Alternatyvios muzikos apdovanojimai T.Ė.T.Ė: daug klaustukų

Publikuota: 2020-03-01 Autorius: Rūta Giniūnaitė, nuotraukos: Ryčio Šeškaičio
Ryčio Šeškaičio nuotr.

Šeštadienio vakarą menų fabrike „LOFTAS“ vyko alternatyvios muzikos apdovanojimai T.Ė.T.Ė, prikelti iš miego po septynerių metų pertraukos. Apdovanojimai, pasitikę su šūkiu „Nedavė M.A.M.A, duos T.Ė.T.Ė“ išdalijo septyniolika nominacijų nuo pop muzikos nutolusiems artistams. Buvo juoko, buvo muzikos, buvo statulėlių. Bet ne viskas buvo gerai.

Apdovanojimus 2012-taisiais sugalvojo „Skamp“ narys Vilius Alesius ir ceremonijos A.LT rengėjas Jonas Ščevinskas. Šventė tęsėsi dvejus metus, kol buvo nutraukta ir atgaivinta tik šiemet, 2020-taisiais, kai į rankas organizacinį vairą perėmė agentūra „FLOW music“, besirūpinanti hiphopo atlikėjų ir didžėjų vadyba.

Jau daugiau nei prieš savaitę buvo paskelbtos visos septyniolika nominacijų. Kiekvienoje iš jų – po tris pretendentus laimėti. Atrodo, buvo įtraukta viskas, ko neįtraukė didieji apdovanojimai „M.A.M.A“ – Metų DJ, Metų bardas, Metų pankrokas ir kiti. Tačiau į statulėles su blizgėmis pretendavo ir vardai, kuriems pasisekė didžiuosiuose apdovanojimuose. Žinoma, džiugina faktas, kad ir alternatyvūs atlikėjai buvo sausį pastebėti didžiausioje muzikos metų šventėje, bet įdomu tarp nominantų matyti tokius vardus kaip Lilas ir Innomine, renkančius stadionus. Arba Free Fingą, laimėjusį Metų debiutą, nors muzikinę veiklą jis vysto tikrai ne vienerius metus.

Bet pakalbėkime apie pačią ceremoniją – nuo renginio trukmės iki pasirodymų.

5 valandos apdovanojimų?

Apdovanojimus garsiai atidarė trijulė „Timid Kooky“. Tie, kas yra bent kartą lankęsi jų koncerte, žino – jei nesi pratęs prie sunkios muzikos, nestovėk priekyje, ruoškis pamatyti vaikinus be marškinėlių ir nusiteik jų žaidimų aikštelei scenoje. Atrodė, vakaro ritmas užduotas ir viskas turėtų eiti panašia linkme. Bet bandyti žiūrovų dėmesį išlaikyti penkias valandas yra beveik neįmanoma. Palyginimui – „Grammy“ apdovanojimai trunka tris su puse valandos, „BRIT“ ceremonija – lygiai dvi. „Mercury“ prizo ceremonijos, alternatyvaus atsako į „BRIT“, trukmė nesiekia net dviejų valandų.

Taip, aprėpti visas nominacijas reikia daugybės laiko. Taip, norisi leisti jaunoms grupėms ir atlikėjams pasirodyti, kai kuriems gal net debiutuoti. Bet ar reikia mini koncerto po kiekvienos nominacijos, drįsčiau suabejoti. Daugybė žmonių išėjo namo nesulaukę vakaro pabaigos.

Beje, nustebino organizatorių pasirinkimas jau pačioje pradžioje nepagerbti Nelly Paltinienės tylos minute. Tą padarė tik „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius jau įsisiūbavus renginiui. Atsiimdamas Metų roko grupės apdovanojimą jis paprašė visų prisiminti legendinę dainininkę ir kartu patylėti minutei. Buvo tokių, kurie nepagarbiai kalbėjo, buvo tokių, kurie pradėjo šūkauti. Benas rėžė: „Lochas“ yra tas, kuris šaukia per tylos minutę“.

Patylink, pagarsink

„Lofte“ esu buvusi ne kartą, girdėjusi įvairių įgarsinimo variacijų skirtingoms grupėms ir atlikėjams. Kartais būna puikiai, kartais ne, viskas priklauso nuo garsisto, erdvės, instrumentų. Pats „Loftas“ – jau sudėtinga patalpa, todėl visuomet gerbiu žmones, dirbančius šį darbą. T.Ė.T.Ė‘je kažkas įvyko, ko paaiškinti nemoku. Garsas tiesiog nebuvo malonus ausiai – vienų vokalistų ar instrumentų nesigirdėjo, kiti skambėjo per garsiai. Viršuje prie rūbinės prasilenkiau su viena iš scenoje pasirodžiusių grupių, kurios narių mikrofonai buvo sumaišyti. „Kai gitaristas uždainavo garsiau už mane, truputį išsigandau“, – pajuokavo vokalistas. Na, žmogiškų klaidų visiems pasitaiko. Bet tas jausmas nepaleido visos ceremonijos metu.

