Arfininkės Joanos Daunytės pergalė Manhatane

Publikuota: 2020-11-20 Autorius: Ieva KANANAVIČIŪTĖ
Arfininkės Joanos Daunytės pergalė Manhatane

Šių metų spalio 31 d. buvo paskelbti 5-ojo Manhatano tarptautinio muzikos konkurso rezultatai. Konkurse dalyvavusi lietuvė arfinininkė Joana Daunytė laimėjo specialųjį prizą – Aukso diplomą profesionalių stygininkų kategorijoje ir tapo vienintele lietuve, konkurse laimėjusia prizinę vietą.

J. Daunytės teigimu, „laimėjimas yra aukšto lygio meistrų pripažinimas. Visada malonu suprasti, kad atlikimas yra įvertintas bei pažymėtas užsienyje. Man, kaip atlikėjai, yra svarbu išgirsti pasaulinio lygio komisijos vertinimą: „komisija sutarė, kad Jūsų pasirodymai atspindi didžiulį muzikalumą, interpretacijos gylį ir techninę kompetenciją, reikalingą norint išsiskirti muzikos pasaulyje”. Taigi, tai pirmiausia leidžia pilnai jaustis pasaulio dalimi ir per kūrybą skleistis pasaulyje“.

Manhatano tarptautinis muzikos konkursas įsteigtas, siekiant skatinti įvairaus amžiaus ir įvairių disciplinų muzikų, pasižyminčių išskirtinėmis meninėmis savybėmis, meninio meistriškumo tobulinimą, šiemet suteikiant galimybę konkurso nugalėtojams pasirodyti legendinėje Carnegie salėje Niujorke (JAV), dovanojant piniginius prizus bei finansuojant CD įrašus prestižinėje įrašų kompanijoje Oprheus Classical, įtraukiant ir jų platinimą bei recepciją. Konkurso dalyvai šiais metais buvo išskirstyti į penkias disciplinas – A (fortepijonas), B (styginiai instrumentai), C (balsas), D (mediniai ir variniai pučiamieji), E (kamerinės muzikos ansambliai). Dalyviai taip pat buvo skirtstomi pagal amžiaus ir kompetencijos grupes (jaunasis atlikėjas, virtuozas, profesionalas, kamerinė muzika, suaugęs megėjas). Kaip teigia Joana Daunytė, „šiuo laiku, kai susiaurėjo galimybės reikštis gyvuose pasirodymuose, šis konkursas sulaukė kaip niekad ypatingai didelio atlikėjų iš viso pasaulio susidomėjimo“.

Arfininkė gavo asmeninį kvietimą dalyvauti konkurse ir, prisiminusi frazę: „Jeigu Mahometas neina pas kalną, tai kalnas ateina pas Mahometą”, nutarė priimti kvietimą. Konkursas vyko nuotoliniu būdu, siunčiant video medžiagą. Paklausta, kokių rezultatų tikėjosi, teigė, jog „video medžiagos vertinimu paremtuose konkursuose, kur nėra galimybės daryti jokios įtakos komisijai, o šiuo atveju nepriklausoma komisija, sudaryta iš solistų, vadybininkų, rėmėjų, profesorių, net nebuvo skelbiama, sunku buvo įsivaizduoti, kokiu keliu nukeliaus mano atliekama muzika. Todėl aplikaciją pildžiau atsipalaidavusi, pasikliaudama likimu ir žinodama, kad bus taip, kaip turi būti. Žinoma, giliai širdyje troškau laimėti galimybę įrašyti CD. Sužinojusi, kad gavau specialų prizą profesionalų kategorijoje – Aukso medalį – pirmiausia žvilgtelėjau per langą - giedrame danguje švietė saulė – ir nusišypsojau, kad graži diena, susivienijusi su džiuginančiom naujienom, aplankė mane, ir kad buvo įvertintas mano atsidavimas muzikos profesijai. Todėl gera būti mažos Lietuvos pastebėta žuvele tame dideliame muzikiniame vandenyne“.

Arfininkė Joana Daunytė dėl savo talento ir meistriškumo dar vadinama lietuvių arfos ambasadore. Pirmąsias žinias įgijo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, vėliau gilino Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje ir Amsterdamo konservatorijoje. J. Daunytė tapo pirmąja arfininke Norvegijos muzikos akademijos istorijoje, kuri buvo priimta į solisto magistro studijas. Arfininkė yra daugybės tarptautinių konkursų laureatė, muzikos festivalių dalyvė, pelniusi gausybę užsienio šalių stipendijų ir įvertinimų. Solistės preciziškai atliekama karališkojo instrumento muzika yra skambėjusi Šveicarijos, Prancūzijos, Norvegijos, Airijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Nyderlandų, Ispanijos, JAV koncertų salėse. Platų J. Daunytės muzikos akiratį liudija įvairių epochų arfos muziką apimantis repertuaras, nuolatinės raiškos galimybių paieškos, dalyvavimas šiuolaikinės muzikos projektuose, buvimas unikalaus šeimyninio ansamblio „Regnum musicale“ nare. Solistę už Lietuvos vardo garsinimą apdovanojo Lietuvos Respublikos prezidentai Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė, jai įteiktos kelios Lietuvos Respublikos Vyriausybės premijos.

Šiuo metu Joana Daunytė gilinasi į kompozitoriaus ir atlikėjo bendradarbiavimo fenomeno subtilybes doktorantūros studijose LMTA, kviesdama lietuvių kompozitorius prisijungti prie jos vizijos sukurti profesionalių, originalių kūrinių arfai. „Degu noru papildyti Lietuvos akademinės muzikos fondus lietuviškais opusais arfai. Tad jeigu dabar skaitote šį pranešmą, esate kompozitorius ir galvojate, kad norite perimti mano degančio noro dalį, sukuriant ką nors originalaus kartu bendradarbiaujant, labai kviečiu!“ – kviečia arfininkė.

Susiję video galerijos

Joana Daunytė

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Joana Daunytė

Joana Daunytė

Arfininkė

Komentarai