„DIISSC Orchestra“ – festivalyje „CTM“ Berlyne

Publikuota: 2014-01-22 Autorius: MB inf.
„DIISSC Orchestra“ – festivalyje „CTM“ Berlyne

Sausio 25 d. Berlyno eksperimentinės muzikos ir meno festivalyje „CTM“ pasirodys lietuvių kompozitorių ketvertas „DIISSC Orchestra“ (Antanas Jasenka, Vytautas V. Jurgutis, Jonas Jurkūnas ir Martynas Bialobžeskis). Festivalio publikai kolektyvas pristatys originalią programą „Venta“, sukurtą 2012 metais ir pirmąkart nuskambėjusią festivalio „Jauna muzika“ metu vykusioje „Sound Exchange dienoje Vilniuje“.

Programą „Venta“ lietuvių kompozitorių ketvertas sukūrė Berlyne įsikūrusios naujųjų medijų agentūros ir tyrimų platformos „dock e. V.“ (bendradarbiaujant su Goethe’s institutu) inicijuotam tarpregioninio bendradarbiavimo projektui „Sound Exchange“, 2011–2012 m. keliavusiam per septynias Europos sostines (Bratislavą, Krokuvą, Rygą, Vilnių, Taliną, Prahą ir Budapeštą) ir įsiliejusiam į tuose miestuose vykstančius elektroninės ir eksperimentinės muzikos festivalius. Projektu buvo siekiama surinkti ir dokumentuoti visą išlikusią informaciją apie šiuolaikines eksperimentinės muzikos kultūras, jų židinius ir asmenybes, lokaliai susiformavusias tradicijas septyniose Vidurio ir Rytų Europos šalyse, o viešų koncertų, keliaujančios parodos ir kūrybinių dirbtuvių programa buvo sumanyta tam, kad tyrinėjamos kultūros būtų girdimos ne vien tų šalių, bet ir viso regiono kontekste.

Iš visų Vilniuje specialiai šiam projektui sukurtų ir pristatytų kompozicijų programa „Venta“ buvo atrinkta „Sound Exchange“ dienai Taline ir projekto kulminacijai – baigiamajam festivaliui Chemnice 2012 m. lapkritį. Jos pavadinimas – tai tiesioginė nuoroda į sovietų laikais Vilniaus mikroschemų gamykloje „Venta“ pagamintus sintezatorius ir elektrinius vargonus, kuriais kompozitoriai gyvai groja koncerto metu, derindami jų „vintažinį“ skambesį su įrašytais ir kur kas modernesnėmis technologijomis perkurtais sintezatorių tembrais. Visam šiam kadaise sintezatorius gaminusių inžinierių ir šiuolaikinių menininkų eksperimentinės kūrybos rezultatui drąsiai galima kabinti išdidžią etiketę „Made in Lithuania“ – turbūt tai ir patraukė organizatorių dėmesį kaip vienas sėkmingiausių praeities palikimą ir dabarties garsinius eksperimentus sujungiančių lietuvių kūrinių.

Šiemet, bendradarbiaujant projektui „Sound Exchange“ ir Berlyne vykstančiam festivaliui „CTM“ bei talkinant Lietuvos kompozitorių sąjungai, „DIISSC Orchestra“ programa bus pristatyta dar platesnei auditorijai. Penkiolikos metų sukaktį šiemet švenčiančio festivalio „CTM“ programoje dėmesys telkiamas į elektroninės muzikos užuomazgas, raidą, istoriją ir jos sąsająs su dabartimi. Tai puikiai atspindi ir šiemetinis renginio devizas – „Dis/Continuity“, – junginys, galintis reikšti ir nepertraukiamą tąsą, ir atskirus elektroninės muzikos istorijos fragmentus. Jam puikiai atliepia ir festivalyje besisvečiuojanti koncentruota dviejų dienų „Sound Exchange“ pasirodymų programa.

Keturių kompozitorių kolektyvas „DIISSC Orchestra“ susibūrė 2008 metais ir nuo pat pradžios buvo kviečiamas dalyvauti svarbiausiuose Lietuvos šiuolaikinės muzikos festivaliuose, koncertavo Lenkijoje, Estijoje, Ukrainoje, Vokietijoje. Kolektyvo nariai atlieka ne vien savo kompozicijas, bet ir įvairių pasaulio kompozitorių muziką, savo pasirodymams kuria gyvas vaizdo projekcijas, muzikai atlikti pasitelkia diskų grotuvus, laikmačius, aparatūros trikdžius ir kitokias „žemąsias technologijas“. „DIISSC Orchestra“ pateikia šiuolaikinę muziką kaip intriguojantį muzikinį nuotykį, įdomų pasivaikščiojimą po platų garsų pasaulį, kurio atomazga kaskart nenuspėjama. Netikėtais sceniniais sprendimais ir energingu muzikavimu „orkestras“ siekia sukurti roko koncerto atmosferą skambant šiuolaikinei elektroninei muzikai.

Plačiau apie „Sound Exchange“ programą Berlyno festivalyje „CTM“:

http://www.dock-berlin.de/

http://www.ctm-festival.de/festival-2014/specials/sound-exchange/

http://english.hebbel-am-ufer.de/programme/festivals-projects/ctm-2014/

Programos „Venta“ vaizdo įrašas:

http://vimeo.com/81545359

 

DIISSC Orchestra – „Venta“

2014 m. sausio 25 d., šeštadienį, 22 val.

Hebbel am Ufer (HAU), 2 salė

Komentarai