Čekų ir lenkų šedevrai, pažintis su iškiliu lenkų smuikininku

Publikuota: 2017-04-25 Autorius: LNF inf.
Čekų ir lenkų šedevrai, pažintis su iškiliu lenkų smuikininku

Balandžio 29 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje grieš lenkų smuikininkas Januszas Wawrowskis, studijas baigęs F. Chopino konservatorijoje Varšuvoje, prof. Mirosławo Lawrynowicziaus klasėje, bei tobulinęsis Yairo Klesso ir Salvatores Accardo klasėse. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru(LNSO) lenkų smuikininkas atliks tėvynainio kompozitoriaus Mieczysławo Karłowicziaus Koncertą smuikui ir orkestrui. Prie dirigento pulto stos LNSO garbės dirigentas maestro Juozas Domarkas, taip pat pristatysiantis spalvingą čekų romantikų simfoninės muzikos restrospektyvą – Antoníno Dvořáko ir Bedřicho Smetanos kūrinius, perteikiančius nostalgiškus gamtos vaizdus ar temperamentingų slavų šokių nuotaikas.

Verta šįkart plačiau pristatyti Filharmonijos svečią Januszą Wawrowskį. Šis smuikininkaskoncertavo Berlyno filharmonijoje, Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje, Viktorijos ir Alberto muziejuje Londone, Mozarteumo Didžiojoje salėje Zalcburge, Roterdamo „Concertgebouw“, Tel Avivo muzikos centre, Karakaso „Teatro Teresa Carreño“ ir daugelyje kitų scenų; griežė svarbiausiuose muzikos festivaliuose, tarp kurių – Zalcburgo, Meklenburgo-Pomeranijos, Lenkų muzikos, F. Chopino ir kt. Jis bendradarbiavo su tokiais muzikais kaip C. van Alphenas, Ł. Borowiczius, G. Chmura, M. Diadiura, A. Duczmal, M. Dworzyńskis, A. Fagenas, J. Kaspszykas, J. Maksymiukas, T. Netopilas, V. Ponkinas, A. Witas; pasirodė su kolektyvais – Lenkijos radijo nacionaliniu, Varšuvos filharmonijos, „Sinfonia Varsovia“, Pietvakarių Vokietijos filharmonijos, Simóno Bolívaro simfoniniais, „Amadeus“ kameriniu orkestrais.

J. Wawrowskis yra pristatęs kelių šiuolaikinių kompozicijų premjeras – tai M. Richterio „Vivaldi Recomposed“, S. Kango „Metų laikai“, T. J. Opałkos koncertas „L.A.“, D. Przybylskio koncertas „Óneiros“. Be to, linkęs domėtis pamirštais ir neatliekamais lenkų kompozitorių – M. Karłowicziaus, K. Lipińskio ir Z. Noskowskio kūriniais, juos prikelia naujam gyvenimui. Bendradarbiaudamas su J. A. P. Kaczmareku, smuikininkas atliko ir įrašė muziką Holivudo kino filmams („Evening“, rež. L. Koltai; „Get Low“, rež. A. Schneideris).

Dar būdamas studentas, J. Wawrowskis išgarsėjo atlikdamas visus 24 Paganini kaprisus, 2007 m. juos įrašė savo debiutinėje kompaktinėje plokštelėje. 2013 m. smuikininkas pasirašė ilgalaikę sutartį su muzikos kompanija „Warner Classics“. Netrukus pasirodė kritikų itin palankiai įvertintas kompanijos „Aurora“ išleistas K. Szymanowskio, W. Lutosławskio, M. Ravelio ir E. Ysaÿe kūrinių garso įrašas. 2018 m. „Warner Classics“ numato išleisti net keturias J. Wawrowskio įgrotų koncertų ir solo kūrinių smuikui kompaktines plokšteles.

2013 m. Ukrainos fotografas Stepanas Rudikas pakvietė smuikininką dalyvauti projekte, kuriuo pristatomi tokie iškilūs Lenkijos menininkai kaip Krzysztofas Pendereckis, Wojciechas Kilaras, Olga Pasichnyk, Andrzejus Wajda, Krzysztofas Zanussis ir Agnieszka Holland.

J. Wawrowskis ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir dėsto Varšuvos F. Chopino muzikos universitete, yra kamerinės muzikos festivalio „Muzikos erdvės“ meno vadovas. Smuikininkas apdovanotas Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos garbės medaliu „Už nuopelnus Lenkijos kultūrai“. Tad ir pasirodymui Lietuvoje svečias neatsitiktinai pasirinko pristatyti savo tėvynainio kūrybą. Girdėsime Mieczysławo KarłowicziausKoncertą smuikui ir orkestrui A-dur, kurį kompozitorius parašė 1902-ųjų gruodį ir dedikavo savo studijų draugui, lenkų smuikininkui virtuozui Stanisławui Bacewicziui (premjera nuskambėjo po metų Berlyne). Kūrinio muzikos kalboje įžvelgiama tiesioginė Čaikovskio įtaka, o sumanymą visas koncerto dalis sujungti į nepertraukiamą skambėjimą autorius veikiausiai perėmė iš Maxo Brucho Koncerto smuikui g-moll.

Smuikininko Januszo Wawrowskio ir Juozo Domarko diriguojamo LNSO koncertas „Čekų ir lenkų šedevrai“ vyks balandžio 29 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Išvakarėse, balandžio 28 d., tą pačią programą ketinama atlikti Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Komentarai