Dainų šventė jau po šimto dienų

Publikuota: 2014-03-25 Autorius: Milda Augulytė, lrytas.lt
Dainų šventė jau po šimto dienų

Šokiu „Pakrėstiniu“, kurį „Šviesos“ ansamblio nariai šoko avėdami medpadžius, ir batutų įteikimu valdininkams, prasidėjo šimtadienis, likęs iki didžiosios lietuvių meno olimpiados – dainų šventės „Čia – mano namai“, prasidėsiančio liepos 2-ąją atidarymo koncertu Katedros aikštėje Vilniuje.

„Dabar reikės įsirašyti į kursus, kad išmoktume naudotis“, – pajuokavo kultūros ministras Šarūnas Birutis, kartu su Vilniaus metu Artūru Zuoku ir Kauno meru Andriumi Kupčinsku iš Dainų šventės vyriausiojo architekto Sauliaus Liausos gavęs batutą.

O maestro Vytautas Miškinis tuoj pat pasisiūlė surengti individualią pamoką.

Skaičiai – rekordiniai

Dirigento gebėjimai artėjant šventei tikrai pravers ne tik meno kolektyvų vadovams, bet jos dalyvius priimsiančių miestų vairininkams: jau dabar rekordine vadinamoje Dainų šventėje dalyvaus 37 tūkstančiai atlikėjų ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų pasaulio šalių, kuriose gyvena lietuvių. (Vyriausiu atlikėju pretenduoja tapti 96 metų armonikierius Albertas Jūras iš Linkuvos.)

Be dalyvių, Vilnius laukia ir per 100 tūkst. žiūrovų. Dalyviams rengiamos nakvynės vietos 80-yje mokyklų, jie suvalgys per 50 tūkst. kilogramų maisto – vien maitinimo talonų, kuriuos dalys šventės savanoriai, bus paruošta daugiau kaip 10 km.

„Mes pasiruošę“, – užtikrino A.Zuokas ir dar pranešė, kad Vilniaus savivaldybė šventės dalyviams skirs nemokamą transportą.

Stadionas Šokių dienai – tik iš bėdos

Kaune Dainų šventė prasidės anksčiau. Kaip sakė meras A.Kupčinskas, kauniečiai nutarę, kad Dainų šventė turėtų trukti ne vieną dieną, tad ištęsė ją iki savaitės – prasidėjusi per Rasų šventę, kulminaciją ji pasieks birželio 28-ąją, kai bus minimas Dainų šventės 90-metis.

„Šventę rengsime Dainų slėnyje, kurį šiaip taip perėmėme iš privačių rankų visuomenės reikmėms. Tikimės, kad jis pravers ne tik šiai šventei, bet ir Lietuvos valstybės 100-mečio minėjimo renginiams 2018-aisiais“, - vylėsi Kauno meras.

Jis nepraleido progos priminti ir to, kad Kaunas turi 10 tūkstančių vietų S.Dariaus ir S.Girėno stadioną, kuriame galėtų vykti Dainų šventės Šokių diena. Vilnius, dar vis svajojantis apie Tūkstantmečio stadioną, Šokių dienai pasiūlė vietą tik iš bėdos. Ji vyks Lietuvos futbolo federacijos stadione Liepkalnio gatvėje.

„Jei žiūrovų susidomėjimas bus didelis, surengsime kelis koncertus“, - žadėjo S.Liausa.

Akompanuos net puodynės

Dainų šventės parengiamieji darbai truko ketverius metus, dabar liko tik 100 dienų.

„Išeiname į finišo tiesiąją. Bet pasirengimas net svarbesnis negu pati šventė: didžiulis būrys šokančių, dainuojančių, grojančių žmonių kasdien rengiasi šiam išskirtiniam įvykiui. Dainų šventė tampa valstybės švente, sutelkiančia tautą, skatinančia pasididžiavimą savo kraštu, jo kūrybinėmis galiomis“, – kalbėjo Liaudies kultūros centro direktorius S.Liausa.

Dainų šventės programą sudarys pamatinės dalys: Folkloro diena, skirta tradicinei kultūrai, Ansamblių vakaras, spalvinga teatralizuota forma pateikiantis liaudiško prado programą, Šokių diena, kurios pagrindas - profesionalių choreografų sukurtos lietuvių papročius, simbolius interpretuojančios šokių kompozicijos.

Šventės programą papildys Liaudies meno paroda, nacionalinio instrumento – kanklių, pučiamųjų orkestrų koncertai ir paradai, mėgėjų teatrų spektakliai, šventės dalyvių eitynės. Šventę vainikuos Dainų diena, į vieną chorą subursianti tūkstančius dainininkų.

Tradicinius renginius šiemet papildys 3 nauji: mėgėjų teatrai rodys programą, skirtą Kristijono Donelaičio gimimo  300-osioms  metinėms, prie Valdovų rūmų veiks vaikų amatų miestelis, bus pristatyti atkurti 7 baltų genčių istoriniai archeologiniai kostiumai – iš viso 56.

