Lietuvos vargonų muzika

Lietuvos vargonų muzika
Šv. Jonų bažnyčia / Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčia
šv. Jono 12, Vilnius LT-LT-01123
18:00
2014-08-23
Šeštadienis

Apie Lietuvos ir pasaulinę vargonų kultūrą Ar reikia Lietuvos vargonininkams puoselėti lietuvišką vargonų muziką? O gal klausytojams užtektų plataus klasikinio vargonų repertuaro lobyno, kuris apima septynis šimtmečius?

Kaip pasakojo VU vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius, kiekvienos šalies muzikų pareiga yra puoselėti ir skleisti savo šalies vargonų kultūrą praktikuojantis, atliekant, demonstruojant, pasakojant ir rašant apie iki mūsų dienų išlikusius vargonų muzikos kūrinius. „Nenoriu pasakyti, jog reikia ignoruoti klasikinį vargonų repertuarą – niekada to nedariau, bet mes įvairiomis formomis ir progomis galime parodyti pasauliui, kaip Lietuvos vargonų kultūra atrodo platesniame europiniame ir pasauliniame kontekste, kokios įtakos ją formavo ir kaip ji evoliucionavo. Juk ji atsirado ne tuščioje vietoje ir niekada nebuvo sustingusi,“ – mano nei savo šalies, nei pasaulinio vargonų lobyno neužmirštantis muzikas. „Mano manymu, geriausiai vargonininkai gali pažinti savo šalies vargonų meną patys kurdami, patys tapdami atradėjais ir ieškotojais, patys patirdami tas pačias kančias ir džiaugsmus, kuriuos patyrė Naujalis, Čiurlionis ir kiti mūsų kultūrai nusipelnę praeities ir dabarties kompozitoriai,“ – pasakojo ir pats vargonų muziką kuriantis vargonininkas. „Kas kitas, jeigu ne vargonininkai turėtų groti ir kurti Lietuvos vargonų muziką? Jeigu mes to nedarysime – niekas kitas to nesiims. Šiandienos technologijos ir interneto galimybės, kaip niekada anksčiau sudaro neįtikėtinas sąlygas kūrėjams būti ko arčiau savo klausytojų, skleisti savo kūrybą tiems, kam jos giliai reikia ir jausti atgalinį ryšį,“ – mano V. Pinkevičius. „Tiems, kurie dvejoja ar mano, kad kūrybos teikiamas džiaugsmas yra skirtas ne jiems, o kažkam kitam, galiu tvirtai pasakyti, kad tai - tik mūsų įsitikinimas, kurį galime pakeisti. Kūryba įvairiausiomis formomis yra skirta kiekvienam žmogui. Tuo mes juk ir skiriamės nuo kitų gyvų būtybių žemėje. Kūrybos pradžia visada būna kukli, o žmogus turi nebijoti ilgai klaidžioti klystkeliais, kol kažką vertingo atranda. Klaidos – būtina šio proceso dalis,“ – tikino muzikas. „Dabar yra tiek daug galimybių – mes galime parodyti Lietuvos kultūrą pasauliui, o Lietuvos žmonėms atverti pasaulinio vargonų meno duris, galime ir pasaulyje skleisti pasaulinę vargonų kultūrą, o Lietuvoje – Lietuvos kompozitorių kūrybą. Kai tiek daug kelių – reikia pasirinkti vieną, kuris yra arčiausiai širdies ir kasdien juo eiti,“ – mano V. Pinkevičius.

Vargonų muzikos mylėtojai, kurie nori gyvai išgirsti XVII-XXI a. Lietuvos vargonų muzikos panoramą, yra kviečiami į V. Pinkevičiaus koncertą šį šeštadienį, rugpjūčio 23 d. 18 val. į VU Šv. Jonų bažnyčią.

Programoje skambės XVII a. anonimo, J.Naujalio, M.K.Čiurlionio ir V.Pinkevičiaus kūriniai. Koncertas yra skirtas Baltijos kelio 25-mečiui. Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt. Dr. Vidas Pinkevičius dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto vargonininkas bei vargonų studijos “Unda Maris” įkūrėjas ir vadovas. Jis vykdo švietėjišką veiklą per įvairias paskaitas, seminarus, demonstracijas, koncertus, dalyvauja radijo laidose bei rašo tinklaraštį apie vargonus ir jų meną, kurį kiekvienas vargonų muzikos mylėtojas gali prenumeruoti el. paštu nemokamai: http://www.vargonininkai.lt. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.vargonininkai.lt. Daugiau informacijos: dr. Vidas Pinkevičius, VU Kultūros centro vargonininkas Tel.: 8-617-88017, El. p.: vidpinkus@yahoo.com; www.vargonininkai.lt

Susiję nariai

Vidas Pinkevičius

Vidas Pinkevičius

Vilniaus universiteto vargonininkas

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius