Algirdo Budrio sukakčiai

Publikuota: 2014-03-14 Autorius: MB inf.
Algirdo Budrio sukakčiai

Kovo 15 dieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Didžiojoje salėje vyks klarneto virtuozo prof. Algirdo Budrio 75-mečio jubiliejinis koncertas. Renginyje dalyvaus klarnetininkai Vytautas Giedraitis, Denis Nareiko, Vytautas Žemaitis, Lukas Kašėta, Greta Petkevičiūtė, Jonas Morkūnas, Edvinas Beniulis, Artūras Kažimėkas ir styginių kvartetas „Art Vio“. Koncerto programoje – Wolfgango A. Mozarto, Bohuslavo Martinu, Astoro Piazzolla‘os, Alexanderio Rosenblatto  kūriniai.

Klarnetininkas, pedagogas A. Budrys, 1963 metais baigęs studijas Lietuvos muzikos akademijoje, stažavo Sankt Peterburgo konservatorijoje, vėliau dar metus Paryžiuje pas garsųjį klarnetininką Jacques‘ą Lancelot. Tai buvo puiki galimybė susipažinti su įvairių mokyklų metodikomis, įvairių stilių muzikos interpretacijos ypatumais.

1958-1978 m. A. Budrys buvo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro solistas koncertmeisteris, 1964-1989 m. - Lietuvos nacionalinės filharmonijos pučiamųjų kvinteto vadovas, 1986-1989 m. - Lietuvos nacionalinės filharmonijos meno vadovas ir direktorius, 1992-2012 m. - pučiamųjų orkestro „Trimitas“ meno vadovas.

Per 45 metus A. Budrys sugrojo virš 2000 solinių ir kamerinių koncertų, gastroliavo daugelyje Europos ir pasaulio šalių (JAV, Kanadoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Norvegijoje), dalyvavo tarptautiniuose muzikos festivaliuose Maskvoje, Sankt Peterburge, Prahoje, Budapešte, Kijeve.

Visur klausytojus ir kritikus žavi atlikėjo virtuoziška technika, gražus instrumento garsas, puikus stiliaus pojūtis, subtilus meninis skonis, intelektas, kūrybingumas ir valia. Tai savybės, kurios leido atlikėjui aprėpti ne tik visą pagrindinį klarneto solo, bet ir įvairių stilių kamerinės muzikos repertuarą.

A. Budrys - naujų darbo formų nuolat ieškantis pedagogas. Pažintis su daugelio pasaulio mokyklų klarneto mokymo metodikomis padėjo suformuoti būsimos daugiametės pedagoginės veiklos principus. Per keturis pedagoginės veiklos dešimtmečius, vadovaudamas LMTA Pučiamųjų instrumentų katedrai ir klarneto klasei, A. Budrys parengė būrį talentingų atlikėjų ir pedagogų. Jo mokiniai groja visuose žymiausiuose Lietuvos orkestruose, dėsto ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje, Egipte, Vokietijoje, JAV ir Izraelyje. Tarp jų – garsus džiazo saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir kt.

A. Budrys yra minimas tarp 40-ties geriausių pasaulio klarnetininkų 1989 m. Pamelos Weston sudarytoje knygoje „Pasauliniai klarneto virtuozai“.  Už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, prof. A. Budrys 1999 m. apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, jam paskirta Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija.

Komentarai