Dainų šventė aprėps 12 renginių menines programas. Dainų dienos finale dainuos 12 tūkstančių dainininkų, Šokių dienoje pasirodys daugiau kaip 7500 šokėjų, Ansamblių vakare paskutinę polką šoks per tūkstantį žmonių, Kanklių vakare vieną kūrinį atliks 150 kanklininkų.

Šokiui „Pakrėstinis“ meistras Saulius Lampickas iš Utenos pagal senąsias tradicijas drožia 128 poras medpadžių.

Vienas kūrinių bus atliekamas specialiai Dainų šventei išžiestomis 8 puodynėmis, kurių kiekviena leidžia išgauti reikiamą natą. Jas kuria puodžius Vytautas Valiušis iš Leliūnų.

Atmosferą padės kurti ir tokie atributai kaip 96 gūnios, 80 stebulių ir 39 „ožiukai“.

Į gatves – vilkint tautinį kostiumą

Liepos 6 dieną pirmą kartą bus minima Tautinio kostiumo diena.

„Norime, kad tautinis kostiumas rastų vietą kasdieniame gyvenime, norime nukelti jį nuo scenos“, – kalbėjo S.Liausa.

Todėl liepos 6-ąją visi kviečiami puoštis tautiniu kostiumu arba jo atributika. Specialiai Dainų šventei kuriama šiuolaikinio tautinio kostiumo kolekcija, kurios autorės – dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė.

Neturintys galimybių įsigyti tautinio kostiumo, galės jį pasimatuoti bent virtualiai – renginiuose bus galima nusifotografuoti pasinaudojant „virtualiu veidrodžiu“ ir jame išsirinkus norimo regiono drabužį.

Vainikuos „Tautiška giesmė“

Šventė vis dėlto vadinasi Dainų švente. Kokia bus Dainų diena?

„Dažnai tenka lankytis svečiose šalyse. Pamatę mūsų Dainų šventės choro nuotraukas, tenykščiai žmonės netiki, sako: „Fotomontažas, negali tiek žmonių dainuoti vienoje vietoje“, – įspūdžiais dalijosi V.Miškinis.

Kaip jau minėta, finale Vingio parke dainuos 12 tūkst. dainininkų, nuskambės 36 kūriniai, beveik pusė jų – a capella. Daug bus išplėtotų liaudies kūrinių šiuolaikinių aranžuočių.

Į sceną kils ir pavieniai atlikėja – Gytis Paškevičius, Veronika Povilionienė. Akompaniatoriais taps ir Dainiaus Pulausko džiazo grupė, ir balsais muzikos instrumentus imituojantis vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“.

„Gal ir „Žalvarinis“ galėtų dalyvauti“, – prasitarė Dainų dienos meno vadovas V.Miškinis.

Dainų šventė liepos 6-ąją 21 val. baigsis per visą pasaulį, kur tik yra lietuvių, nuvilnysiančia „Tautiška giesme“.

 

Dainų šventės „Čia – mano namai“ programa

2014 m. birželio 28 – liepos 6 d. 

Kaune

Birželio 28 d. 18 val. Dainų diena. Dainų šventės 90-mečio minėjimas Dainų slėnyje.

Vilniuje

Liepos 2 d.

12 val. Dainų šventės atidarymo koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje

 Liepos 3 d.

14 val. Vaikų tradicinių amatų miestelio atidarymas prie Valdovų rūmų

16 val. Liaudies meno parodos atidarymas Taikomosios dailės muziejuje

22 val. Ansamblių vakaras Kalnų parke

Liepos 4 d.

 10 val. Folkloro diena „Laimužės lemta“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje

 18 val. Kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv.Jonų bažnyčioje

22 val. Baltų genčių kostiumų pristatymas Valdovų rūmų kieme

Liepos 5 d.

12 val. Teatro diena „Dyvų dyvai“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje 

17 val. Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ Kalnų parke

21 val. Šokių diena „Sodauto“  Lietuvos futbolo federacijos stadione

 Liepos 6 d.

 15 val. Šventės dalyvių eitynės iš Katedros aikštės į Vingio parką

18 val. Dainų diena „Čia – mūsų namai“ Vingio parke

Jau pradėti pardavinėti bilietai į Dainų šventės renginius. Juos galima įsigyti visose „Ticketpro“ kasose ir internetu www.ticketpro.lt.

Liepos 3 d. 22 val. Ansamblių vakaras Kalnų parke (30-120 Lt).

Liepos 5 d. 17 val. Pučiamųjų orkestrų koncertas Kalnų parke (20-60 Lt).

Liepos 5 d. 21 val. Šokių diena Lietuvos futbolo federacijos stadione (20-150 Lt).

Liepos 6 d. 18 val. Dainų diena Vingio parke (tik sėdimos vietos 20-80 Lt. Stovimos vietos – nemokamos).

 

Komentarai