"Canto Fiorito" inicijuoja baroko architektui Jonui Kristupui Glaubicui skirtų koncertų ciklą

Publikuota: 2019-10-19 Autorius: "Canto Fiorito"
"Canto Fiorito" inicijuoja baroko architektui Jonui Kristupui Glaubicui skirtų koncertų ciklą

Jonas Kristupas Glaubicas (Johann Christoph Glaubitz, c.1700–1767) laikomas iškiliausiu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros meistru, unikalios baroko architektūros mokyklos, žinomos Vilniaus baroko vardu, kūrėju. Šv. Kotrynos bažnyčia, Šv. Jonų bažnyčia, Misionierių bažnyčios bokštai – tai tik keletas žinomiausių jo kūrybos pavyzdžių. Jis kūrė net penkioms Vilniaus religinėms konfesijoms, o skirtingi tyrinėtojai vien Vilniuje jam priskiria keliasdešimt pastatų. Glaubico sukurti barokiniai bažnyčių bokštai yra tapę Vilniaus senamiesčio dominantėmis, išskirtiniais jo ženklais.

Senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ (meno vadovas Rodrigo Calveyra) inicijuoja Glaubicui skirtų koncertų ciklą svarbiausiose jo sukurtose bažnyčiose, siekdamas garsinti Glaubico vardą ir išryškinti paraleles tarp baroko architektūros, dailės ir muzikos. Ciklas pradedamas koncertu ”Vilniaus baroko veidas” 2019 m. spalio 23 d., trečiadienį, 19 val. Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčioje (Vokiečių g. 20), kurios interjeras buvo pirmasis jo darbas Lietuvoje. Būtent šios bendruomenės kvietimu 1737 m. Glaubicas atvyko į Vilnių ir liko čia gyventi iki pat savo mirties.

Tiksli žymiojo architekto gimimo data ir vieta nėra žinoma, tačiau manoma, kad veikiausiai Glaubicas gimė apie 1700 m. vokiečių šeimoje Svidnicoje, Silezijoje (Lenkija). Koncerte, kurį “Canto Fiorito” atliks kartu su Lenkijos senosios muzikos ansambliu “Nova Silesia”, skambės muzika, sukurta Glaubico gyvenimo metais jo gimtuosiuose kraštuose, atkuriant muzikinę aplinką, kurioje brendo šio baroko architekto talentas. Klausytojai turės galimybę pirmą kartą išgirsti lenkų Händeliu vadinamo Silezijos kompozitoriaus Grzegorzo Gerwazy Gorczyckio kūrybą, taip pat Johanno Sigismundo Weisso kompozicijas. Silezijoje dirbo ir garsusis Georgas Philippas Telemannas, patyręs stiprią lenkų muzikinės kultūros įtaką. Koncerte klausytojai išgirs ir ištaiginguosius Jano Dismas Zelenkos kūrinius, mat jis tarnavo karališkajame Drezdeno dvare, Lenkijos karalių ir Lietuvos Didžiųjų Kunigaikščių Augusto II ir Augusto III rezidencijoje – šių rūmų muzika darė neabejotiną įtaką visam regionui. Vėlyvojo baroko muzika rezonuos su Glaubico sukurtomis lanksčiomis ir puošniomis Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios interjero formomis.

Koncertas nemokamas, renkamos aukos.

Koncerto rėmėjai ir partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, Adam Mickiewicz Institute, Vilniaus evangelikų liuteronų parapija, UAB "Visana"

Organizatorius: www.cantofiorito.lt, +370 687 85713

Susiję nariai

Algirdas Bagdonavičius

Algirdas Bagdonavičius

Dainininkas

Renata Dubinskaitė

Renata Dubinskaitė

Dainininkė

Komentarai