Buvo ir labai gerų muzikinių momentų. Vienas tokių – vakarėlį užkūrę ir Metų pankroką laimėję „Toro Bravo“. Pasirodymo metu vyko ir „moshpitas“, vieną vaikiną salė nešiojo ant rankų, kažkas pametė akinius, jie buvo sulaužyti. „Toro Bravo“ nulipus nuo scenos daug kas sakė, kad tai buvo geriausias vakaro pasirodymas.

Smagu buvo pamatyti „Arklio Galią“, „Vilniaus Energiją“, „Sheep Got Waxed“, naujoką „Palmės Žiedas“ ir kitus. Žanrų skirtingumas – pagirtinas ir leidžiantis nustebti. Nustebti dar ir dėl to, kad, pavyzdžiui, po Metų pankroko statulėlės įteikimo į sceną lipa Metų bardės. 

Įsimins ilgam

Buvo dalykų, kurių nereikėjo (pavyzdžiui, itin ilgų laimėtojus skelbiančiųjų kalbų), bet buvo dalykų, kurie sužibėjo, prajuokino ar privertė išsižioti.

Pirmiausia, Metų elektroniką paskelbė pats Teisutis Makačinas, kuriam salė plojo bene ilgiausiai. Dar statulėles įteikė kantri muzikos tėvas Virgis Stakėnas, legendinis muzikologas ir laidų vedėjas Dovydas Bluvšteinas, „G&G Sindikato” narys Kastetas ir kiti. Tikiu, kad jauniems muzikantams buvo smagu paspausti ranką žmonėms, kurių klausėsi dar paauglystėje.

Juokingi momentai: ritmenbliuzo atlikėjo Free Fingos antrininkas, du kartus į sceną atėjęs atsiimti apdovanojimų už Metų debiutą ir Metų atlikėją, komiko Olego Šurajevo personažo Olego Mikrofonovo performansas, Studio Maruko ir Humanos Lygos duetas, Metų renginį laimėjęs „Loftas Fest“, kai apdovanojimai ir vyko „Lofte“, nors pats menų fabriko vadovas Viktoras Diawara juokavo, kad būdamas komisijoje už save nebalsavo.

Buvo nemalonu išgirsti apie seksistinius komentarus, nukreiptus merginų grupei „shishi“ . Apie tai plačiau paskaityti galite jų pačių įraše „Facebook“ platformoje (beje, tai niekaip nesusiję su pačiais apdovanojimais ir jų rengėjais):  

https://www.facebook.com/shishiband/photos/a.105826549991389/509302726310434/?type=3&theater

Apibendrinant: džiugu, kad tokie apdovanojimai vyksta. Džiugu už grupę „ba.“, nuskynusią keturias statulėles, teisinga, kad apdovanoti tokie kolektyvai kaip „Sheep Got Waxed“, sesių duetas „Baltos Varnos“ ir kiti. Gera matyti visus alternatyvios scenos vardus vienoje vietoje bendraujančius tarpusavyje ar su žiūrovais. Turbūt, tokia ir turėtų būti renginio esmė – jokios pompastikos, paprastumas ir esmė muzikai. Bet ne viskas visuomet pavyksta taip, kaip norisi. Gal kitais metais T.Ė.T.Ė bus kitokie, su mažiau klaidų ir trumpesni nei du Quentino Tarantino filmai.

Noriu pabrėžti, kad mano asmeninė nuomonė nesutampa su šio leidinio nuomone. Tai subjektyvi renginio apžvalga mano akimis.

 

Visi T.Ė.T.Ė. apdovanojimų laimėtojai:

Metų debiutas – Free Finga

Metų džiazas - „Sheep Got Waxed“

Metų elektronika - „Without Letters“

Metų didžėjus – Manfredas

Metų hiphopas - „Despotin Fam“

Metų bardas - „Baltos varnos“

Metų renginys – festivalis „Loftas Fest“

Metų metalas - „Awakening Sun“

Metų pankrokas - „Toro Bravo“

Metų rokas - „ba.“

Metų koncertinė grupė - „ba.“

Metų vaizdas - „Vilniaus Energija“ „Bepilotė mašina“

Tautos balsas „Solo Ansamblis” (už juos balsavo klausytojai internete)

Metų atlikėjas – Free Finga

Metų albumas - „ba.“ „H8”

Metų grupė - „ba.“

 

Susiję nuotraukų galerijos

T.Ė.T.Ė

T.Ė.T.Ė

2020-02-29

Komentarai