2003)
Mozart. Piano Concerto No.24 (SABAM DDD 72012; 2001)
Vytautas Barkauskas, Jeux (Avie, AV 2073, 2005.)
Mozart. Piano Concerto (SABAM DDD72002, 2000)
Onutė Narbutaitė. Symphony No.2 (Finlandia Records 0927-49597-2, 2003)
Anatolijus Šenderovas. Shma Israel / O Izraeli, klausyk (World premiere 11 09 1997; Live recorded at the Lithuanian National Opera and Ballet Theatre)
Bronius Kutavičius. Last Pagan Rites (Ondine; ODE 972-2)
Tiltas / The Bridge. (Bonifa 0187; 2003)
Vidmantas Bartulis. Requiem (LMIPC CD 006)
Algirdas Martinaitis. Pieta (Bonifa 0180)
Peter Fribbins Piano concerto (Giuld GMCD 7381)
Juozas Gruodis. Jūratė ir Kastytis. Gyvenimo šokis. (Lithuanian Classics LMIPC CD 063, 2011)
Stasys Vainiūnas. Simfoninė poema „Sutartinė“ op.35, Simfonija cis –moll op.27, Koncertas fortepijonui Nr.4 (aurea BVCD-016)
Wolf-Ferrari Violin concerto in D major op.26 (VICC-60737)
Sigutė Stonytė (Soprano )Reflection of the Voice‘s Soul
Lithuanian National Opera and Ballet Theatre 2012
Concertos Parlando Philippe Graffin (Violin) Cobra Records Cobra0040
Elvina BAUŽAITĖ
Maestro Robertas Šervenikas: „Niekada nepalioviau tikėti, kad diriguosiu“
Nuotraukų galerijos
ROBERTAS ŠERVENIKAS
2024-01-15